Komise pro cenné papíry a burzy USA (SEC) tento týden rozpoutala další vlnu bitvy za označení kryptoměn jako cenné papíry. Zažalovala Binance a Coinbase za obchodování s cennými papíry bez požadované registrace. Spor se samozřejmě netýká jen bitcoinu, ale do této probíhající kontroverze patří Solana (SOL), Cardano (ADA), Binance Coin (BNB) a Polygon (MATIC). Což logicky vyvolává obavy ohledně budoucího vývoje situace kolem Etherea (ETH).
Olej do ohně přilil i Jack Dorsey, zakladatel Twitteru a známý obhájce bitcoinů. Podle jeho názoru by i Ethereum mělo být klasifikováno jako cenný papír. Jeho příspěvek na Twitteru vyvolal bouřlivou diskuzi. O vlivu na cenu můžeme jen diskutovat, protože po jeho příspěvku došlo k zastavení růstu většiny kryptoměn a nastal pozvolný pokles. To ale bude spíše souhra časů.
Analytici očekávají pokles ETH až na 1 750 USD
Americké ministerstvo práce oznámilo nárůst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což je jasným znamením zpomalení dynamiky trhu práce USA. Předpokládalo se 235 000 žádostí. Přišlo však 261 000. To podněcuje obavy z recese a vyvíjí tlak na pokles cen kryptoměn včetně Etherea. Může samozřejmě nastat i růst, ale riziko poklesu je významnější. Očekává se návrat na 1 750 USD (-5,3 %).
Závěr
Cena kryptoměn prochází tento týden velkou volatilitou. Nejprve dolů, pak hned zase nahoru a nyní přešlapujeme na mrtvém bodě. Trh možná čeká na další informace ohledně sporu a zároveň se i soustředí na zasedání Fedu. To se uskuteční v úterý a středu. Závěrečnou tiskovou konferenci budeme opět vysílat na našem YouTube kanále a živě jí bude komentovat Jaroslav Jarolím a Matěj Široký. Doporučuji sledovat.
To by mě fakt zajímalo, jestli mi to vytisknou na papíře jako cenný papír 😁
Tak v dnešním světě i klasické cenné papíry jako akcie, dluhopis, podílový list, státní pokladniční poukázky či směnky jsou primárně elektronické a moc si na ně nesáhnete.
Jak dlouho si ještě my lidi necháme kálet na hlavu od elit? Demokracie a svoboda ano, ale jen ta po našem …
Obávám se že navždy. Každá společnost měla vždy elity a zbytek na ně musel tvrdě pracovat. Nikdy se to nezměnilo a asi ani nikdy nezmění. Státní úředníci byli zkorumpovaní od starověkého Egypta až dosud. Jediná naděje je s nástupem IT, potažmo i AI. Naprosté decentralizované řízení s veškerými dostupnými infomacemi pro každého kdo má o ně zájem. Naprostý veřejný dohled nad politiky i úředníky a neexistence žádných tajných služeb. Je to vůbec kdy možné? Snad někdy v budoucnu s pomocí zmíněných technologií. Může to v konečném důsledku i znamenat že vládu nad společností převezme právě AI. Pokud by dodržovala nějaké předem stanovené principy mohla by být lepší než vláda lidí nad lidmi 🙂 Scifi pro budoucí generace 🙂
Zatím to ale spíše vypadá místo než na naprostý dohled na práci politiků a úředníků na naprostý dohled státu nad občanem 🙁
Já osobně si myslím, že AI (už i na současné úrovni, která ale rozhodně není marná, právě naopak, jen očekávám ještě mnohem větší pokrok) by už teď spoustu věcí dokázala vyřešit MNOHEM lépe. Např. takové řešení covidu by, podle mě, bylo něco jako “posílíme zdravotnictví a přijmeme nedrakonická opatření, kde to půjde, žádná drastická omezení, hlavně potřebujeme zachovat globální ekonomiku, starší/nemocní prostě umřou, nevadí, hlavní je zachovat fungování společnosti/výrobu”. A teď by se díky tomu nenacházela naše planeta v totální ekonomické řiti (tohle by mimojiné dokázala “vymyslet” i AI z minulého století). Hlavní problém našeho rozhodování jsou totiž emoce a díky emocím jde pak racionalita totálně do háje – jako tématický příklad se zde nejlépe hodí psychologie trhu a situace, kde vládnou emoce. Nebo má snad někdo pocit, že emoce vyřeší krize (a hlavně ty největší) lépe, než racionální myšlení?
PS: Hezký příklad s tím Egyptem – je potřeba si u všech situací v našem Vesmíru (což se samozřejmě týká i nás) uvědomit, jak dlouho fungují…
Pokud bys za covidu té AI zadal vstupní parametr “hodnota každého jednoho lidského života je nekonečná”, byla s rozhodováním ve stejné řiti, jak ti politici, kteří se v tom tak plácali. Plus bych rád viděl, jak bys jí nadefinoval parametry toho covidu, o kterém na začátku věděli všichni hovno… 😉
Takhle skutečná AI nefunguje. Není to klasický software. Chat GPT je spíše kompilační program. Složí informace, ale domnívám se že sám nic nevymyslí. Budoucí AI bude skutečně sama myslet. Lidem by ale zatím bohatě stačil decentralizovaný blockchain a dostupnost všech (!) informací. Na jejich základě by se většina lidí správně rozhodovala. To by totiž byla skutečná demokracie. Důležité informace zadržují tajné služby, z veřejných medií se dozvíte zkreslené informace.
Sama myslet může, ale:
musí se nějak dobrat vstupních informací z reálného světaasi by se jí měly dát nějaké limity (aby třeba neřešila globální oteplování vyhlazením lidstva a tak podobně 😀 )
Tak dá se předpokládat, že AI budoucnosti bude mít přístup ke všem veřejně dostupným informacím současnosti a jejich používáním bude sama nacházet nová řešení a nové souvislosti a tím i nové informace k dalšímu vlastnímu růstu.
Tento růst bude tak rychlý, že člověk v určitém okamžiku přestane AI vůbec chápat. Tento okamžik už má své jméno – “technologická singularita”. Zatím jsme od něj ještě dost daleko … .
Politici se ale už teď bojí i jen “kecací” AI – Chat GPT. I když umí jen kompilovat, tak se vcelku nepřekvapivě dobere jasného řešení – že pro efektivní řízení společnosti lidé potřebují vešekeré a pravdivé infomace, tedy zrušení “tajných informací” a tajných služeb a možnost svobodné volby.
Když se budete Chat GPT na toto ptát, tak vám tyto odpovědi pochopitelně dá. Když je pak lidem veřejně prezentujete, tak vás současná vládnoucí elita nebude moci obvinit z “dezinformací” neboť tento zcela logický závěr provedla objektivní AI 🙂
A toho se teď už opravdu bojí, a maskují to strachem z toho že AI může v budoucnu vyhubit lidstvo. To možná může, ale Chat GPT určitě ne. Jen lidem odhalí tyto známé skutečnosti 🙂
Jak je často prezentováno ve filmech, tak skutečná AI je v podstatě jako dítě – říká co vídí, nelže (vždycky si vzpomenu na pohádku Císařovy nové šaty 😀). Vzpomeňme na AI v Google Photos, která identifikovala fotky černochů jako “pravděpodobně opice”. AI nelhala, neměla v kódu nějaké “nesmysly” jako je etika resp. “nevěděla”, že tím samozřejmě urazí celou rasu. A tady vidím ten zásadní problém, že do kódu budou “implementovány emoce” = brutální potenciál budoucí chyby. AI bych celkově nechal v tom jejím “dětském” módu, ať nám sděluje své “matematické pohledy” na věci, nepotřebujeme lidské (lživé) pohledy, ty nás nikam neposouvají, právě naopak.
no nevím nevím 😀 Existuje něco jako lidská civilizace (ano, s bambilionem nedostatků), nicméně AI, co klidně řekne “Král je nahý”, protože ona se přece nebude zatěžovat nějakou emocemi podmíněnou etikou bych se docela obával. I když může být samozřejmě zajímavé a možná i zábavné poslouchat někoho, kdo bude jako Sheldon & Leonardova matka akorát milionkrát “horší” a chytřejší něž všichni lidé na světě dohromady… Aby pak ale výsledky nejlíp nevystihovalo pořekadlo “jak je chytrej, tak je blbej” 😀
Proč bych AI zadával tak totálně nesmyslný na emocích založený parametr, když bych chtěl, aby řešila problémy celé civilizace??? Je nutné pochopit, že hodnota lidského života je úměrná množství zhruba 8 miliardám dalších lidí na planetě = tvoje hodnota pro společnost je 0 (a moje samozřejmě taky). A pokud se budeme bavit o lidech 65+, tak tam ta hodnota jde vyloženě do mínusu. Z toho plyne, že řešit globální problémy/krize stylem, jako by se staly v rodině, je totální nesmysl, protože jde o úplně jiný “vesmír”. Jak říkám, lepší řešení by uměla “vymyslet” i AI minulého století (klidně i z nějaké strategické PC hry).
PS: Na covidu není nic složitého, je to chřipkové onemocnění = parametry, které byly spoustě vědců jasné už od začátku tzn. extrapolace zdravotních dopadů by se už tehdy dala stvořit i v Excelu. Pamatuji si jeden velmi nenápadný článek, tuším na webu Prima Zoom, o nějakém “bezejmeném” vědci, který už na začátku extrapoloval výsledek 0,1% mrtvých, což je velmi přesné. Jak to věděl? Vzal si ty základní parametry a provedl jednoduchou extrapolaci. Chřipkové viry jsou na této planetě pravděpodobně od vzniku života, tak pro běžného vědce není těžké vcelku přesně odhadnout, jaký bude výsledek (jsou totiž “napsané” velmi primitivním “kódem”, který je ale velmi efektivní – aneb “v jednoduchosti je síla/krása”). Problém je ten, že na takové vědce NIKDO nebere ohled a často jsou zesměšňováni, což se nezmění ani po tom, když se po letech potvrdí (a to i prostřednictvím mnoha jiných vědců), že tomu opravdu rozumí. Jak je tedy možné, že i když je to “základní fungování” jednoduché, tak stejně je v podstatě vždy voleno špatné řešení? Ano EMOCE. Tématicky nejlepším důkazem je trh – asi 75% retailu je ve ztrátě. A tohle by byla ta výhoda AI, protože ta emoce nemá, tzn. v podstatě “neumí” rozhodovat blbě, natož úplně na h0vno.
Ano, to je logika ve stylu “Děděček a babička, ujídaj nám z chlebíčka” 😀 A ty důchodce teda obětujeme až při dalším Covidu? Nebude lepší se jich zbavit preventivně dopředu? Vyřeší to všechny problémy penzijního systému. A co zdravotnictví? V podstatě to jenom stojí peníze, díky zdravotní péči přežije kdejaký ichtyl, co dál šíří svoje defektní geny a genom lidstva se tak zhoršuje. Být AI, zdravotnictví ruším jako první, protože objektivně nic pozitivního nepřináší (a ty subjektivní jakoby rodinná hlediska jsou přece iracionální nesmysly). 🙂
Jak se snaží určitá skupina prosadit silově jen svůj zájem, aby jim někdo konečně vypumpoval bagy a stal se jejich exit likviditou. To je trapné a ubohé.
To, co teď tropí SEC nikomu nic nevypumpuje.
Naopak, teď přichází doba k nákupu krypta.