Kdy bychom se mohli dočkat schválení bitcoinového ETF od BlackRock? Podrobná časová osa

4.8
(13)

Podání žádosti společnosti BlackRock o vytvoření spotového ETF na bitcoin (iShares Bitcoin Trust) vdechlo kryptoměnovému trhu nový život a vyvolalo silnou rally. Naděje spočívá v tom, že společnost BlackRock spustí “velký závod v hromadění” Bitcoinu. Mimochodem 69 % všech investorů již déle než rok není ochotno své Bitcoiny prodat.

Odborníci na trh dávají spotovému ETF společnosti BlackRock vysokou šanci na schválení. Poměr schválení ETF společnosti BlackRock je 575:1. Poměr americké Komise pro cenné papíry (SEC), pokud jde o zamítnutí spotových ETF Bitcoin, je ovšem podobně jednoznačný: 33:0.

Protože však společnost BlackRock má úzké vazby na americké regulační orgány a demokratické politiky, existuje prostor pro optimistický výhled ohledně pravděpodobnosti schválení. Jak píše společnost K33 Research ve své nejnovější analýze trhu, společnost BlackRock pravděpodobně nebude vynakládat čas a prostředky, pokud nevidí šanci na schválení jako velmi vysokou.

Závod o první bitcoinové spotové ETF

V posledních dnech se již objevily zvěsti, že o podání žádosti o ETF společností BlackRock by mohlo být rozhodnuto během “dnů až týdnů”. Jaké jsou však přesné termíny, kterých bychom se měli držet? Nápovědu poskytují předpisy SEC.

Důležité je zejména vědět, že lhůty pro SEC a její rozhodnutí o iShares Bitcoin Trust závisí na tom, kdy bude žádost zveřejněna ve federálním registru k připomínkám. Jelikož se tak zatím oficiálně nestalo, existují pouze přibližné odhady.

Společnost K33 Research nicméně na základě termínů SEC sestavila přibližný časový plán. Teoreticky může být konečného rozhodnutí dosaženo ve čtyřech časových intervalech. Samotný rozhodovací proces se pak řídí schématem ukotvených dat rozhodnutí.

Po zveřejnění žádosti ve federálním rejstříku má SEC v prvním časovém intervalu 45 dní na schválení, zamítnutí nebo prodloužení přezkumu ETF. Za předpokladu, že žádost bude zveřejněna v rejstříku 29. června, bude první lhůta SEC 12. srpna 2023. Podobně důležité body pak nastanou o 45 dní později, o 90 dní později a o 60 dní později.

SEC musí oznámit rozhodnutí nejpozději do 240 dnů. To znamená, že trh bude mít k dispozici rozhodnutí nejpozději 23. února 2024. Konečně datum může být posunuto o několik dní v závislosti na zveřejnění ve federálním rejstříku.

Podaří se Grayscale nebo CBOE předběhnout žádost BlackRock?

Přestože v současné době všichni hovoří o podání žádosti o ETF společnosti BlackRock, existuje možnost, že dvě další instituce získají schválení nebo alespoň rozhodnutí ve svých záležitostech dříve než největší světový správce aktiv.

Pokud se podíváme do rozvrhu ETF, tak CBOE podala svou žádost o “ARK 21Shares” dříve než BlackRock. Mohla by tak potenciálně těžit z aktuálního humbuku kolem ETF společnosti BlackRock.

A zapomínat nesmíme ani na společnost Grayscale. Existuje šance, že i společnost Grayscale by mohla obdržet své rozhodnutí dříve než společnost BlackRock. Finální rozhodnutí o žalobě společnosti Grayscale by mohlo být vydáno v nejbližší době. Konečný rozsudek se pak očekává tři až šest měsíců po jednání. Dodávám, že slyšení se konalo 7. března 2023. Jádrem žaloby společnosti Grayscale je tvrzení, že SEC jednala svévolně, když schválila ETF založené na futures a zamítla spotové ETF.

Závěr

Ať už však závod vyhraje kdokoli, v tuto chvíli to vypadá, že největšími vítězi budou investoři do Bitcoinu. Nutno ovšem dodat, že ne všichni zájem BlackRocku vítají…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img