Je Litecoin mrtvý? Existuje pro něj nějaké využití na trhu, který je dominován Bitcoinem?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Na Litecoin lze nahlížet různými způsoby. Zajímavý pohled na vybrané top kryptoměny však nabízí Charlie Lee. Ten Litecoin přirovnává ke stříbru, Bitcoin ke zlatu a Ripple k diamantu.

Článek nám do redakce zaslal Jan Buček.

Zakladatel Litecoinu se v poslední době tak nějak obecně rád vyjadřuje k situaci, která panuje kolem Litecoinu (pro srovnání lze uvést, že ten v současné době dosahuje pouze zhruba 3 % tržní kapitalizace Bitcoinu). O Litecoinu někteří zlí jazykové prohlašují, že se jedná již o de facto mrtvý coin. Jiní naopak do této měny vkládají ne úplně malé naděje. Ti optimističtější pak vidí jeho cenu jako dlouhodobě značně podhodnocenou.

A jak to dopadne, když se na Litecoin podíváme pohledem ratingové agentury Weiss Ratings? Pak zjistíme, že v rámci hodnocení Litecoinu z května letošního roku tato agentura konstatuje, že je Litecoin historicky prvním ztělesněním úspěšného altcoinu. Dále též dodává, že jeho předností je vynikající adopce, avšak hodnotící model agentury potencionálním investorům sděluje i některé další skutečnosti. A to např. takové, že se v případě této virtuální měny jedná pouze o první generaci, která je jen nepatrně odlišná od technologie první a největší kryptoměny, tedy Bitcoinu.

V tomto ohledu se zdají být více než jen zajímavé nedávné výroky Charlieho Lee, které pocházejí z druhé poloviny září. Asi největší ranou pro investory do Litecoinu totiž bylo, když nejeden z mnoha nabyl tíživého pocitu, že se již Charlie Litecoinu nebude nijak věnovat. Mohlo se tak zdát, že po prodeji veškerých Charlieho zásob Litecoinů (za cenu tehdejšího prosincového all time high) Charlie jednoduše končí. Vždyť Litecoin je již dostatečně dobrý, tak nač ho dále ještě vylepšovat. To byl ale dost jasný signál k jeho prodeji.

Charlie se však svému publiku pokouší vysvětlit, že skutečnost se má trochu jinak, než by se na první pohled možná mohlo zdát. V současné době totiž prý na Litecoinu pracuje tak říkajíc na plný úvazek a zaměřuje se především na jeho širší adopci. Možná by nás hned mohla napadnout otázka, co Charlieho k tomuto kroku vůbec vede? Copak snad neuvedl, že žádné další Litecoiny již kupovat nehodlá? Věc může být však mnohem prostší, než se zdá. Charlie je již sice „za vodou”, avšak v kryptu vidí budoucnost a Litecoin považuje za své malé „baby“. A dítěti jeho rodiče obvykle přeci pomáhají, seč jim jen síly stačí, no ne?

Charlie se tak mimo jiné pokouší vyvrátit obavy z toho, že se Litecoin oproti jiným měnám za poslední dobu de facto nikam neposunul a jeho vývoj přinejmenším stagnuje. Skutečnost je prý totiž taková, že dotyční zájemci své informace hledají na špatných místech. Důkazem budiž vydání nových verzí Litecoin Core (0.16.2 a 0.16.3), kdy verze 0.16.3 opravila nedávnou kritickou chybu DoSu. Ve spojení s Bitcoinem pak Charlie pokládá za extrémně cenné, že Litecoin v loňském roce pomohl Bitcoinu aktivovat SegWit tím, že v praxi prokázal herní teorii. (Vlastní testnet3 Bitcoinu to nemůže udělat, jelikož testnet3 mince nemají žádnou hodnotu, což jinými slovy znamená nulovou motivaci k hacknutí.)

Další, tentokrát již široce známá výhoda Litecoinu oproti Bitcoinu spočívá ve vyšší rychlosti a nižší ceně za uskutečněné transakce. Na druhou stranu se však sluší uvést, že se v kryptosvětě objevily již i podstatně rychlejší a (z pohledu poplatků za transakce) levnější kryptoměny. Konkurenční nevýhodou těchto kryptoměn je však absence jména na trhu, nepříliš široká adopce a z pohledu původní myšlenky krypta i existence problematické inflace, tedy znehodnocování měny (která je však např. v případě EOSu do určité míry vyvážena nulovou cenou za realizaci transakcí). Další nevýhodou rychlejších virtuálních měn je již i určitá míra centralizace. Je však otázkou, co lze již považovat za decentralizaci, když to podle mnohých není 21 „block producerů“ (EOS), je to tedy více než 100 „block producerů“, nebo se musí jednat minimálně o tisíce?

Charlie však hledí do budoucnosti s určitým optimismem a uvádí potenciálním investorům či již stávajícím hodlerům této měny i další možnosti jejího využití. Těmi jsou podle něj např. decentralizované výměny pomocí atomových swapů (atomic swap) či ponorové swapy (submarine swap). Tak byste na řetězci Litecoinu mohli zaplatit lightning fakturu Bitcoinu. Zdá se tak, že případné zavedení Lightning Network a dalších souvisejících prvků skýtá opravdu zajímavé a podle Charlieho i doslova nekonečné možnosti.

Nutno však podotknout, že k zavedení Lightning Network se ve vztahu k Litecoinu pojí i určité obavy. Ten by totiž již posléze ve vztahu k Bitcoinu nemusel být teoreticky nijak potřebný. V tomto ohledu se však Charlie spoléhá na prostou skutečnost, která hovoří o již zmíněné relativně (ve srovnání s jinými kryptoměnami) široké adopci. Je prostým faktem, že již existuje nezanedbatelné množství aplikací a osob, které vedle Bitcoinu podporují či vlastní i Litecoin. V případě atomových swapů pak Charlie konstatuje, že Litecoin na Lightning Network spolupracuje s Bitcoinem, což je ale pro mnohé již celkem notoricky známá věc.

Z dalších faktů by pro potencionální investory nemusela být ani zas tak moc zajímavá informace, že Litecoin zpracovává transakce ve výši 200 milionů dolarů. Podstatně zajímavější je skutečnost, že síť funguje bezchybně již po dobu relativně dlouhých sedmi let. Jak totiž valná většina investorů dobře ví, tak jakákoli měna je primárně založena na důvěře. Od koho byste si v budoucnu za Litecoin asi tak cokoli koupili, kdyby měl tento dotyčný prodávající obavy z toho, že by mu mohly být tyto nabyté finanční prostředky  jednoduše kýmkoli odcizeny? Na hodnotě by v jeho očích takováto měna nestoupla ani v případě, pokud by jím zinkasovaná částka mohla být de facto kdykoli a celkem jednoduše znehodnocena. A to např. tím, že se její „vydavatel“ jen tak zničehonic rozhodne, že do oběhu vypustí dalších 10 % Litecoinů a zvýší tak jeho maximální zásobu. Tyto principy jsou velmi jednoduché, přesto je však valná většina lidí nechápe.

Uvedeme si příklad. Španělští kolonialisté krátce po objevení Ameriky vozili do své vlasti obrovské množství zlata, náhle však tato komodita využívaná coby platidlo ztratila svou původní hodnotu. Jinými slovy, když bylo zlata nedostatek, koupili jste si za menší hroudičku div ne celou armádu. Když ho však najednou bylo nepřeberné množství, mohli jste si vyzkoušet, jaké to je zaplatit za kousek chleba hrudkou tohoto blyštivého žlutého kovu. A co teď odpovíte svojí babičce na její případnou všetečnou otázku, když se vás náhodou zeptá, proč ČNB prostě nenatiskne více peněz, ať se mají všichni dobře? V tom ideálním případě babičku upozorníte na to, že by to vedlo prostě a jednoduše jen k tomu, že byste za rohlík nezaplatili dvě koruny, ale třeba dvě stovky. Lépe byste se neměli, jen by vám dotyční znehodnotili všechny vaše úspory.

A co dále hovoří ve prospěch Litecoinu?

Jednoznačně jeho historie. Každý rok vzniká a zase zaniká nepřeberné množství altcoinů. Litecoin však stále existuje, i když je pravdou, že již není v úplném čele maratonu a na předních místech své postavení v posledních letech trochu ztrácí. Stále se však jedná o jednu z těch jistějších investic v proměnlivém a dynamickém světě kryptoměn.

Litecoin ztělesňuje decentralizovaný způsob fungování, resp. prostředky, které nemohou být nikým cenzurovány, odebrány či padělány. A navíc nemohou být ani znehodnoceny, jelikož více než 84 milionů Litecoinů nikdy nevznikne. Kdo by si mohl přát více? Jeho adopce je (jak již zaznělo) velice slušná. Podpora ze strany obchodníků také není zrovna zanedbatelná. K širší adopci se pak obecně pojí i větší likvidita, která pomáhá dostat se jednotlivým držitelům z a do této měny. Jistě by pro nikoho nebylo dvakrát příjemné, kdyby držel minci, která by nebyla dostatečně likvidní. Popřípadě velmi dlouho hledat, jestli by byl vůbec někdo ochotný mu ji směnit za minci jinou, likvidnější.

Nicméně, velkou výzvou pro Litecoin v nadcházejících letech jistě bude, aby se co nejvíce odlišil od ostatních altcoinů. Těch již dnes existují stovky, resp. více než dva tisíce. Charlie proto vyzdvihuje i samotné zabezpečení Litecoinu. Uvádí, že tato měna disponuje jednou z nejbezpečnějších sítí v rámci všech altcoinů. Chrání ho hardware ASIC za více než 150 mil. USD.

Válečník Charlie Lee

Proč je ale zakladatel Litecoinu náhle tak aktivní a vyrazil do boje proti všemožným desinformacím? Důvodem je údajně jeho přesvědčení, že zde existuje určité soustředěné úsilí s cílem potlačit cenu Litecoinu. A to ať již ze strany některých osob či fondů, které Litecoin shortují, nebo ze strany určitých skupin, které ho považují za hrozbu.

Litecoinu můžeme vyčítat skutečnost, že jeho uvedení na směnárnu Coinbase bylo spojeno s působením jeho „stvořitele“ v této instituci. Ten Litecoin dle @Bitfinexed přivedl na svět tím, že víceméně jen zkopíroval Bitcoin, upravil pár proměnných a hashovací funkci převzal z jiné kryptoměny. I když mu to však budeme vyčítat, tak zejména historie Litecoinu naznačuje, že před sebou může mít ještě vcelku zajímavou budoucnost. Když k tomu připočteme i založení Litecoin Foundation, nemusí být investice do tohoto altcoinu až tak špatnou investicí.

Závěr

Je zapotřebí si uvědomit, že s krypto-odvětvím se nepojí jen notoricky známé růsty, ale i pády. Většina populace má v povědomí pouze onen růst z konce minulého roku. Ale ke kryptu stejně tak dobře patří i dramatické pády, kdy část trhu (rozklepané ruce) v panice vyprodává, aby se za pár měsíců či let trh opět uklidnil a mohl začít nový výrazný růst.

Při zprůměrování všech významných historických růstů a poklesů Litecoinu lze lehce dojít ke zjištění, že může být jen otázkou času, než bude Litecoin atakovat hranici 1 000 USD.

Zdroje (volný překlad + vlastní úvahy):
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img