Investor přišel kvůli phishingu o všechny své BTC úspory za 7 let

4
(4)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Platební gigant Visa se připojuje ke stablecoinu USDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Aktivní bitcoinové adresy dosáhly v listopadu maxima • Libra od Facebooku se přejmenovala na Diem • a další zprávy

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Podnikatel a podcaster Protokol Eric Savics se stal nejčerstvější obětí phishingového podvodů, když použil falešnou verzi aplikace hardwarové peněženky. Přišel tak o 12 bitcoinů v hodnotě 113 000 USD.

Phishing, neboli podvodná technika, používaná k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci, předstírá, že jde o zprávu nebo aplikaci pocházející z oblíbených sociálních sítí, známých webů, on-line platebních portálů či dokonce úřadů státní správy. Oběť pak nemá šanci předem poznat, že brzy přijde o své úspory.

Nikdy nesdělujte svou klíčovou frázi bez uvážení

Podobně na tom je i Eric Savics, který stáhl do svého zařízení falešný desktopový plugin KeepKey Bitcoin z Google Play Store a poté zadal svou klíčovou frázi (seed phrase), k čemuž ho aplikace vyzvala. Tento soubor slov je automaticky vygenerován při zakládání peněženky. Pokud dojde k poškození počítače nebo k poškození pevného disku, může si uživatel znovu stáhnout stejný software peněženky a použít zálohovanou verzi své klíčové fráze například z papíru k získání svých investovaných peněz zpět. Tato fráze tedy funguje jako klíč, který odemkne prostředky v peněžence. Savics uvedel, že zloději okamžitě odcizili vše, co celých 7 let spořil.

Savics později spatřil oznámení, že to, co stáhl, byla falešná aplikace. Ale to už bylo příliš pozdě.

Erik Voorhees, generální ředitel firmy ShapeShift, která provozuje peněženku KeepKey, říká, že je mu Savicse líto a naléhavě žádá ostatní, aby byli ostražitější při ochraně svých bitcoinů.

ShapeShift dříve varoval před podvodnými aplikacemi KeepKey v obchodě Chrome a řekl uživatelům, že burza nikdy nepožaduje, aby kdokoliv zadával svou klíčovou frázi.

Závěr

Obecně platí, nikdy nesdílejte svou klíčovou frázi s nikým, protože vždy existuje možnost, že se jedná o podvod. Jakékoliv citlivé údaje si proto nechte jen pro sebe a uchovávejte na bezpečném místě, nejlépe mimo zařízení, jenž má přístup k internetu.

Mohlo by vás také zajímat: Jak ochránit své kryptoměny

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře