GlobalCoin bude podpořen světoznámými společnostmi – které to jsou?

7
Facebook Libra

O tom, že whitepaper kryptoměny Facebook – GlobalCoin – by měl být údajně vydán již dne 18. června (jestli je to pravda, se dozvíme už příští týden), víme už nějaký čas. Nicméně zdá se, že Facebook v tom nebude sám. Na podporu si měl tento gigant mezi sociálními sítěmi sehnat nejednu významnou společnost. Spolu s nimi se bude Facebook snažit o vytvoření stablecoinu, který by měl být navázán na několik různých fiat měn. To vše vyplývá ze zprávy, kterou vydal včera The Wall Street Journal.

Uber, Visa, Mastercard, ale i Paypal pomohou Facebooku

Přesně tyto společnosti (a ještě několik dalších) by měly být prvními velkými společníky Facebooku při tvorbě jejich GlobalCoinu. Každá z těchto společností by měla podpořit projekt částkou zhruba 10 milionů dolarů. Díky tomu nejen přispějí k vývoji tohoto stablecoinu, ale rovněž získají i hlasovací právo v konsorciu, které bude vše ohledně GlobalCoinu řešit. Měly by sloužit k vytvoření uzlů, které by měly validovat transakce a schvalovat bloky.

Rovněž byla oznámena i spolupráce se společnostmi jako Stripe, Booking.com nebo i MercadoLibre. Jejich pozice a úloha při tvorbě dané kryptoměny je však zatím nejasná. Stejně by měl Facebook dále jednat i s jinými společnostmi, a tak by se finální seznam mohl ještě rozrůst o jiné, velké a známé konglomeráty.

Využití stablecoinu od Facebooku

První informace, spekulace a drby se o GlobalCoinu začaly šířit již koncem prosince 2017. Avšak tehdy šlo opravdu jen o spekulace. Od té doby už ale uplynulo hodně času a kryptoměna Facebooku – GlobalCoin – začíná mít reálné obrysy.

GlobalCoin by se měl používat zejména v rámci samotných sociálních sítí. Rovněž se aktuálně však spekuluje, že tento stablecoin by měl najít využití i v obchodech. Možnost platby prostřednictvím Facebooku, WhatsAppu ale i Instagramu by měla být v obchodech po celém světě. Obchodníkům by to mělo pomoci zvýšit zisky a GlobalCoinu zase rozšíření a uplatnění.

Závěr

Ať už má pro nás Facebook připraveno cokoliv, s jistotou dokážeme říci, že pokud skutečně dojde ke spuštění GlobalCoinu, tak kryptoměnový svět nebude takový jako předtím. Zda se však změní k lepšímu nebo horšímu, nyní ještě říci nemůžeme. I přesto, že GlobalCoin se na první pohled může zdát jako skvělá zpráva (zejména z hlediska osvojení a využití kryptoměn), jedním dechem je třeba dodat, že už nyní víme, že nemůže být skutečnou kryptoměnou. Kromě toho, že jde o stablecoin, tak bude tato mince extrémně centralizovaná a regulovaná společností Facebook. A to je zcela proti základním vlastnostem a charakteristikám kryptoměn.

Co číst dál?

TrustToken spouští nový stablecoin – Může nahradit USDT?

Zdroje:
coindesk.com
english.chaindd.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Marek F.

7
Komentujte

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
pan.karelRobKudrnaFeratJan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Václav
Host
Václav

Další Stablecpin … Tak že o ničem. Zajiětěn 100% fiatem a směnou 1:1 s fiatem. A samozřejmě s tučnými poplatky za transakci…. A pořád ty samé společnost Visa, Mastercard, PayPal, Uber a další banky. Všichni tito se nechtějí vzdát příjmu z poplatků, které činí nemalou část jejich celkových zisků…. Stablcoimn nepotřebuje ani BCH! Je to jen digitální fiat měna. Zbytečné tohle vůbec vydávat. Ani nechápu proč o tom pořád psát. Není to ztráta času? Jako kdyby nestačilo pouze napsat v jednom článku, že vznikne další stablecoin. A jít dál na podstatnější témata….

Jan
Host
Jan

Přesně tak ani korunu do tohoto shitcoinu.

Kudrna
Host
Kudrna

Jak sem již psal, velké firmy si nechtění nechat ujet vlak. To že se budou kryptotrhy vyvíjet ( vznikat nové a zanikat neúspěšné coiny) bylo jasné snad každému. Tedy až na ty jedince, kteří nakoupily BTC protože už ho měl v ulici už každý včetně souseda, který ani neví co je internet. A teď sedí jak vosa na bombóně a čekají až BTC přistane na měsíci. Tak pro ty malé upozornění, z měsíce se právě vracíme, a nějak nám nefunguje navigace a zlobí řízení, takže se připravte na tvrdé přisání jak moc to bude bolet závisí jen na vás. Já… Číst vice »

Ferat
Host
Ferat

Tobě evidentně ten Bitcoin vlak ujel, nepříjemný pocit, když si nenakoupil a cena roste , viď.

Kudrna
Host
Kudrna

BTC ani jiné krypta sem nikdy nenakoupil, pouze jak šel čas vytěžil (obdržel za zboží či služby v IT oblasti). Těžba probíhala v mém domě a to pouze v době kdy sem na PC pracoval, a nechtěl sem nechat své GPU bez činnosti. (HD 5850 poté R9 270x). Těžil sem od roku 2012 – 2016. Za elektřinu navíc sem dal cca. 1500Kč ročně, PC běželo v průměru 6hod každý denně (energii sem musel platit). 90% sem prodal v době před přistáním na měsíci, takže nevím proč bych z toho měl mít jak píšeš nepříjemný pocit. Z hlediska zisku to byla… Číst vice »

Rob
Host
Rob

Stablecoiny jsou centralizované už tím, že jsou to stablecoiny. Proto jsou zranitelné. A navázání na fiat už vůbec není ideální. Když už tedy musí být krytí (aby vznikla iluze stability), tak snad jakákoliv komodita by byla lepší. Bitcoin je opravdu naprosto jinde. A pravda vždycky nakonec vyleze z díry – o to nemám strach.

pan.karel
Host
pan.karel

Ja to vidim takhle: Facebook ma problemy,hodnota akcii pada,tak si vydame „kryptomenu“ a zkusime vydelat penize na tom.Jak moc bude uspesny ten GlobalCoin uvidime,podle me neprinasi nic noveho za pojem „kryptomena“ se to jen schovava.