Krypto vs ropa: Co bychom měli očekávat v roce 2021

3.3
(7)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Koronavirová epidemie na začátku roku 2020 vytvořila celosvětový dominový efekt a zcela změnila mnoho finančních předpovědi. Poprvé od roku 2008 a po tolik diskutované finanční krizi na Wall Street se investoři na celém světě snažili izolovat od předvídatelně selhávajících ekonomik uprostřed různých vládních omezení.

Zatímco se někteří investoři uchýlili k tradičním aktivům, jako je zlato a ropa, bitcoiny se v posledním čtvrtletí roku 2020 staly také populárními a zajistily si nová historická maxima.

Digitalizace a vzestup „digitální ropy“

Zatímco se vědci v oblasti zdraví snaží ukončit současnou pandemii a obnovit na celém světě pocit normálnosti, nyní víme jistě jednu věc – digitalizace je nevyhnutelná na všech úrovních. Globální omezení umožnila rozkvět velkému počtu digitálních aktiv, online práci a online obchodům.

Není překvapením, že tento trend vyvolal nový rozruch ve financích a mnoho investorů hledalo nad rámec tradičních bezpečných aktiv – zlata a ropy – i digitální aktiva. Nyní více než kdy jindy zaznamenaly bitcoiny a další kryptoměny velký příliv institucionálních investorů.

V tomto cyklu je běžné nazývat Bitcoin „digitálním zlatem“ a považovat jej za uchovatele hodnoty, ve srovnání s býčím během roku 2017. Bude však někdy nějaký důvod nazývat ho „digitální ropou“?

Bitcoin versus ropa v roce 2020

Poté, co druhý týden v březnu 2020 utrpěl BTC značné ztráty na hodnotě, rychle se vrátil zpět a stal se jedním z nejvýkonnějších aktiv roku. Na druhou stranu vládní omezení, uzavření hranic a automobilek mělo dopad na poptávku po ropě.

V dubnu 2020 klesly ceny Brentu v průměru na 18 USD za barel, což je nejnižší měsíční průměr od února 1999. Za loňský rok BTC vzrostly o 318 %, zatímco ropa zaznamenala pokles o 22 %.

Dá se říci, že ropa je pravděpodobně nejlepší komoditou, pokud jde o reálnou ekonomiku, zatímco bitcoiny ne. Na otázku, zda existuje způsob, jak tyto dvě aktiva porovnat, řekl CFA Thomas Kuhn:

“Ctnost bitcoinu, který hraje roli jako ropa, spočívá v jeho použití jako tohoto základního aktiva, je to v zásadě nutné pro vstup do odvětví digitálních aktiv. Poskytuje likviditu a je základní hodnotovou vrstvou, se kterou souvisí vše ostatní.“

Zatímco si zlato užívalo dobrý rok, dosáhlo nepolapitelné hranice 2 000 USD a zajistilo si nová historická maxima, celoroční výkon ropy byl relativně nevýrazný, zejména v době, kdy se investoři snažili zajistit proti selhávajícím ekonomikám.

Co platí pro rok 2021 pro obě aktiva

Nejistoty uprostřed globální pandemie si vyžádaly daň na různých ekonomikách – loňský rok skončil tím, že americký dolar klesl na nejhorší úroveň za poslední tři roky. Jak se dalo očekávat, globální ekonomiky a nekryté měny budou z dlouhodobého hlediska slabší, protože již nějakou dobu vykazují špatný trend.

Na jedné straně se ropa postupně zotavuje z celoročního poklesu a může být na dobré  cestě, jelikož její celosvětová poptávka je více než reálná a také nutná. Na druhou stranu, kdo ví kam postoupí elektromobilový průmysl. Ano, kam už možná víme, je jen otázkou času, než bude ropa zatlačena do pozadí.

Zdroj: TradingView

U kryptoměn byl bull run po polovině roku 2020 velmi přirovnán k roku 2017. Na rozdíl od roku 2017 se však bitcoiny a další kryptoměny těšily zdravějšímu přijetí ze strany institucionálních investorů a správců hedgeových fondů; mainstreamová média a důvěra veřejnosti také v posledních několika měsících výrazně vzrostly.

Závěr

Někteří si stále kladou otázky, jaká je skutečná hodnota kryptoměn a co s jejich extrémní volatilitou, aby bagatelizovali význam těchto aktiv. Bitcoiny však mají veškeré podmínky k překonání každého aktiva, včetně ropy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img