Kurz ceny bitcoinu se v noci vrátil nad 35 000 USD

5
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden nebyl moc zajímavý na makroekonomické události, ale přesto se bitcoinu podařilo téměř dosáhnout 36 000 USD. Fed se rozhodl opět nezměnit základní sazbu a trh po projevu Jerome Powella reagoval značnou euforií. Následovalo menší vystřízlivění, ale týdenní svíce je stále zelená. Sice malá, ale zelená. Projdeme spolu dnes grafy v různých časových pohledech a zkusíme najít směr, kam by se mohl kurz ceny bitcoinu příští týden ubírat.

Tentokrát začneme u 30minutového grafu. Tento týden bylo totiž nejzajímavější středeční ukončení zasedání Fed a následný projev jeho předsedy, Jerome Powella. Na grafu vidíme, že po jeho projevu šla cena bitcoinu prudce vzhůru a téměř dosáhla na 36 000 USD.

Kurz byl ve středu již ve vyšší volatilitě, protože v 15 hodin došlo k vyhlášení výsledků průzkumu volných míst a trhu práce (JOLTS) v USA. Počet volných pracovnách míst narostl nad očekávání a je nejvyšší za poslední 4 měsíce. Současně byl zveřejněn index nákupních manažerů (ISM Manufacturing PMI). Ten byl zase naopak výrazně pod očekáváním.

Tyto protichůdné informace trh rozkolísaly ještě před projevem šéfa Fedu. Kurz se po vyprchání euforie z projevu nakonec vrátil na původní hladinu. V pátek ještě přišla zpráva o míře nezaměstnanosti v USA. Sice je nad očekáváním trhu, ale jen mírně. Kurz od té doby pozvolna roste. Aktuálně vytváří i malý CME Gap, ale ten se může rychle smazat.

Kurz ceny bitcoinu tvoří medvědí divergenci

Na čtyřhodinovém grafu je vidět rostoucí trend, který je s námi již více než 10 dní. Kurz ceny bitcoinu má rostoucí temto, ale na Relative Strength Index (RSI) lze naopak vidět klesající trend. Tato medvědí divergence by mohla naznačovat blížící se korekci ceny.

Na denním grafu je také vidět varování před potenciální korekcí. MACD ukazuje možné medvědí překřížení a RSI je v oblasti překoupeného trhu. Relativně nízké objemy tohoto týdne by také mohly naznačovat snadný posun ceny. V případě poklesu lze z Fibonacciho retracementu usuzovat supporty kolem 33 350 USD, 31 700 USD a potenciální obrat kurzu kolem 30 550 USD.

Kolem 36 000 USD nás čeká historicky významná rezistence

Na týdenním grafu jsem označil dvě historicky významná pásma, kterým jsme aktuálně nejblíže. Vidíme, že již bojujeme s rezistenčním pásmem kolem 36 000 USD. Tam se kurz držel několik týdnů v roce 2021 a došlo tam i k obratu směru kurzu. Stejně tak při poklesu z ATH fungovalo toto pásmo jako silný support skoro půl roku. Lze mu tedy přisuzovat velký význam a k jeho proražení potřebujeme pravděpodobně dostatečně silný impulz. Například schválení spotových bitcoinových ETF.

Z pohledu supportu je po námi hladina kolem 30 000 USD. I tam se kurz často zastavil nebo otočil. Navíc jsem do grafu vyznačil trendovou linii tohoto roku, která zatím vždy zapůsobila jako dobrý support. Pod námi jsou i 50týdenní, 100týdenní a 200týdenní klouzavé průměry. RSI ukazuje hodnotu 71,76. Opět překoupené pásmo. To vše by mohlo značit potenciální pokles až k hranici kolem 30 000 USD.

Z pohledu obchodníků lze očekávat pokles na hladinu 33 800 USD. Na likvidaci jsou tam připravené pozice za více než miliardu USD. To je pro trh velké lákadlo a je dost možné, že si pro ty objemy nějaká velryba sáhne. Na druhou stranu to klidně může být i jen návnada a tato hranice se může velice rychle posunout.

Závěr

Technická analýza tedy mluví o poklesu. MACD, RSI a další indikátory naznačují, že by měla přijít korekce. Měla. Ale do hry vstupují i další důležité faktory. Například to, že Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) má již jen cca 60 dní na vyjádření ke 12 žádostem o spotové kryptoměnové ETF. Fakt, že zatím žádnou nezamítli a spolupracují na doplnění detailů, je pro trh poměrně optimistický signál. Navíc panuje všeobecný názor, že možná dojde ke schválení všech žádostí současně. Proto dotčené společnosti již nyní provozují marketingovou kampaň na podporu důvěry v bitcoin. To vše samozřejmě hraje do noty potenciálnímu růstu kurzu bitcoinu.

Osobně bych byl tento týden velmi opatrný v otevírání jakýchkoliv pozic. Makroekonomický kalendář dvou největších ekonomik světa neukazuje pro následující týden mnoho významných událostí. Přesto lze očekávat další pozitivní zprávy o bitcoinu z produkce marketingových oddělení společností s žádostmi o spotové bitcoinové ETF. Trošku se obávám, že aktuální silný růst není organický, ale jen nafouklá bublina. Ale to vyjadřuji samozřejmě jen můj osobní názor a pro vás tento článek není ani investiční rada a ani jakákoliv forma doporučení. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Super článek jako vždy, děkuji 🙂

Jan H.

Myslim si, ze je pripraveno delostrelectvo, ktery zameruje cile a az to zacne bude frontalni utok, cekam klidne 10k svicky. CIm vetsi masakr to bude, tim bude bude rychly a smrtici. Ovce budou naskakovat do 300 km rychle jedouciho vlaku a nekdo prijde urcie o koncetiny 😀

Čumsem

Jsem taky ovce (mírně poučená), ale radši si pak počkám na 300 km rychle padající nože 😀 😀 .

spot_img