Johannesburg odmítl zaplatit výkupné ve výši 4 BTC

0
(0)

Zprávy a souhrny

BTC, BAKKT, XRP – Týdenní přehled zpráv aneb co podstatného se událo minulý týden

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Termín na zaplacení výkupného hackerům vypršel. Jihoafrické město Johannesburg odmítlo vyplatit vyděračům krypto výkupné ve výši 4 BTC v hodnotě cca 37 480 USD.

Hackeři

Ve čtvrtek 24. října napadli webové stránky největšího jihoafrického města Johannesburg hackeři. Výměnou za získaná data požadovali kybernetičtí zločinci, kteří se nazývají Shadow Kill Hackers, výkupné ve výši 4 BTC.

Město oznámilo hack na svém oficiálním twitterovém účtu dne 25. října. Ve svém příspěvku město mimo jiné uvedlo:

„Bylo zjištěno narušení sítě, které mělo za následek neoprávněný přístup k našim informačním systémům.“

Hackeři dali městu čas na zaplacení do 17:00 hod. místního času dne 28. října. Hackeři dále pohrozili, že pokud město nezaplatí do tohoto data, nahrají všechna získaná data na internet. Vyděrači sdělili:

„Pokud zaplatíte včas, zničíme všechna data, která máme. Vašemu IT poté zašleme kompletní zprávu o tom, jak jsme hackli vaše systémy a vaše bezpečnostní díry.“

Důsledky hacku

Vládní úředníci byli v důsledku hacku nuceni zavřít několik systémů, a to včetně webových stránek města nebo elektronických služeb a fakturace. Tento krok město podniklo s cílem zabránit dalšímu přístupu a poškození citlivých údajů.

Úředníci města odmítli požadavkům hackerů vyhovět, a to i přes to, že tento útok měl významný dopad na chod města a poskytování klíčových služeb svým občanům. Ve svém prohlášení na Twitteru ze dne 28. října zástupci města uvedli:

„Město nevyhoví jejich požadavkům na bitcoiny a jsme si jisti, že budeme schopni obnovit systémy do plné funkčnosti.“

Twitter
zdroj: twitter.com

Podle prohlášení města by mělo být 80 % postižených systémů v krátkodobém horizontu zpět online. Shadrack Sibiya, vedoucí forenzního oddělení, tvrdí, že původ útoku je znám. Nebude však zveřejňovat žádné bližší informace.

Twitter
zdroj: twitter.com

Závěr

Johannesburg je tak dalším městem, které bylo napadeno ransomware. Počátkem letošního roku byla hackery napadena dvě města na Floridě. Hackeři tak získali výkupné od města Lake City ve výši 460 000 USD v bitcoinech za obnovení kontroly nad svými počítačovými systémy. A město Riviera Beach zaplatilo hackerům 600 000 USD v bitcoinech za získání přístupu ke zmrazeným dokumentům.

V červnu letošního roku odmítli úředníci města Baltimor zaplatit hackerům výkupné ve výši 13 BTC, v té době cca 100 000 USD. Město nakonec odhadlo své ztráty na 18 milionů dolarů. Je to částka, která kombinuje náklady na opravu a ztracené příjmy. Skutečná ztráta však může být ještě mnohem vyšší.

Co číst dále?

EOS zůstává na první příčce v čínské kryptotabulce. A co Bitcoin a další kryptoměny?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře