Rostoucí zájem institucionálních investorů o bitcoin rozděluje kryptoměnovou komunitu. Zatímco někteří puristé věří, že BTC byl vytvořen jako alternativa mimo dosah vlád a institucí, jiní vítají zapojení finančních gigantů, jako je BlackRock nebo americká vláda, a vnímají ho jako klíčový katalyzátor pro masové přijetí.
Makroinvestor a zakladatel společnosti 10T Holdings Dan Tapiero tuto dilema přiznal během diskuse na TheStreet Roundtable.
Každý si v bitcoinu nejde svoje: někdo jej obchoduje, někdo drží a někdo kupuje s pomocí ETF
„ETF skutečně změnily BTC v oblasti nějakého obecného povědomí. Lidé teď mohou jednoduše stisknout tlačítko a najednou mají v akciovém účtu bitcoinovou expozici. Samozřejmě jde o ETF, ne o samotný bitcoin.” řekl.
Tapiero přirovnal současný stav k trhu se zlatem, kde někteří investoři preferují fyzické držení zlata. Jiným stačí obchodování s ETF nebo futures. Podle něj BTC směřuje podobným vývojem.
Svět je dostatečně velký jak pro lidi, kteří chtějí bitcoin držet sami na vlastním zařízení, mít ho v kapse nebo v trezoru a nikdy se ho nedotknout. Tak i pro ty, kteří s ním chtějí obchodovat, používat ho jako kolaterál nebo s ním generovat výnos.
– Makroinvestor a zakladatel společnosti 10T Holdings Dan Tapiero, zdroj: finance.yahoo.com
Moderátor diskuse Scott Melker položil zásadní otázku. Odpovídá rostoucí propojení bitcoinu s institucionálním světem jeho původnímu poslání?
„Původní cypherpunks by řekli, že jsme tyto aktiva vytvořili pro paralelní systém, abychom se vyhnuli vládám a institucím,” řekl Melker. „Ale pak jsou tu ti, kteří chtějí, aby cena rostla, a fandí BlackRocku a vládní účasti.”
Tapiero se domnívá, že zapojení institucí je pro adopci BTC celkově přínosné.
„Celkový podíl lidí, kteří chápou bitcoin, kryptoměny, digitální aktiva a Web3, bude pronikat do všeho, co děláme,” řekl. „Myslím, že i nadále budou existovat ti, kdo budou bitcoin držet sami mimo systém. Takže podle mě mohou existovat oba přístupy zároveň.”
Teoretická úvaha: Adopce BTC na úrovni států a institucí není možnost, ale součást evoluce
Nejedná se o možnost nebo volbu. Když lidem ve vysoce postavených pozicích začne docházet, že BTC jsou ty nejtvrdší peníze, budou jej chtít nakoupit co nejvíce. Hodilo by se tady napsat známé it’s a feature, not a bug.
Do jaké míry mají tedy vůbec státy možnost zvážit, zda někdy BTC budou držet? No skoro žádnou, je to nevyhnutelné. Proto si myslím, že debata o tom, zda je adopce BTC státy a institucemi negativní, je vlastně zbytečná. Když se něčemu nedá předejít, musí se jít s tímto směrem. V oblasti monetární politiky je však těžké představit jiný funkční systém, než ten fiatový, který je však neférový a podle slov některých ďábelský.
Možná to ještě chvíli bude trvat, než to většině lídrů světa dojde. Myslím si, že aktuální narativ tohoto býčího trhu (teda adopce BTC na státní úrovni) je tak trošku jen záminka v sebenaplňujícím se proroctví bitcoinu. Tak to bývá každý býčí trh. Je to spekulace na cenu. Ve výsledku je dobré zůstat objektivní a vnímat BTC, jakožto uchovatel a násobitel hodnoty, což fiat systém nedokáže.
Máme tady dva rozdělené tábory: 1) cyberpunks, kteří milují myšlenku BTC natolik, že jim aktuální nezvratná realita připadá jako zničení jejich snu; a 2) zbytek společnosti, kteří si budou moct skrz ETF nakoupit podíl zajištění proti inflace (= což možná sami neví, ale kupují si zajištění proti nenapravitelným chybám fiatu – tady to je jenom bug, žádná feature).
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025