Jack Ma se vzdá kontroly nad AliPay

4.5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ant Group, čínská společnost založená v roce 2014 miliardářem Jackem Ma, prochází procesem restrukturalizace. Společnost provozuje Alipay, největší mobilní platební systém na světě. Spolupracuje s více než 80 miliony obchodníků a využívá jej přes 1,3 miliardy uživatelů.

Zakladatelem je Jack Ma, čínský miliardář a také zakladatel známé platformy Alibaba.com. Ant Group v současnosti prochází restrukturalizací a změnou firemní struktury. V ní chce zajistit, aby žádný z akcionářů neměl kontrolu nad chodem společnosti. Jack Ma vlastní 10 % akcií společnosti napřímo a dále má významný vliv i v propojených subjektech.

Je změna reálná nebo jen kosmetická?

Při pohledu do oznámení nás na první pohled upoutá organizační diagram. Z něj plyne, že po restrukturalizaci bude více než 50 % podílu rozděleno mezi Hangzhou Junhan a Hangzhou Junao. Jejich generální partner je Hangzhou Yunbo Investment Consultancy. A tu kontroluje Jack Ma díky 34 % podílu. Vliv na chod firmy mu tedy pravděpodobně zůstane, ale nebude tak přímý.

Co si o změně myslí trh?

Informaci o změně přijal trh poměrně pozitivně. Od doby oznámení narostly akcie Alibaby o téměř 10 %. Ant Group se před dvěma lety pokusila o největší primární veřejnou nabídku (IPO) v které plánovala získat přes 30 miliard USD. Akci nakonec zastavila čínská vláda s ohledem na svoje vlastní plány.

Závěr

AliPay je největší mobilní platební platforma. Zároveň se jedná o třetí největší finanční službu na světě po společnostech UPI a VISA. Je jasné, že dominantní vliv na chod společnosti v rukou jedince může být významným rizikem. Je tedy logické, že společnost se snaží riziko redukovat a trhy berou postup jako dobrou zprávu. Zda je opravdu dobrá nám ukáže až čas.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img