Jak zabránit penalizaci validátoru – Ethereum 2.0

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Spuštění validátoru Ethereum 2.0 může uživatelům sítě poskytnout odměnu. Pokud ale uděláte chybu, můžete být penalizování. Jak se dá penalizaci zabránit a ochránit tak své portfolio?

Ethereum verze 2.0

Dne 1. prosince letošního roku byla spuštěna verze Ethereum 2.0, která představila řadu nových funkcí a nuancí. Některé z nových mechanismů a funkcí v síti ethereum jsou velmi zajímavé nejen pro vývojáře, ale také pro uživatele sítě.

Druhá největší kryptoměna na světě ve své nové verzi Ethereum 2.0 zavedla nový mechanismu zvaný „slashing“ neboli osekávání (sekání). Tento mechanismus má za cíl penalizovat škodlivé validátory a odměňovat ty poctivé.

Vývojář Etherea ve společnosti Prysmatic Labs, Raul Jordan, zveřejnil koncem listopadu komplexní příspěvek s vysvětlením, jak se vyhnout případnému slashingu. Nový mechanismus slashing označil jako vymáhání práva v systému Ethereum 2.0

„Slashing nastane tehdy, když ověřovatel prokazatelně zasáhl proti síti Ethereum. Slashing nemusí mít nutně zákeřný záměr, mohlo by se to stát například při nesprávné konfiguraci. Validátor by jednal způsobem, který může zaměnit nebo narušit integritu systému. Odstraní nebo sekne část stávajícího podílu platných validátorů.“

Jak se vyhnout slashingu?

Jordan ve svém příspěvku na blogu Medium uvedl, že jednou z největších chyb, která může vést ke slashingu, je zadání stejného ověřovacího klíče na dva nebo více serverů. Aby se podobným problémům zabránilo, uživatelé by nikdy neměli spouštět identické ověřovací klíče.

Mezi další velmi časté chyby patří to, když uživatel migruje svůj validátor na jiné zařízení nebo klienta ETH 2.0, ale zapomene přemístit historii ověřování. Podle Jordana je slashing v současné době jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů, jak chránit naše validátory.

Na celý blogový příspěvek Raula Jordana se můžete podívat pod přiloženým odkazem ZDE.

Závěr

Slashing u Ethereum 2.0 je nejdůležitější obrannou vlastností, která by ve většině případů měla chránit poctivé validátory. ETH 2.0 se prozatím nachází ve fázi „0“.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: