Jihoafrická republika reviduje národní politickou pozici vůči kryptoměnám

0
(0)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Silný maloobchodní zájem o kryptoměny přiměl jihoafrické regulační orgány přehodnotit pohled na kryptoměny.

Finanční regulační orgány v Jižní Africe vytvářejí základy pro „fázovanou a strukturovanou“ regulaci kryptoměn. Tento krok představuje obrácení převážně praktického přístupu uplatňovaného během posledních sedmi let, a to z důvodu stále většího zájmu maloobchodu o kryptoměny v zemi.

V pozičním dokumentu zveřejněném 11. června stanovila mezivládní fintech pracovní skupina (IFWG) pod záštitou regulační pracovní skupiny pro kryptoměny, plán pro zavedení regulačního rámce, který se bude soustředit na poskytovatele služeb kryptoměn neboli CASP.

Dosavadní krypto politika

Počáteční národní politika Jihoafrické republiky byla vůči kryptu doposud opatrná, ale také vůči němu nijak nezasahovala. V roce 2014 vydalo Národní ministerstvo financí veřejné prohlášení věnované této otázce. Občané byli varování, že obchodovat s kryptoměnami mohou, ale pouze na vlastní riziko. To znamená, že v případě potíží by jim nebyla nabídnuta žádná právní ochrana ani postih.

Komentátoři poznamenali, že několik faktorů, včetně nárůstu jihoafrického kryptotrhu na více než 2 miliardy randů (147 milionů $) v denní hodnotě obchodované na začátku tohoto roku, učinilo tuto dřívější politiku neudržitelnou.

Nový dokument IFWG zdůrazňuje, že ačkoliv má být zaveden strukturovaný regulační rámec, krypto aktiva zůstávají „ze své podstaty riskantní a volatilní“ a potenciální finanční ztráty zůstávají vysoké.

Fungování regulace

O rozvíjejícím se přístupu země bude informovat šest zastřešujících principů. Těmi jsou:  zaujmout „perspektivu založenou na činnostech“, která zajistí, že zásada „stejné činnosti, stejného rizika“ orientuje rozhodnutí regulačních orgánů; provádění opatření úměrných riziku; zaujetí společného přístupu k regulaci kryptoměn; držet krok s mezinárodními osvědčenými postupy a podporovat digitální finanční gramotnost mezi spotřebiteli.

Příspěvek rovněž předkládá 25 doporučení, jak regulovat kryptoměny ve vztahu ke třem hlavním oblastem zájmu: praní špinavých peněz a boj proti financování terorismu, přeshraniční finanční zákony a aplikace zákonů finančního sektoru. To poslední znamená, že jihoafrický úřad pro správu finančního sektoru bude mít za úkol zamezit zneužívání trhu.

Tisková zpráva

Spolu s publikovaným dokumentem vydala IFGW tiskovou zprávu popisující strategii, která dala prostor obavám o povahu třídy aktiv a okolní ekosystém. IFGW poukázal na decentralizaci jako nevýhodu, nikoliv jako plus, který ponechává spotřebitele a obchodníky bez použití orgánu nebo centralizovaného subjektu, který by mohl vyřešit chyby uživatelů. Například půjde o pomoc při nesprávně zadané adrese krypto peněženky.

Závěr

IFGW je i nadále znepokojen manipulativní povahou některých aktiv, volatilitou a podvodnými aktivitami, jako jsou Ponziho schémata. Přesto jsou však kryptu otevřeni, a snaží se najít cestu, která pomůže nastavit ty nejlepší obchodní podmínky a zároveň právní ochranu pro všechny.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: