IBM má v rukávu blockchainový webový prohlížeč – již žádá o patent

0
(0)

6. srpna byla Patentovým a ochranným úřadem Spojených Států přijata žádost o patent pro webový prohlížeč založený na blockchainu. Žádá o něj společnost IBM.

Blockchainový internetový prohlížeč

Na blockchainu se mají ukládat různé předem definované informace o vyhledávání  a chování na internetu. Jde tedy právě o ty cenné údaje, které např. Facebooku umožňují cílit reklamu a dosahovat tím mnohem vyšší účinnosti. Zároveň to mnoho lidí obtěžuje a pochopitelně se bojí nejen o své osobní údaje, ale také o údaje o tom, jaké stránky navštěvují, co kupují, s kým si co píší a podobně.

Umíme si představit, že tyto údaje jsou pro společnosti zlatý důl. A také pro případné zločince, kteří by si o vás pomocí vaší webové stopy mohli zjistit prakticky vše a následně to použít proti vám. Tato oblast je stále velmi málo probádaná a nevěnuje se jí dostatečná pozornost. V budoucnu by to právě blockchain mohl změnit, pokud by nám umožnil uzamknout a vlastnit tato citlivá data.

Co chystá IBM?

Společnost IBM si nedávno podala přihlášku na americkém patentovém úřadě. A data zde opravdu hrají velkou roli. Jak společnost uvádí, internetový prohlížeč na blockchainu

„poskytuje systém pro ukládání informací o prohlížení tak, aby bylo zachováno soukromí a soukromí vloženo raději do “rukou uživatele”, než třetí straně.“

Uvádí se také další možnosti využítí, kromě soukromí v rukou uživatelů. Mezi ně patří třeba zabezpečnení proti útokům na prohlížeč v počítači. Za zmínku stojí také možnost jeho obnovy v případě potřeby. Uživatel se tak nebude muset bát, že by přišel o cenné nastavení a uložená data v prohlížeči. K dispozici bude životaschopná záloha všech uživatelských informací.

Token

IBM do své snahy zahrnula token. Společnost si tedy zřejmě jako mnoho dalších nemyslí, že by šel blockchain v tomto případě od kryptoměn oddělit a použít samostatně. To sice technicky možné je, ale v takovém případě jde bezečnost razantně dolů a nelze pak již vlastně ani mluvit o blockchainu v pravém slova smyslu. Jednoduše je potřeba mít silnou síť. IBM v patentové žádosti dodává:

„Jakmile jsou data vložena do blockchainu, nemohou být nikdy vymazána (neměnitelnost) nebo změněna, změna záznamu se považuje za vydání / zavedení nové transakce, čímž je zajištěna kontrolovatelnost a ověřitelnost dat.”

Závěr

Společnost IBM si podala patentovou přihlášku. Chystá blockchainový webový prohlížeč. Minimálně jeden již však ve skutečnosti existuje – Brawe Browser – který používá token BAT. Toto je nový trend a pro uživatele by mohl přinést především lepší soukromí a zabezpečení citlivých osobních dat.

Co číst dále

Co je spolupráce a proč by bez ní nepřežil Bitcoin ani my samotní

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hmm

Neřekl bych že data ukládaná prostřednictvím blockchainu budou nějak víc v bezpečí než nyní, když jsou uložené na nějakém serveru. Naopak, pokud jak uvádějí, že je už nepůjde nikdy vymazat, tak to se mi teda moc nelíbí.

mkk

A co NETBOX ?

mkk

Netbox.Browser
WEBOVÝ PROHLÍŽEČ

První decentralizovaný webový prohlížeč s integrovaným uzlem blockchain. Netbox.Browser
WEBOVÝ PROHLÍŽEČ

První decentralizovaný webový prohlížeč s integrovaným uzlem blockchain. Zahrnuje Netbox.Wallet, který je odměňován odměnami za aktivní používání prohlížeče.

spot_img