Generální ředitel společnosti Ledger kritizuje bitcoinové ETF

4.9
(7)

Pascal Gautier, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Ledger, předního výrobce hardwarových peněženek pro kryptoměny, vyjádřil silnou kritiku nedávného nárůstu popularity spotových BTC fondů obchodovaných na burze (ETF) ve Spojených státech.

V podnětném článku nazvaném “A Bitcoin ETF Will Never Be Your Bitcoin” (Bitcoin ETF nikdy nebude váš Bitcoin) Gautier, generální ředitel společnosti Ledger, tvrdí, že tyto ETF sice přitahují značné objemy obchodů, ale odchylují se od základní filozofie Bitcoinu. Tou je umožnění peer-to-peer transakcí a obcházení tradičních finančních zprostředkovatelů.

Účastníci ETF nemají prospěch z toho, co Bitcoin v první řadě představuje. Tedy umožnit komukoli zažít finanční vlastnictví a suverenitu. Přesně o to usiloval anonymní vynálezce Bitcoinu Satoshi Nakamoto, když před 15 lety psal bitcoinový white paper.

CEO Ledger a kritika bitcoinových spotových ETF

Gautier dále zdůraznil, že investoři do Bitcoin ETF by pouze získali expozici vůči ceně bitcoinu. Bez toho, aniž by podkladové aktivum skutečně vlastnili. Dále také tvrdí, že Bitcoin ETF kopírují zastaralý finanční systém. Zavádějí totiž rizika protistrany, která tradiční finance trápí již desítky let.

Jeden z hlavních problémů, které Gautier zmiňuje, je absence vlastnictví privátních klíčů ze strany investorů do Bitcoin ETF. Privátní klíče prokazují vlastnictví digitálních aktiv, a podle Gautiera jsou klíčové pro interakci s decentralizovaným světem kryptoměn, decentralizovaných financí (DeFi) a decentralizovaných aplikací (dApps). To je podle něj něco, co ETF nikdy nemohou poskytnout.

Gautier navíc zdůraznil vyšší náklady spojené s bitcoinovými ETF ve srovnání s bezpečnější a nákladově efektivnější variantou self-custody. Poznamenal, že investoři do ETF platí poplatky v rozmezí od 0,2 % do 1,5 %, a přitom skutečné aktivum nevlastní.

I přes vyjádření nespokojenosti s novým finančním produktem je však Gautier přímo neodsoudil. Dokonce jim přiznal jejich potenciál přilákat nové zájemce a Bitcoin zpopularizovat. Navíc je považuje za jakýsi odrazový můstek k opravdovému příslibu vlastnictví a suverenity v kryptoměnovém průmyslu.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 57 730 USD dle KMC.

Ve své kritice není osamocený

Gautier není sám, kdo vyjadřuje nespokojenost s bitcoinovými ETF. Nedávno třeba samozvaný bitcoinový maximalista Max Keiser vyjádřil nutnost opatrnosti ohledně bitcoinových ETF a upozornil na potenciální rizika spojená s vládními zásahy.

Jakýkoli Bitcoin držený některým z nabízených ETF v USA, jak je uvedeno v prospektu, může být kdykoli zabaven vládou USA. A to z jakéhokoli důvodu, který vláda uzná za vhodný.

Dále poznamenal, že zatímco držitelé ETF obdrží ekvivalentní hodnotu v dolarerch a budou muset platit daně, vláda si ponechá vlastnictví skutečných bitcoinů. Max také poukázal na společnost Coinbase. Ta již privátní informace a údaje o chování svých zákazníků sdělila americkému daňovému úřadu (IRS).

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img