Indie v současné době předsedá skupině G-20, což jí dává pravomoc určovat agendu týkající se diskusí o tvorbě globálních pravidel v oblasti kryptoměn.
Kritika privátních kryptoměn
Guvernér indické centrální banky Shaktikanta Das předpověděl, že příští finanční krize přijde ze strany „privátních kryptoměn“. To vše za předpokladu, že bude povolena jejich regulace a nebudou přímo zakázány. Das vystoupil ve středu na konferenci Business Standard BFSI Insight Summit.
Náš názor je, že by měly být zakázány, protože pokud se je pokusíte regulovat a umožníte jim růst, prosím, zapamatujte si moje slova, příští finanční krize přijde od soukromých kryptoměn. Nemají žádnou podkladovou hodnotu a naopak mají obrovská inherentní rizika pro naši makroekonomickou a finanční stabilitu. Ještě jsem neslyšel žádný věrohodný argument o tom, jakému veřejnému prospěchu nebo jakému veřejnému účelu slouží.
Termín „soukromé (či privátní) kryptoměny“ se v tomto případě používá proto, aby se rozlišilo mezi veřejnými kryptoměnami, jako je indická CBDC, a kryptoměnami, jako jsou Bitcoin či Ethereum. Das dále pokračoval slovy:
Myslím, že termín soukromá kryptoměna je módní způsob, jak popsat to, co je jinak stoprocentně spekulativní aktivita, a mluví se o tom, že by měla být regulována.
Indie a kryptoměny
Guvernér Indické centrální banky (RBI) již dříve uvedl, že kryptoměny by měly být zakázány. Tyto komentáře nabývají na významu zejména v současné době, kdy země předsedá Skupině 20 (G-20). To jí dává pravomoc určovat agendu. Indická ministryně financí Nirmala Sitharamanová uvedla, že způsob regulace kryptoaktiv by měl být mezinárodní prioritou a bude velkým tématem diskusí během jejího předsednictví ve skupině G20.
Podle zdrojů se lidé z RBI (v počtu více než 20) v posledních dnech účastní těchto zasedání G-20, kde různé země prezentují své názory na to, jak tento prostor regulovat.
Země zaujímají různé názory. Myslím, že po vývoji v posledním roce, včetně poslední epizody kolem FTX, nemusíme k našemu postoji říkat nic dalšího.
Guvernérovy komentáře přicházejí také v době, kdy se RBI snaží vytvořit povědomí o svém CBDC, e-rupee neboli digitální rupii. Členové RBI musí také často čelit otázkám na to, zda CBDC konkurují soukromým kryptoměnám.
Na otázku, zda je indická CBDC „jakýmsi způsobem boje proti kryptoměnám“ Das odpověděl, že nejde o otázku strachu (že by o něco přišli) nebo snad obavu z konkurence.
V příštích dnech uvidíte, že stále více centrálních bank bude přijímat digitální měny a Indie je v čele digitální revoluce v tomto století.
Závěr
Další kapitola Indie a jejího vztahu ke kryptoměnám. Nejdřív byly spekulace ohledně zákazů, pak regulací, legalizace a teď by tedy zase nejraději kryptoměny zakázali. Jedno z nejpravděpodobnějších vysvětlení tohoto postoje je velmi prosté, spuštění jejich CBDC se blíží.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
A já myslel, že Sandokan už umřel 🤔
Zakázané zboží lépe chutná, zakážteto! Mě fakt fascinuje jak nějaký hlupák ti bude nařizovat do čeho máš svoje vlastní peníze investovat a do čeho ne !
BTC způsobí krizi stěží, v případě 20tis shitcoinů včetně stableshitcoinů a burzovních shitcoinů může mít i pravdu.
Já myslím, že ani ty shitcoiny, nezvládnou tu apokalipsu, kterou nám tady předpovídá pan guvernér slovy jak z úst nějakého youtubera.
Pan guvernér je jen další plácálista, jehož mozek nestačí na pochopení tak moderní věci jako je krypto (a hlavně těch souvislostí, ty jsou důležité především) a samozřejmě má i osobní zájem na tom, aby bylo krypto utračováno pokud možno co nejvíce, aby dále prim držely věci tradiční.