Kryptoměnový Fundraising ve 3. čtvrtletí klesl na úroveň roku 2020, investoři se připravují na byčí trh

5
(1)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Investoři se strategicky připravují na býčí trh tím, že se zaměřují na projekty, které mohou přinést vyšší zisky.

Společností Messari se zabývá průzkumem trhu s kryptoměnami. Její průzkum z poslední doby ukázal, že ve třetím čtvrtletí (Q3) roku 2023 klesl objem získávání finančních prostředků na kryptoměny na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v posledním čtvrtletí roku 2020.

Podle zprávy State of Crypto Fundraising bylo v posledním čtvrtletí zaznamenáno nové minimum jak v částkách financování, tak v počtu transakcí. Celkové financování ve třetím čtvrtletí se pohybovalo pod hranicí 2,1 miliardy dolarů v 297 transakcích. To znamená 36% pokles v obou kategoriích ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2023.

Financování kryptoměn ve 3. čtvrtletí kleslo na úroveň roku 2020

Výzkumníci společnosti Messari zjistili, že většina transakcí ve 3. čtvrtletí se soustředila na počáteční fáze vývoje projektů. Těmi jsou pre-seed, seed a investice série A. Nejvíce financovanou fází byla seed, kdy bylo v 98 kolech získáno zhruba 488 milionů dolarů.

Podíl transakcí v rané fázi se zvýšil na 48 % ve 3. čtvrtletí 2023. A to z 37 % ve 4. čtvrtletí 2020. Podíl transakcí v pozdější fázi (série B a další kola) se ve stejném období propadl na 1,4 % z 8 %.

Messari poznamenal, že tento vývoj ukazuje na strategické nastavení medvědího trhu ze strany investorů. Ti se totiž snaží financovat projekty, jež mohou přinést větší zisky, až se trh s kryptoměnami vydá pozitivním směrem.

Pozoruhodné je, že investoři se v posledních třech letech přesunuli od projektů v pozdější fázi k projektům v rané fázi. Je to patrné z počtu transakcí alokovaných do jednotlivých fází ve třetím čtvrtletí.

Kromě toho se uprostřed medvědího trhu zvyšoval počet transakcí strategického financování. V těchto kolech došlo k významnému financování z podnikových a soukromých kapitálových transakcí. Podíl strategických transakcí na financování vzrostl na 22 % ve 3. čtvrtletí 2023 z 0,2 % ve 4. čtvrtletí 2021. To naznačuje, že nepříznivé tržní podmínky způsobují, že projekty získávají krátkodobá překlenovací kola nebo se nechávají převzít většími projekty.

DeFi a herní průmysl patřily ve 3. čtvrtletí k nejvíce financovaným odvětvím

Co se týče financování jednotlivých odvětví, ve 3. čtvrtletí se jako nejlépe financovaná ukázala určitá odvětví. Jsou to odvětví chainové infrastruktury, herního sektoru a decentralizovaného financování (DeFi). Největší podíl kapitálu ve výši 18 % zaznamenala chainová infrastruktura. Nejvyšší počet transakcí zaznamenal sektor DeFi. Do herního sektoru bylo investováno přibližně 250 milionů dolarů.

Sektor služeb, definovaný doplňkovými podnikovými funkcemi (jako jsou marketing, inkubátory, bezpečnostní a právní služby) byl jediným dalším sektorem, který za posledních 12 měsíců v průměru získal více než 100 milionů dolarů. I když jsou pro růst kryptografického průmyslu jako celku důležitá i další odvětví, tyto čtyři sektory nadále přitahují většinu pozornosti investorů.

– Společnost Messari, zdroj: cryptopotato.com

Messari uvedl, že investoři se strategicky připravují na býčí trh. A to tím, že se zaměřují na projekty, které mohou přinést větší zisky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img