A máme za sebou další týden a i tentokrát se bylo na co dívat a co obchodovat. Včera jsem celou situaci detailně rozebíral v rámci přednášky na plzeňském Barcampu 2.0 a moc děkuji za dotazy a následnou diskuzi. Přenesu teď včerejší fakta do článku a přidám další informace, které se do přednášky nevešly. Na závěr se pokusím opět odhadnout, kam by se kurz ceny bitcoinu mohl dále vydat.
Nejprve se podíváme na právě končící týden. I když v něm bylo několik plánovaných makroekonomických událostí, které běžně mívají slušný vliv na kurz ceny bitcoinu, tak tento týden hrály hlavní roli reciproční cla.
V neděli odpoledne většina trhu očekávala nějaké oznámení Donalda Trumpa o odložení cel nebo nějaké výjimce. Nic ale nepřišlo a tak vidíme, že graf v neděli odpoledne slušně klesal za doprovodu nemalých objemů.
Vytvořil se tak slušný CME gap, který se podařilo zaplnit až v pátek odpoledne. To ale předbíhám. V pondělí na trhu panovala skepse a americký prezident na sociálních sítích pouze konstatoval, že cla platí a jak je to skvělé. Vytvořilo se tak týdenní minimum na úrovni 74 440 USD.
Odpoledne ale přišla vzpruha. Renomované agentury a zdroje přinesly informaci, že Donald Trump zvažuje odklad cel o 90 dnů pro všechny kromě Číny. Akciové trhy i kryptoměny okamžitě reagovaly prudkým růstem, i když se velice rychle ukázalo, že informace není pravdivá.
Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil
Následoval pokles a bitcoin se opět obchodoval kolem 75 000 USD. Až do středečního odpoledne. Donald Trump na sociální síti vydal oznámení, že je ideální čas k nakupování. Někteří ho poslechli, někteří ne. A ti druzí toho již za pár hodin litovali, protože informace v pondělí označená jako falešná se ukázala jako pravdivá. Spojené státy odložily reciproční cla o 90 dnů pro všechny kromě Číny.
Na bitcoinu přišla hezká pumpa a skoro se vyplnil i víkendový CME gap. Vidíme, že během euforie byl zveřejněn i detailní zápis z posledního zasedání Fed (FOMC Minutes), ale vlastně na něj nikdo ani neměl čas reagovat.
Po euforickém růstu samozřejmě přišel stranový pohyb spojený s mírným poklesem, který posílila inflační čísla z USA. Oznámená čísla byla nižší než se očekávalo. Pro dolar dobře, pro bitcoin moc ne. Ale spadl jen na 79 000 USD.
V pátek přišlo hned několik pozitivních informací. Donald Trump například vyjmul z cel množství technologických produktů a čipů. Tím tak významně snížil tlak na technologický sektor USA s nímž cena bitcoinu často výrazně koreluje. To lze číst jako býčí impulz pro bitcoin a na grafu je to i vidět.
V pátek večer se tak vyplnil CME gap z víkendu a chicagská derivátová burza uzavřela na úrovni 83 389 USD. Býčí sentiment ale pokračuje i o víkendu a aktuálně se pohybujeme kolem 84 500 USD. Vytváříme tedy opět slušný gap, který velmi pravděpodobně v příštím týdnu bude vyplněn.
Čtyřhodinový graf ukazuje býčí vzor
Na čtyřhodinovém grafu jsem nechal vyznačený vzor symetrického trojúhelníku, který kurz ceny bitcoinu tvořil již od počátku března. Vidíme, že v neděli nám emoce kolem počátku platnosti recipročních cel pomohla v proražení spodní trendové linie a poklesu.
Vidíme ale, že pak došlo k dvojitému odrazu a na grafu lze najít býčí vzor dvojitého dna. Zatím se zdá, že vzor došel k naplnění a trendové linie symetrického trojúhelníku pomalu ale jistě zdolává. Aktuálně se pokouší prolomit tu horní.
I denní graf slibuje další růst
Na denním grafu jsem nechal vyznačeny vzory z minulého týdne. Klesající klín i inverzní Head and Shoulders stále lze považovat za platné. Vidíme výrazně červenou nedělní svíčku před počátkem platnosti recipročních cel, i pondělní svíčku s dlouhými knoty spojenou s tehdy ještě popřenou informací o odložení cel.
Středeční reálné odložení nás vrátilo na horní trendovou linii vzorů a páteční výjimky nám pomohly trend prolomit. Včerejší denní svíčka již uzavřela nad touto trendovou linií a zatím to vypadá, že cílová úroveň na 96 500 USD by mohla dojít naplnění. I když lze počítat i ještě s možností otestování této linie shora.
Na týdenním grafu se historie opakuje
Na týdenním grafu (opět je pro přehlednost v logaritmickém měřítku) jsem vyznačil Bollingerova pásma a indikátor MACD. Vidím tam silnou podobnost s rokem 2021, kdy kurz ceny bitcoinu definoval první historické maximum toho roku.
Pak následoval rychlý pokles ke středovému pásmu a nakonec i přesun na spodní. To vše doprovázené s medvědím překřížením na MACD. Pak přišel růst, návrat k hornímu pásmu a definování nového historického maxima roku 2021.
Podobnou situaci vidím i v současnosti. Definovali jsem historické maximum, pak následoval propad ke středovému pásmu a aktuálně se nacházíme na tom spodním. Indikátor MACD signalizoval nedávno medvědí překřížení.
Teď lze očekávat možný stranový pohyb na spodním pásmu, klidně i s otestováním trendové linie, kterou jsme od počátku roku 2023 již dvakrát otestovali. Bylo by to stále v souladu s historickým vývojem roku 2021. Nebo klidně může přijít hned růst a definování nového historického maxima. Hodně bude záležet na impulzech na trhu.
Co si myslí populární analytici?
Nějak mi ty grafy dneska vycházejí hodně býčí. Možná, že mám nasazené růžové brýle, tak se půjdeme ještě podívat na internetové analytiky a jejich názory. Třeba na grafech vidí něco jiného než já.
Analytik Titan of Crypto na denním grafu aktuálně maluje stejný vzor, jaký jsme malovali minulý týden. Podle jeho odhadů by cílová úroveň mohla vycházet mezi 96 200 a 102 100 USD. Samozřejmě záleží na potvrzení prolomení.
Matthew Hyland také sleduje denní graf, ale zajímá se o 43denní klouzavý průměr. Kurz ceny bitcoinu včera uzavřel nad ním. To je poprvé od 3. února. Hyland to vnímá jako potenciální býčí znamení.
CrediBULL Crypto sleduje 15minutový graf a oblasti likvidity. Na grafu vyznačil pásmo, které bude pro bitcoin výzvou. Leží nad 86 000 USD.
Analytik Mikybull Crypto na týdenním grafu vidí býčí vzor klesajícího klína. Jeho cílovou úroveň očekává kolem 99 000 USD.
Ještě přidám index Fear and Greed. Po týdnech až extrémního strachu se vracíme do neutrálních vod. Že by se retail vrátil k nakupování?
A co říkají další dostupné zdroje?
Ještě se podíváme do dalších dostupných zdrojů a grafů. Možná, že tam najdeme nějaké další informace, které nám pomohou odhalit, kam by se mohl kurz ceny bitcoinu v dalším období dále vydat.
Při pohledu na mapu likvidity za poslední týden vidím, že je tu hodně otevřených dlouhých pozic a návrat k 80 000 USD by jich zlikvidoval za více než 3,75 miliardy USD. To je jistě slušný magnet a již jen návrat na páteční uzavírací cenu CME zlikviduje pozice za miliardu dolarů.
Další metrikou, která ve mně budí pozitivní myšlenky je realizovaná ztráta obchodníků. Respektive jejich chuť prodávat se ztrátou. I když se úroveň -12 % může zdát vysoká, tak historicky (v interpretaci této metriky) její překročení většinou předcházelo nalezení lokálního dna a potenciální odraz. Šlo by tedy říci, že se (podle tohoto grafu) blíží růst ceny bitcoinu.
A velryby stále nakupují. Při pohledu na peněženky s držením 1 000 až 10 000 bitcoinů je jasně vidět, že kumulují. Podle CryptoQuant jen od počátku března tyto peněženky narostly o více než 100 000 mincí.
Pořád tady ale vládne makro!
Grafy jsou podle mě primárně býčí, analytici tam vidí růst a hodně ukazatelů míří nahoru. Stále ale opakuji, že tady vládne makro a technická analýza nám pouze pomáhá zvýšit pravděpodobnost úspěšného obchodu. Musíme se tedy podívat i na to, co nás v příštím týdnu čeká.
Hned v pondělí by se měl setkat Donald Trump s Nayibem Bukele, prezidentem Salvadoru. Tedy s prezidentem, který v roce 2021 zavedl bitcoin jako oficiální platidlo a i přes odpor Mezinárodního měnového fondu (MMF) jej dále nakupuje do rezerv. Stát aktuálně drží 6 145 mincí. Na zemi s populací kolem 6,5 milionu lidí je to úctyhodné číslo a stále dál nakupují (cca 1-2 mince denně).
Současně má Donald Trump v pondělí odhalit detaily kolem cel na čipy. Záleží na tom, co a jak řekne, ale tohle by pro technologický průmysl mohlo klidně být špatně. A přes něj i pro bitcoin.
Z plánovaných zveřejnění makroekonomických informací budu určitě sledovat středeční (14:30) stav maloobchodních tržeb v USA a také jejich čtvrteční počty stavebních povolení (14:30). Ve čtvrtek se také bude rozhodovat ECB o možné změně sazby (14:15), ale tady čekám vliv spíše menší nebo žádný.
Daleko více sleduji vývoj očekávání změny základní sazby ve Spojených státech. Další zasedání Fedu je za necelý měsíc a většina (60,2 %) aktuálně nepředpokládá, že by na něm ke snížení došlo. Přesto ale derivátové trhy do cen propisují tři snížení do konce roku a je poměrně na hraně i možné čtvrté snížení. To je opět býčí sentiment.
Jak tedy budu dále obchodovat?
Pojďme si to shrnout. Hodinový graf roste, ale lze očekávat návrat k 83 400 USD (páteční uzavření CME). To by mohlo korelovat s neproraženou horní trendovou linií na čtyřhodinovém grafu a potenciálním další otestování té spodní.
Na denním grafu to vidím pozitivně, ale počítám i s možným otestováním prolomené rezistence. Rád bych viděl ujištění, že se z ní teď stal support. To by mohlo odpovídat i potenciálnímu vývoji na týdenním grafu, který signalizuje možný stranový vývoj před dalším růstem.
Osobně si tedy připravím několik dlouhých pozic a rozmístím je mezi 83 400 a 82 000 USD. SL si dám někam kolem 79 000 USD. Případný profit asi budu vybírat postupně až do 90 000 USD. Tam bych čekal případnou silnější rezistenci.
Hodně ale záleží na rétorice Donalda Trumpa v zítřejším oznámení kolem cel na čipy. Podle jeho rétoriky pravděpodobně upravím svojí strategii na další dny. Přesto jsem stále optimista a můj názor na nové historické maximum v letošním roce si stále držím.
To je ale samozřejmě jen a pouze můj osobní názor na současné dění kolem bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
No tak možná budem ještě tak dva měsíce radoby býčí a pak povladnou medvědi…
Myslím že nad 100k se ještě měsíc dva nepodivame a pak se uvidí. Buď ath nebo ne
Bacha, Donald už zas něco pise🙈😂😂😂
Svym zpusobem „idealni cas“ pro swing obchody. Ta nestabilita je skoro „citit ve vzduchu“
🙂
Je to tak.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-misto-ulevy-dalsi-nejistota-po-vikendovych-zpravach-z-bileho-domu-celni-hrozba-pro-technologicke-giganty-trva-40517319
P.S. 😀👍
Rostouci index volatility je pro obchodniky skvela prilezitost / ztrata. Je treba ho jen „spravne“ uchopit = swing obchody.
Akorát, že ten index volatility je poslední dobou větší na S&P 500 než na bitcoinu 😀
Tady je to hezky vidět na grafu od Erika Balchunase (Bloomberg)