Kolik dolarů vydělal za rok 2023 průměrný investor do kryptoměn?

4
(4)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

V roce 2023 dosáhl průměrný investor do kryptoměn téměř 900 dolarů zisku, což představuje výrazný obrat oproti roku 2022. To je závěr z analýzy podkladů od 500 000 uživatelů poskytovaná společností CoinLedger.

Rok 2023 byl průlomový pro investory

Podle společnosti CoinLedger průměrný investor do kryptoměn v roce 2023 realizoval zisky ve výši 887,60 dolaru, což signalizuje začínající oživení kryptoměnového odvětví. Jedná se o výrazné zlepšení ve srovnání s rokem 2022, kdy průměrný investor vykázal ztráty ve výši 7 102 dolarů.

Data CoinLedger se opírají o údaje od uživatelů z převážně anglosaských zemí: 80 % jejich uživatelů je ze Spojených států, ale zahrnují také uživatele z Austrálie, Kanady a dalších zemí.

Zdanění zisků z kryptoměn v USA

Realizované zisky a ztráty nastávají, když investor prodá nebo jinak převede kryptoměnu za jinou cenu, než za jakou ji původně získal. Pro daňové účely v USA se za událost vedoucí ke zdanění obvykle považuje převod kryptoměny do peněženky, která není vlastněna investorem, například při prodeji na burze.

Propad kryptoměnových trhů v roce 2022

V roce 2022 celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla o více než 1,5 miliardy amerických dolarů v důsledku různých krachů v kryptoměnovém průmyslu, včetně ekosystému Terra, krypto burzy FTX a krypto projektů Celsius a Voyager.

Oživení v roce 2023

Rok 2023 přinesl změnu, když se trh obrátil díky kolapsům několika amerických bank a optimismu ohledně spuštění spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů, které byly nakonec spuštěny v lednu 2024.

Růst v posledním čtvrtletí 2023

Kapitalizace kryptoměnového trhu v posledním čtvrtletí roku 2023 výrazně vzrostla. To podpořilo narativ, že u držitelů bitcoinu je méně pravděpodobné, že své BTC prodají, ve srovnání s investory do jiných kryptoměn.

Závěr

A jak jste na tom ve srovnání s uvedeným průměrným kryptoinvestorem vy? Dosáhli jste podobných zisků, nebo jste dopadli jinak? Nebo jste raději pro HODL? Podělte se o své příběhy a názory v komentářích níže nebo na náš oficiální server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Tak moment, není danění 15% vs 23% závislé na tom, jestli má člověk celkové roční příjmy přes dvě mega? Pokud se pletu, tak tohle mi asi uniklo. Teda naštěstí jsem žádné výběry ani prodeje neměl :)) je v tom článku chyba nebo to doopravdy takhle je?

Petr Hejlek

Je to cca tak 😉 Od roku 2021 platí daňová progrese, kde se 23% daní zisk nad 48 násobek průměrné mzdy. Pod se daní normálně 15% jako předtím. Chyba v článku je.

Čumsem

Otázka na tělo: Daníš až výběry a nebo už prodeje? 😉

Michal

Daní se až zisk, tedy kladný rozdíl mezi prodejem a nákupem a to v daňovém přiznání, kdy se prodej uskutečnil. Počítá se samozřejmě součet všech prodejů a odčítá součet všech nákupů, které jsi prodal. Nové nákupy si nemůžeš odečíst, to si odečteš až zase při prodeji (pokud je neprodáš ve stejném roce). Odečíst si můžeš všechny náklady, tedy poplatky, ale i kurzové rozdíly oproti běžné ceně. Pokud si z burzy vyexportuješ soupis operací a vložíš jej třeba do whalebooks.com tak ti to spočítá i svodku pro finanční úřad. Nelze jít do ztráty a odečíst si to z daní. Výše uvedené platí pro fyzickou osobu, firma může jít do ztráty.

spot_img