Vanguard odepřel svým klientům přístup k ETF – Bitcoin je prý “nezralá třída aktiv”

4.2
(10)

Společnost Vanguard se rozhodla nenabízet klientům přístup k ETF na bitcoin (BTC). Tato vlajková kryptoměna je podle vedení firmy “nezralou třídou aktiv”, která pak není v souladu s její firemní filozofií.

Vanguard říká, že Bitcoin je “nezralá třída aktiv”

Janel Jacksonová, vedoucí globálního oddělení kapitálových trhů ETF a vztahů s makléři a indexy společnosti Vanguard, učinila toto prohlášení během zasedání QA, kde objasnila postoj investiční společnosti k Bitcoinu a digitálním aktivům.

Kryptoměny byly sice klasifikovány jako komodita, ale jedná se o nezralou třídu aktiv. Ta má malou historii, žádnou vlastní ekonomickou hodnotu, žádný peněžní tok a v portfoliu může způsobit chaos.

Žádné plány na spotové bitcoin ETF

Jacksonová uvedla, že společnost Vanguard s (ohledem na současný stav kryptoměn jako třídy aktiv) nespustí spotové ETF na bitcoin ani žádné produkty související s kryptoměnami.

Zdůraznila, že rozhodovací proces pro zavádění nových investičních produktů ve společnosti Vanguard je přísný. A také upřednostňuje dlouhodobé investiční zásluhy a potřeby klientů. Navzdory rostoucímu diskurzu kolem bitcoinu a kryptoměn je tak společnost Vanguard nepovažuje za vhodné pro zařazení do dlouhodobých investičních portfolií.

Vedoucí oddělení makléřských a investičních služeb společnosti Andrew Kadjeski mezitím zdůraznil, že investorskou základnu společnosti Vanguard tvoří především dlouhodobí investoři typu “kup a drž”. A právě zájmy těchto klientů odráží nabídka společnosti.

Dodal, že i když by bylo snadné umožnit plný přístup krypto produktům, takový krok by nebyl v souladu s posláním společnosti Vanguard sloužit nejlepším dlouhodobým zájmům svých investorů (majitelů).

Jacksonová i Kadjeski se pozastavili nad historií společnosti Vanguard. Společnost Vanguard se v 90. letech minulého století vyhýbala internetovým fondům a poměrně nedávno (v roce 2019) zrušila přístup k pákovým a inverzním fondům a ETF kvůli jejich vysokému riziku a možnosti zneužití.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 42 174 USD dle KMC.

Reakce kryptoměnové komunity na rozhodnutí Vanguard

Postoj společnosti Vanguard k bitcoinovým ETF vyvolal v investiční komunitě značné reakce. Postoj firmy zaměřený na tradiční třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a hotovost, vedl k frustraci některých jejích klientů. Zejména pak těch, kteří jsou zastánci zařazení kryptoměn do investičních portfolií.

Odborníci z oboru naznačili, že společnost Vanguard může kvůli svému postoji k bitcoinovým ETF ztratit důvěryhodnost. Podle všeho jde o krok, který je v rozporu se současným trendem na trhu, kde mnoho investorů usiluje o expozici vůči digitálním aktivům.

Naopak další významní hráči v oblasti správy aktiv, jako je například společnost BlackRock, Bitcoin ETF přijali. To ukazuje na rozdílnost strategií v rámci odvětví.

Navzdory odporu společnosti Vanguard vůči Bitcoin ETF se někteří analytici domnívají, že by společnost mohla nakonec svůj postoj zmírnit. Vliv na takovou potenciální změnu by mohla mít rostoucí popularita digitálních aktiv a tlak ze strany konkurence.

Závěr

Zatím společnost Vanguard zůstává věrná svému tradičnímu investičnímu přístupu. Zaměřuje se dle svých slov na třídy aktiv, které považuje za základní pro dlouhodobý investiční úspěch. Základní otázkou podle mne je, jestli investoři budou ochotni “vzdalující se kryptoměnový vlak” akceptovat.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mazi

To je zase “příjemná” zpráva hnedka po ránu 🙁 …. Jako tady opravdu člověk musí mít pevný nervy po celý dlouhý léta. To bylo radosti kvůli schválení ETF … a potom jedna z největších společností řekne. … Zapomente žádný ETF nebudou… No nevim jestli si můžeme dovolovit “nemít” Vanguard … fakt supr trupr no … 🙁

Mike

Co to blabolite? Doted jsme nemeli zadne ETF a zili jsme si nadmiru spokojene. A najednou mame byt smutni, ze nemame Vanguard?:D:D:D Vy jste dobrej komediant. Za par let se lidi budou ptat, co to byl Vanguard, zatimco vsichni budou znat bitcoin.

spot_img