Jak odbourat naučené vzorce chování? A máte k tomu dostatek odvahy?

4.2
(5)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Převážnou část dne funguje vaše mysl na autopilota. Často aniž byste si toho byli vědomi, ve skutečnosti většinou řídíte jen malou část toho, co děláte, jak se rozhodujete, a tak podobně. Vaše chování se automaticky řídí určitými vzorci, které si dokonce vůbec nemusíte pamatovat.

Co právě teď děláte?

Jednou z metod, jak zlepšit svůj život a zbavit se různých překážek i strachů, je uvědomit si lépe, co řídí vaše chování. Vydáte se sami k sobě, začnete si více uvědomovat, co děláte, a začnete být více uvědomělí. Bavíme se o skutečně funkčních metodách, jak můžete vyřešit zdánivě neřešitelné problémy, odbourat věci, které vás možná trápí, zejména ve vztahu k sobě, svým pocitům, cílům a jednoduše tomu, jak dobře se doopravdy cítíte.

Když začnete vnímat, co řídí vaše chování, můžete se dozvědět hodně věcí. Některé se vám však vůbec nemusí líbit. Pokud ale máte dost odvahy to udělat, můžete také najít odpovědi. V našich životech se vyskytují věci, které jen čekají na to, až je uděláte správně. Stačí jen to málo – mít správné know-how, tedy uvědomit si, jak to vyřešit. Často pak stačí hrozně málo a vy zjistíte, že jste se právě dokázali s něčím skutečně posunout o velký krok dopředu. Stačilo jen vědět, co přesně je třeba udělat.

Vzorce chování

V předchozí části jsme se bavili obecně. Nyní přejděme na konkrétní příklad. Pokud jde o vědomě zvýšené uvědomování si, není snad intuitivnější využití, než odbourání vzorců chování. Opět je třeba důkladně promyslet, ve kterých případech to skutečně chcete udělat, a kde se naopak spokojíte s tím, že si daný vzorec uvědomíte.

Snadno pochopíte proč. Zkuste se třeba jen jeden den bavit s dospělými tak, jak se občas možná bavíte s dětmi, nebo jak se kdysi bavili někteří dospělí s vámi, když jste byli ještě dětmi. Šéfovi můžete třeba říct: „okamžitě vynes koš, ty bordeláři!” A když ho to vyvede z míry, nabízí se krásná věta: „jdi do své kanceláře a vrať se, až budeš normální!”

Uvědomění

Vzorce chování jsou snad všude. Řídí vás po celý den. Kvůli nim ráno vstáváte a čistíte si zuby, a řídí také to, co děláte večer před spaním. Řídí vás během volna i v práci. Olivňují úplně vše, co ve svém životě děláte, kam chodíte, jak jednáte s lidmi, co kupujete, jak se oblékáte, nebo třeba zda si doma uklízíte. Pokud jste viděli film Klub rváčů, tak si třeba vzpomeňte na moment, kdy hlavní hrdina přišel o krásný byt a přestěhoval se do špinavé promáčené polozříceniny.

Neříkám, že máte zahodit normu, která vám diktuje čistotu a spořádanost, jen nabízím možnost o tom přemýšlet. Je mezi vámi někdo, kdo právě s tímto vzorcem bojuje? Pokud máte stále nepořádek a neustále se vysloveně trápíte a obviňujete, zkuste si jen uvědomit, že se jedná o vzorec chování. Můžete ho přece jednoduše odmítnout. Můžete přijmout své prostředí takové, jaké je. Můžete si třeba uvědomit, že i přes nedokonalý úklid je váš život vlastně dokonalý. Nebo se můžete rozhodnout zjistit, jak snadno a rychle uklidit, abyste se již nemuseli pořád obviňovat. Klíčem k odbourání škodlivých vzorců chování je uvědomění.

Závěr

Někdy vám pomáhají a jindy kvůli nim děláte věci, které dělat nechcete. Dokážou vás skutečně potrápit, ba i udělat peklo ze života. Jindy vás drží na místě a brání v rozletu. Převážnou část dne funguje vaše mysl na autopilota. Máte odvahu ho vypnout a změnit programy, které vás řídí? Ale pozor! Často to může znamenat, že zjistíte, že to, čemu jste až dosud věřili, je naprostý nesmysl. Jste na něco takového vůbec připravení?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

ZdrojKytka
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img