Kryptoměny přežily těžkých dvanáct měsíců. Po fenomenálním loňském roce, kdy prakticky všechny mince dosáhly na nové All Time High, přišla neodvratná otočka. A dneska jsme už (snad) blízko dna.
Cesta dolů je sice stále otevřená, ale kryptoměny v posledním týdnu ukázaly svou sílu, když Bitcoin stoupl o téměř 30 %, Ethereum o 66 % a některé menší coiny svou hodnotu zvýšily dokonce několikanásobně. Z dlouhodobého hlediska však stále padáme a pár dobrých dní na tom nic nezmění.
Více informací: Včerejší korekce BTC vypadá zdravě – Budeme mít hezké, zelené Vánoce?
Nastal čas poohlédnout se po dalších investicích?
My na Kryptomagazínu se však snažíme naše čtenáře upozornit i na další trhy. Přece jen byla by škoda nechat si ujít příležitosti například na akciových trzích, trzích s komoditami atd.
Jak to tedy vypadá mimo svět kryptoměn? Dvěma slovy: velmi špatně. V posledních měsících jsme zaznamenali významné propady hodnoty akcií technologických firem po celém světě.
Obchodní válka ničí USA a svět
Že padá taková Tesla, to asi nikoho nepřekvapí. Kapitalizace této automobilky v průběhu minulého roku stoupla o více než 1000 %. Velmi zle na tom však je i Nvidia, AMD, Intel a dokonce Google, Microsoft, Facebook…
Poklesy akciových indexů jsou také větší, než je zdrávo. Nasdaq Composite se ze svého ATH propadl o 1800 bodů. S & P a Dow Jones Industrial Index jsou na tom dost podobně.
Ekonomové tvrdí, že za tento vývoj může z velké části protekcionalistická politika prezidenta USA, Donalda Trumpa. Omezování volného obchodu a zvedání cla škodí nejen zahraničním, ale hlavně domácím firmám.
Jak budou na nadcházející krizi reagovat kryptoměny?
Nějak takto vypadá začátek finanční krize. Jsme velmi zvědaví na rok 2019. V nejbližších dvanácti měsících se totiž s velkou pravděpodobností ukáže, jak kryptoměny zareagují na krizi současného finančního systému.
V podstatě jsou pouze dvě možnosti. Buď je budou investoři považovat za vysoce rizikovou investici a vytáhnou z nich svůj kapitál, což způsobí další výprodeje a konec 2019 oslavíme na 200 $ za BTC nebo se naplní Satoshiho vize a z kryptoměn se stane bezpečný přístav.
Co si myslíte vy? Vaše názory nám můžete napsat do komentářů. Jsme velmi zvědaví, jak to vidíte vy.
v jednom clanku pisete ze medved ulehl k zimnimu spanku a tady zase ne…
Z kryptoměn se stane bezpečný přístav.
S tím bezpečným přístavem bych byl opatrný. Kryptoměny a technologie spolu velmi úzce souvisí a pokud má fungovat trh, je potřeba, aby se hýbal. Jinak se v “ideálním” případě kolos zastaví a zůstane společnost, rozdělena na vlastníky kryptoměn a ostatní. Otázkou zůstává, jakou vlastně v takové situaci kryptoměny hrají roli? Nicméně zrovna ty sociální sítě jsou ideálními adepty na blockchain, takže tam a ve sdílení multimédií bych možná čekal průlom. Dokážu si to představit. Nicméně pravdu ukáže poptávka, která by se snad časem mohla otočit na preference soukromí a zabezpečení osobních či firemních dat. Blockchain (neměnná databáze) zcela logicky směřuje k decentralizaci a ke kryptoměnám, sloužícím coby reálná odměna za udržování master-node nebo těžebního zařízení. Jedná se však o “komoditu”, která nalézá své uplatnění ve světě internetu věcí, reklamních systémů nové generace s obousměrnými odměnami, ve sledování kompletního stromu výrobních procesů nebo samostatném nakládání s osobními daty, kdy lze zpeněžit například vaše vyhledávání na internetu atd. To vše zajišťují právě technologické firmy. Benefitem kryptoměn a blockchainu je každopádně fakt, že jej téměř nelze smazat s povrchu zemského, pokud má třeba tisíce nodů.
Širokému přijetí kryptoměn brání podle mě především dnešní systém půjčování a pojišťovnictví. Protože se jedná o trh, kde nelze půjčovat z neexistujícího, jak je tomu dnes. Nejedná se o jakýsi rituál, který má navodit pocit jistoty a legitimizovat akt zapůjčky peněz, které záhy vyjíždějí na druhé straně ekonomického kolovrátku z tiskáren či lépe pouze dochází k uložení těchto dat, podporujících inflaci, abychom neničili přírodu. Půjčení kryptoměny je realita. Ne jenom hra na půjčování. A nikdo nikdy nedokáže pojistit s nějakým solidním plněním ztrátu nebo odcizení privátních klíčů. To prostě nejde.
Každopádně je moc dobře, že se vyrojilo tolik kryptoměn. Nejedna řeší zajímavý problém, vhodný pro blockchain a navíc je v oběhu plno specifických mincí, což je, myslím, přesně to, co ten trh potřeboval, ikdyž mi bude kdekdo oponovat tím, že digitální zlato je jenom Bitcoin. Popravdě řečeno Bitcoin sám by kryptotrh určitě neutáhl a dokážete si představit tu radikalizaci bohatství? Kdepak, je potřeba to trochu rozmatlat, ochutit a ozvláštnit, aby to bylo ok. To “ok” však závisí také na stavu technologických společností.
Souhlas s Lukášem, občas mi přijde, že si v článcích trochu protiřečíte. Asi je vás v redakci více a každý máte trochu jiný pohled na věc. Neberte to jako kritiku, odvádíte skvělou práci a fandím vam. Je to takový můj postřeh ?
Občas mi přijde, že plácáte páté přes deváté… Ano jen se věnujte Akciím a komoditám, když se blíží krize. Geniální nápad. Já si myslím, že je celkem dost pravděpodobné kam bude trh směřovat…( opakuji : NASDAQ, WALL STREET, BAKT a další ) Myslíte si, že kdyby to mělo jít dolů, že do toho takový velryby půjdou ? (1/4 2019). Stačí trošku studovat ty správný informace.
koukam, ze sou tu 2 Lukášové…. no ja cekam kdy to zase rupne a pujdeme dolu…
Kdo půjde dolů? Držitelé kryptoměn nebo akcií nebo obojího? Myslíte z pohledu jmění? Pokud to myslíte tak, odpověď je jednoduchá. Každá bublina praskne. U Bitcoinu očekávám velký třesk v horizontu deseti let, ale možná za delší dobu. Do té doby však pořádně naroste, jak se bude zvedat kryptoodvětví. Následně dojde k jeho ohromné korekcí, neboť se začnou používat další krypta, řešící mnoho dalších problémů nejen ve světě kryptoměn (například stabilizaci trhu pomocí traderbotů, využívající prvky umělé inteligence na bázi hlubokého učení). Bitcoin, myslím, ztratí pozici krále co do tržní kapitalizace, ale do té doby bude ještě několikrát zhodnocen díky výsadnímu postavení coby prostředku směny na burzách. Bude to však ohromná korekce a doufejme, že pozvolná. Úžasnou vlastností trhu je, že ikdyž zpočátku a ke konci cyklu nezná pravou hodnotu aktiv, nakonec jí nalezne mezi korekcemi, jež bývají bohužel vždy problematické pro určitou skupinu lidí. Potom ale záleží na nás všech, jak se k tomu postavíme. Nicméně kryptoměny nějsou z podstaty něco, co by mělo stále růst. Mělo by se podle mě jednat o tržní prostředek. Růst kryptoměn lze očekávat ve fázi jejich široké adopce, ale pak už moc ne. Celý kryptomarket by se měl poté ideálně pohybovat do strany. Potenciál k čistě teoreticky věčnému růstu mají pouze akcie, pokud se firmám bude dařit.
Říká Vám něco “spalování mincí za transakce” ? To znamená, že těch mincí bude mín a mín a čistě teoreticky, když bude poptávka stejná pujde to nahoru 🙂 A to neberu v úvahu ztrátu klíčů, pěněženek atd….
Díky za reakci, Lukáši. Kryptoměny jsou různé. Některé nemají finální počet mincí, ale například EOS vrací do hry tokeny z peněženek, na které se tři roky nesáhlo. To znamená, že pokud nedojde k pohybu v peněžence EOS po dobu tří let, potom prostředky, v ní uložené, propadají zpět do ekosystému, čímž se eliminuje ztráta mincí z důvodu selhání lidského faktoru. Kryptoměny jsou opravdu velmi různé a mají svá rozdílná pravidla.
Ano ano 😀 . Jinak vše je možný, ale už byl prostor na to aby to šlo dolů (můj názor) Nedávám tomu dlouhé trvání.
Jj, Lukáši. Také si myslím, že obrat trendu je za rohem. Mělo by to tak být. Bitcoin by se na hranici $3000 moc dlouho pohybovat neměl. Myslím, že někde blízko pod $3000 je bod zlomu, kde začíná jít o stabilitu a bezpečnost zajištění sítě. Uvidíme, ale táhnout musí každopádně fundament…
Blbost…pozitivniho fundamentu bylo letos vic nez dost a krypto padalo az dopadlo tam, kde je.
Akcie, měny a komodity – to jsou všechno věci, které mně celý život okrádali o peníze a proto jsem tak strašně rád za kryptoměny. Akciový trh beru pouze jako indikátor pro krypto, ale jinak se jim budu do konce života vyhýbat velkým obloukem… Ať si tam třeba zkrachujou, patří jim to.
Já vám věřím, ale kdo jiný, než společnosti (i akciové), by měl sektoru kryptoměn dávat hlubší význam?…