Index sentimentu kryptoměn klesl zpět na březnové úrovně „strachu“

4.7
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Crypto Fear and Greed Index, nástroj, který měří širší tržní sentiment vůči bitcoinu a kryptotrhu, klesl na úroveň „strachu“, kterou jsme naposledy mohli vidět 11. března tohoto roku, kdy byla mince společnosti Circle v USD krátce ztratila fixaci dolaru. 

Ke zhoršení nálady na trhu došlo 5. června poté, co Komise pro cenné papíry a burzy Spojených států podala žalobu na Binance, její americkou pobočku a jejího generálního ředitele Changpenga Zhao.

SEC vznesla na burzu a její přidružené společnosti celkem 13 obvinění za to, že se nezaregistrovala jako burza cenných papírů a působila nelegálně ve Spojených státech.

Index strachu a chamtivosti

Index funguje tak, že agreguje směs ukazatelů, aby posoudil sentiment trhu. Kombinuje metriky, včetně cenové volatility, dynamiky a objemu obchodování, s daty ze sociálních médií a trendů Google, aby vytvořil celkový obrázek o emocích investorů vůči bitcoinu a širšímu krypto trhu.

Velká část negativního sentimentu vznikla kvůli okamžitému poklesu hodnoty kryptoměn po posledním kroku SEC proti Binance. Velká kryptoaktiva, jako je bitcoin a ethereum, za posledních 24 hodin klesly o 4,1 % a 3,1 %.

Ostatní altcoiny

I větší altcoiny utrpěly výprask. ADA, kryptoměna společnosti Cardano, ze posledních 24 hodin klesla o 6,4 % na 0,354 USD. Solana mezitím poklesla na 20 dolarů, což představuje pád o 7,4 %.

Následky si odnesli i obchodníci s otevřenými pozicemi na trzích s krypto deriváty, od oznámení žaloby došlo k likvidacím v hodnotě více než 280 milionů dolarů.

Není překvapením, že nejvíce byli zasaženi obchodníci s otevřenými „dlouhými“ pozicemi, kteři využili pákového efektu a vsadili na zvýšení ceny kryptoaktiv. Ti přišli celkem o 261,75 milionu dolarů (92 %) z celkových likvidací. Mezitím short tradeři zažili likvidace ve výši 20,7 milionu dolarů. Dvě největší digitální aktiva byla zodpovědná za přibližně 43 % těchto ztrát.

Závěr

Index strachu nepatří zrovna mezi oblíbené nástroje, nicméně toho o trhu hodně vypoví. V případě, že je index v úrovních chamtivosti, investoři se obávají, že nakoupili málo nebo vůbec. Pokud se však index nachází v úrovních strachu, obchodníci se většinou bojí, že nestili své investice prodat ve vhodnou dobu. Obě situace jsou nepříjemné, naštěstí netrvají věčně a průběžně se střídají.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img