IBM zdvojnásobila výkon svého kvantového počítače

0
(0)

Zprávy a souhrny

BTC, BAKKT, XRP – Týdenní přehled zpráv aneb co podstatného se událo minulý týden

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Na včerejší konferenci CES 2020 společnost IBM oznámila, že úspěšně dosáhla kvantového objemu 32 pomocí svého 28bitového kvantového počítače známého jako Raleigh. Bezpečnost bitcoinů to nenaruší.

Kvantový počítač IBM

Kvantový objem je metrika používaná k popisu složitosti problémů, které lze vyřešit kvantovým počítačem. Zároveň se dá použít k porovnání výkonu různých kvantových počítačů. IBM se od roku 2016 snaží tuto hodnotu každý rok zdvojnásobit.

Kvantové počítače byly dlouho považovány za jednu z nejdůležitějších inovací 21. století, s potenciálními aplikacemi prakticky ve všech průmyslových odvětvích – od zdravotní péče a umělé inteligence, po finanční modelování a mnoho dalšího.

Kvantové počítače však teprve nedávno vstoupily do stadia vývoje, kde je lze považovat za prakticky přínosné, přičemž první kvantový počítač bona fide byl představen Jonathanem Home v roce 2009. Od té doby se vývoj v kvantových počítačích značně zvýšil. V současnosti ho ovládá hrstka technických gigantů, včetně společnosti Google a IBM.

Ačkoli pokroky z IBM jsou významné, kvantové počítače lze v dnešní době použít pouze pro velmi specifické úkoly. Jsou daleko odlišné od klasických počítačů pro všeobecné použití, na které jsme zvyklí. Panují však obavy z toho, že by mohly být použity k narušení šifrování, jenž se používá k zabezpečení kryptoměn, jako je Bitcoin.

Obavy jsou neopodstatněné, alespoň prozatím

Vzhledem k tomu, že je síť postavená výhradně na kryptograficky zabezpečených transakcích, dostatečně výkonný kvantový počítač by nakonec mohl rozluštit šifrování, použité pro generování soukromých klíčů bitcoinů. Podle dokumentu z června 2017, který vypracoval Martin Roetteler a několik spoluautorů, by však stroj musel na příkaz k narušení 256bitového šifrování potřebovat přibližně 2 500 qubitů procesního výkonu.

Závěr

Vzhledem k tomu, že současný nejvýkonnější kvantový počítač obsahuje pouze 72bitový procesor, bude trvat roky, než kvantové počítače dosáhnou ohrožující úrovně pro narušení bezpečnosti bitcoinů. Do budoucna je však hrozba reálná a proto již dnes probíhají snahy o zajištění odolnosti bitcoinů vůči tomuto typu ohrožení.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře