Kryptoměny a nezávislost na lidském faktoru aneb obejde se krypto bez lidí?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Pokud si zkusíte zadat do vyhledávače spojení „kryptoměny a výhody“, naleznete stovky článků, které popisují jako jednu z největších výhod kryptoměn jejich nezávislost na lidském faktoru. Je tomu ale skutečně tak? 

Omylní lidé vs. neomylný kód?

Podle názoru některých skalních kryptofanoušků je právě nezávislost na lidech tím, co činí kryptoměny tak jiné a inovativní. Lidé jsou přece omylní, nechají se snadno strhnout a rozhodnutí činí nikoliv na základě faktů, ale na základě momentálních nálad, dojmů a pocitů. Lidé jsou také snadno zkorumpovatelní. Souhlasíte?

Potom je ovšem na pováženou, že ani pokus o vynechání nestabilního a nespolehlivého lidského faktoru u kryptoměn nedokázal zajistit proklamovanou bezpečnost, neomylnost a nulovou chybovost.

Dvě úrovně sociálního aspektu kryptoměn

Téměř každý týden vidíme ve zprávách, že došlo k hacku burzy nebo někdo vykradl kryptopeněženky nebo došlo k nějakému jinému podvodu, chybě a omylu. Kryptoměny vytvořil totiž člověk a tak je i člověk může zneužít nebo využít nějaké chyby. Sociální aspekt kryptoměn má tedy dvě základní úrovně: Bezpečnost a masové rozšíření.

Bezpečnost

Bezpečnost je důležitá, a ve světě kryptoměn to platí dvojnásob. Pokud si myslíte, že vytvoříte sami bez pomoci ostatních naprosto bezchybný kód, tak jste na omylu, to se zatím nikomu nepovedlo. Pro zlepšení bezpečnosti je důležité spolupracovat s dalšími lidmi na vývoji kódu podle jednoduchého hesla „víc očí víc vidí“ (v tomto případě „víc očí lépe najde chyby“). Jen silná komunita vývojářů, která spolupracuje a neustále vylepšuje své dílo, dokáže úspěšně vzdorovat úsilí hackerů a případně rychle reagovat, pokud už k narušení dojde.

Více informací o tom, jak se chránit proti útokům, naleznete v našich článcích.

Masové rozšíření

Neboli adopce kryptoměn širokou veřejností je téma, které je velmi probírané. S tím souvisí také osobnost zakladatele/zakladatelů kryptoměny. Vzpomeňme například, co se stalo s Litecoinem, když jeho tvůrce Charlie Lee oznámil, že z důvodu střetu zájmů nebude vlastnit žádné Litecoiny.

Můžete si přečíst zde: Charlie Lee, zakladatel Litecoinu

Závěr

Je zřejmé, že kryptoměny jsou závislé na lidech. Bez lidí by kryptoměny fungovat stále nemohly. Bez masového rozšíření, nakupování a prodávání mezi lidmi by celá krásná myšlenka kryptoměn ztratila smysl.

Zdroj:
Hackernoon.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img