Klesne bitcoin brzy zpět na 60 000 USD?

4.4
(14)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden nám přinesl velmi důležitou událost v podobě razantního snížení základní sazby americké centrální banky a kurz ceny bitcoinu se pokusil opět překonat 64 000 USD. Euforie ale pomalu opadá a tak je potřeba se podívat na grafy, jak se nám posunuly indikátory a kam by se mohl bitcoin v následujícím období vydat. Podaří se mu do konce roku dosáhnout na těch 100 000 USD?

Nejprve se podíváme na tento týden. Vidíme, že seance asijských trhů nás ještě v neděli večer poslala dolů. V pondělí zveřejnil stát New York překvapivě pozitivní čísla ze sektoru výrobních firem, která podpořila růst dolaru. Opět zafungovala negativní korelace s bitcoinem, takže dobrá zpráva pro americkou ekonomiku je pro bitcoin v podstatě špatná zpráva. Pokles nebyl v pondělí nicméně nijak dramatický a otestovali jsme jen 57 500 USD.

Pak již přišel růst. Maloobchodní tržby ve Spojených státech nečekaně rostou, ale trh to už nerozhodilo. Vyhlížel pokles základní sazby. Ihned po otevření newyorské burzy tak začal bitcoin růst a vyplnil tradiční víkendový CME gap. Otestoval 61 000 USD a pak konsolidoval. I na objemech vidíme, že trh už jen vyčkával na ukončení zasedání Federálního rezervního systému (Fed) a jejich výstup.

Snížení sazby přineslo na trh euforii

Středa večer byla euforická. Fed rozhodl o snížení základní sazby o 50 bazických bodů a bitcoin nastartoval další růst. Již ve čtvrtek otestoval 64 000 USD a po skončení zasedání japonské centrální banky se dostal až na 64 137 USD. Otestoval tak 200denní klouzavý průměr, kde byl zatím zamítnut. Nic ale významného a tak chicagská burza s bitcoinovými futures v pátek uzavřela těsně nad 63 200 USD. Kolem této hranice se zatím pohybujeme, i když je vidět, že na trhu máme slušné objemy i o víkendu. Rozhodně vyšší než byly na počátku pracovního týdne.

Čtyřhodinový graf ukazuje potenciální možnost návratu na 60 000 USD

Na čtyřhodinovém graf jsem nechal vyznačenou klesající trendovou linii, kterou kurz ceny bitcoinu testoval shora těsně před oznámením o snížení základní sazby. Nadšení nás dokázalo vynést k další rezistenční zóně, která se nachází kolem 64 000 USD. Na této úrovni se nachází historické maximum z dubna 2021. Při pohledu na MACD vidím potenciální medvědí překřížení, které v posledních týdnech bylo většinou spojené s poklesem. Nahrával by tomu i Relative Strength Index (RSI) na úrovni 60,7 bodu. Šlo by zde tedy uvažovat i o možném návratu kurzu pro potvrzení supportní zóny kolem 60 000 USD a i validaci, že klesající trendová linie se teď stala naopak podporou.

Denní graf bojuje o prolomení trendu

Na denním grafu stále platí býčí vlajka, kterou tam maluji již dlouho. Minulý týden jsem ale také vyznačil klesající trend ve formě nižších high a nižších low. Předchozí vrchol se nachází na úrovni 64 350 USD. Kolem této úrovně se také nachází 200denní klouzavý průměr. Pro potvrzení změny trendu bych tedy rád viděl denní uzavření svíčky nad 64 350 USD. Pak se můžeme začít bavit o změně trendu a potenciální možnosti naplnění vzoru býčí vlajky. Jako support vidím 100denní ( 61 200 USD) a 50denní (59 250 USD) klouzavé průměry.

Elliotovy vlny nás připravují na další růst

Na týdenním grafu jsem vyznačil Elliotovy impulzní vlny. Ty mají tři pravidla, která definují jejich vznik a jestliže je některé z nich porušeno, tak teorie neplatí. Druhá vlna nesmí klesnout níže než odkud vyrostla vlna první (splněno). Třetí vlna nesmí být nejkratší z impulzních vln (1,3,5 – splněno). A poslední pravidlo říká, že čtvrtá (korekční) vlna nesmí jít níž než vlna první (splněno). Z tohoto pohledu tedy teorie platí.

Ralph Nelson Elliott ji formoval ve 30. letech na základě studie 75 let grafů akciových trhů. Teorie poskytuje náhled na pravděpodobný budoucí směr větších pohybů na trhu. Zároveň si všiml, že úrovně vln často odpovídají hladinám Fibonacciho retracementu. Ten jsem do grafu také zanesl. Samozřejmě si můžete všimnout, že kurz ceny bitcoinu by mohl klidně klesnout až na 40 000 USD a teorie vln by stále platila. Nicméně to zatím vypadá na relevantnost a další klíčové hladiny máme na 65 650, 71 150 a 79 000 USD. A možná i ještě výš.

Jaká nálada panuje na internetu?

Samozřejmě, že jsem na výše uvedených grafech vyznačil jen informace a indikátory, které považuji za důležité a relevantní já. To ale neznamená, že tu nejsou i jiné. Rozhodně nemám vždy pravdu a tak se teď opět podíváme na sociální sítě, jestli tam nenajdeme i další možné názory.

Začnu indexem Fear & Greed, který odráží náladu nejen na sociálních sítích, ale i na objemech obchodů, volatilitě a vyhledávání na Google. Index se opět vrátil do neutrální zóny a ukazuje tak rostoucí zájem retailu.

Nástroj Material Indicator, za kterým stojí Keith Alan, poukazuje na potenciální signál k poklesu. Předpokládá, že překonání 200denního klouzavého průměru se nepotvrdí.

Titan of Crypto zůstává stále silně býčí. Na týdenním grafu bitcoinu ukazuje jednotlivé halvingy a délky období mezi nimi. Podle něj se nacházíme v býčí fázi a v říjnu přijde silný růst.

Crypto Rover poukazuje na historickou korelaci ceny bitcoinu a celkové likvidity na trhu. Index likvidity začal v poslední době růst, takže předpokládá, že i bitcoin se ho brzy vydá následovat.

Kam se tedy bitcoin vydá v následujícím týdnu?

Tak se na to pojďme podívat v souhrnu. Fed tento týden snížil základní sazbu o 50 bazických bodů. První snížení sazby od roku 2020 a podle dlouhodobé předpovědi jednotlivých členů to vypadá, že do konce roku ještě dalších 50 bodů dají dolů. Můžeme spekulovat nad důvody. Arthur Hayes předpokládá, že jsou politické a opdrazí se to na rostoucí inflaci. Osobně spíše předpokládám nějaký problém v ekonomice Spojených států, který zatím ještě nevidíme. Až se provalí, tak to bude špatně pro dolar. V první fázi předpokládám, že to bude špatně i pro bitcoin, protože nastane panika. Zlato poletí nahoru (ještě víc, než teď). Pak ale čekám, že se přidá k růstu i bitcoin. V tomto sdílím víru v 5G Roberta Kiyosakiho, i když do těch zbraní osobně neinvestuji.

To je ale trošku delší pohled. Zkusím zaostřit na příští týden. Na grafech vidím, že nás nahoru vynesla impulzní vlna euforie nad snížením základní sazby. Předpokládám, že teď trošku povadne. Nedivil bych se otestování supportního pásma kolem 60 000 USD. Možná, že nás udrží 100DMA kolem 61 200 USD. Jestliže se ale podaří prolomit klesající trend a uzavřít běžný obchodní den nad 64 350 USD, tak tam vidím pěkný potenciál na další růst. Rezistence kolem 65 700 USD by v tom případě mohla být další cíl pro příští týden.

Medvědi se budou snažit dostat cenu do konce měsíce dolů

Osobně ale předpokládám následující týden spíše stranový pohyb nebo menší pokles. Ze Spojených států dostaneme další makroekonomické údaje až na konci týdne. V pátek také vyprší bitcoinové opce za více než 5,6 miliardy USD a tzv. Max Pain Price se nachází na úrovni 58 000 USD. Lze tedy očekávat, že se medvědi budou snažit co nejvíce k této ceně přiblížit.

Při pohledu na měsíční graf vidím, že zatím tvoříme zelenou svíčku s dlouhým spodním knotem. Historicky bývá září pro bitcoin i akcie poměrně nepříznivé. Jestliže se ale zadaří a uzavřeme září v zelených číslech (nad 59 015 USD), tak by měl následovat opravdu skvělý čtvrtý kvartál. Tato situace zatím platila zatím vždy (2015, 2016 a 2023).

Uvidíme, co nám příští týden nakonec přinese. Spotová ETF na bitcoin tento týden narostla skoro o 400 milionů USD lze očekávat, že budou růst i nadále. Osobně do konce roku v těch 100 000 USD stále věřím.

To ale pro vás není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Celý článek je jen a pouze můj osobní názor na situaci kolem bitcoinu. Rozhodně si před investováním udělejte svojí vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Etf je neuvěřitelný. Bez toho by se imho nic nebylo.

Ale jinak je třeba počítat s tím, že snížení sazeb i halving je už v ceně dávno předem započítaný. Proto se pořád pohybujeme ve stejném pásmu a nečekal bych změnu v nejbližší době. Resp čím dyl trvá, tím menší šance je na nějaký větší růst protože všichni postupně ví, kdy nakoupit a kdy prodat. Nebýt fondu, které nakupuji na hold, tak jsme určitě už níž.

Gusto

Nezmysel si myslim, v 2021 jeboli ziadne etfka a cenu dali z 3200k na 69k co je + 66k bez institucii, takze od teraz plus 30-40k nevidim absolutne ziadny problem. Vo februari 2024 sme isli za cca len 5 tyzdnov plus 34k, takze zopakovat to nebude nic zlozite. Ja to osobne vidim 80-85k do volieb, vyhra nahodou Kamila, pretoze to asi zase zmanipuluju, ako naposledy, kedze tam Trumpa nechcu a je game over, si myslim. Uvidime

Gusto

A ak si pozries grafy, vzdy to bolo rovnako, leto mrtve a od oktobra rakety. Katalizator su volby a znizene sadzby, takze ma to co pohanat, po volbach nevidim uz ziadny katalizator. Dalsie znizenia urokovych sadzieb vzdy viedli k poklesu trhov, ale prve znizenia v vzostupe trhov.

Lhts

Víceméně souhlasím (volby jsou zatim velká neznáma po tom co Trump zaplatil za hamburgery bitcoinem 🙂 ) Jeste jsem si všiml ze velci hraci jsou docela “nenazrani” . Mrkněte na měsíční graf BTC. Tedy těch 100tis. muze do konce roku přijít. (Trump vyhraje)

Jan May

Velmi fundovaná a detailní analýza, smekám… Ale co si z toho beru je, že vlastně všichni víme celkem prd, a že kurz BTC může jí jak nahoru, tak dolů…
Základem je věřit ve fundament a smysl BTC, a mít trpělivost 🙂

spot_img