Během výrazných výprodejů na trhu příspívají k negativní náladě také data o odlivu institucionálních investorů, která jsou nejvyšší od září 2015 a posilují obavy z korekce, či dokonce nadcházející recese.
V uplynulém týdnu tyto odlivy činily témeř 6 miliard USD z amerických akcií, což je druhý největší čistý odliv za posledních 15 let, alespoň podle dat Bank of America Global Research.
Tyto nedávné výprodeje nejsou v žádném případě drobnou turbulencí, jelikož se jedná přibližně o 50% větší objem než rekordní příliv, který se odehrál teprve před několika týdny.
Navíc tyto pohyby kapitálu naznačují, že profesionální investoři pravděpodobně přehodnocují svou býčí pozici po historickém růstu, který v letošním roce poháněli především velké technologické společnosti.
Zajímavé je, že tyto odlivy následovaly po nedávném růstu indexu S&P 500, který připsal letos téměř 20% své hodnoty, za posledních 12 měsíců to dělá 40%, tedy zhruba čtyřnásobek průměrného ročního výnosu od roku 1957.
Následky odlivu institucionálního kapitálu
Prudký exodus institucionálních investic vyvolal otázky ohledně udržitelnosti nedávných historických úrovní akciového trhu a zda se na obzoru neobjevuje poněkud hlubší korekce.
S odlivy institucionálního kapitálu v takovém rozsahu může trh signalizovat nadcházející období volatility nebo dokonce potencionální korekci. Velké odlivy kapitálu často odrážejí rostoucí opatrnost ohledně nacenění titulů a vnějších rizik, která mohou ovlivnit náladu dalších účastníků trhu.
Data se objevila v době, kdy sezonní výsledky za Q3 vedly k převážně negativním reakcím investorů. Zajímavé je, že trh ochladl, prestože největší technologické společnosti vykázaly vyšší než očekávané zisky.
Optimismus z podpory trhu technologickými giganty rostl, avšak nejisotu vzbudily společnosti jako Meta a Microsoft po oznámení navýšení již tak vysokých investic do infrastruktury umělé inteligence.
Dopad této nejistoty byl patrný v závěru obchodování 31. října, kdy trh za jeden den ztratil v kapitalizaci téměř 1 bilion amerických dolarů.
Fundamenty trhu a recese
Podle velmi nepříjemných dat zaměstnanosti, která mohou být považována za znaky slábnoucí ekonomiky, někteří zdůrazňují možnosti dalšího výprodeje.
V tomto ohledu se počet pracovních míst v nezemědělském sektoru v říjnu zvýšil o pouhých 12 000 pozic oproti očekávaným 100 000. Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1% podle očekávání.
Současně některé známé ekonomické tváře, jako autor a investor Robert Kiyosaki tvrdí, že zásadní krize na globálním trhu je nevyhnutelná. Podobně také ekonom Henrik Zeberg varuje před těžkou recesí, ale očekává, že trhy ještě jednou dosáhnou nových maxim, přičemž index S&P 500 by mohl překonat 6 000 USD. Následná korekce by pak podle něj mohla přijít velmi rychle.
6 MLD. jakože má být znak toho, že odchází institucionální investoři. Jako fakt? 😀 A kolik toho drží?
Jasná strategie, když budu vytrvale předpovídat krachy a krize, jednou se trefím. A jak tomu může retail čelit? Něco si přečíst? Třeba bohatého a chudého tátu.
A vy jste taky dobráci – co tam místo heatmapy z 31.10. Dát nějakou ze středy – pátku v tomto týdnu?