Fed zvýšil sazby nejvíce od roku 1994 – Je to již v trzích započítáno?

4.3
(11)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální rezervní banka (Fed) měla dvoutýdenní schůzi, která byla před chvílí ukončena. Jak činil tržní konsensus, Fed skutečně zvýšil základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Čili je cílování na rozmezí 1,5 – 1,75 %. Jde tak vůbec o nejagresivnější „hike“ od roku 1993.

Fed zvýšil sazby dle tržního očekávání

Že Fed zvýší sazby o 0,75 procentního bodu bylo minimálně od začátku června víceméně očekáváno. Jisté potvrzení byla inflace, která v USA zase začala mírně akcelerovat. Sice to nebyl takový extrém, ale pořád je úroveň inflace vskutku blízko od dvojciferných čísel. A to je velký problém.

Tržní konsensus Fed
Tržní konsensus

Fed má v plánu zvyšovat sazby i nadále mnohem agresivněji

Asi to nyní nikoho úplně nepřekvapí, ale jednotliví členové FOMC přehodnotili svá dřívější stanoviska ohledně výhledu růstu sazeb. Z přiloženého „dot plot“ vyplývá, že do konce roku se nejspíš základní sazba vyšplhá až na 3,5 %. Proto lze i nadále počítat s tím, že Fed bude s vyššími „hiky“ pokračovat.

Dot plot Fed
Dot plot

Co se týče roku 2023, strop by měl nastat zhruba na 4 %. Respektive v těchto chvílích Fed příliš nekalkuluje s tím, že sazby příliš porostou i následující rok. Nicméně to bych jim příliš nevěřil. Když by jejich projekce ukázala, že chtějí mít sazby v roce 2023 třeba na 8 %, všechny tím přirozeně vyděsí. Opakuji, že přiložený diagram představuje pouze nezávazný názor jednotlivých členů FOMC. Proto je vhodné brát s rezervou i jejich výhled na aktuální rok. Natož ten příští.

Fed zasedání – Jak na správnou interpretaci? (Fed Watch)

Jsou sazby v trhu započítány?

Trhy po relativně krátkou dobu očekávaly, že Fed s tímto růstem přijde. Proto se taky ty kurzové poklesy po zveřejnění květnové inflace natolik rozběhly. Investoři a spekulanti se právě na tato čísla připravovala. V těchto chvílích se proto jedná o hotovou věc, která by v kontextu krátkodobého očekávání neměla již mít na trhy vliv.

Projekce inflace

Součástí zveřejněného rozhodnutí byla tentokrát i makroekonomická projekce. Vypíchl jsem z toho pouze projekci inflace, která de facto ukazuje, že jsme dosáhli vrcholu. Do konce roku se má inflace v USA snížit na meziročních 4-5 %. Zatímco na přelomu 2023/2024 se má inflace již blížit k inflačnímu cílování, které je stanovené na 2 %.

Fed projekce inflace
Projekce inflace

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

15 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Dík za Tvou rychlou reakci a článek. 👍

Fantom

Může se stát cokoliv – manipulace na trhu je všudypřítomná. Hlavně jde o to zlikvidovat pákovné obchodníky na long i short, proto jsou na svících knoty na obě strany. V následujcím období očekávám další pokles s občasným růstem – klasická býčí past. Ale to že to udělá skok z 20 na 12k třeba přes noc? Já myslím že ne, a kdyby náhodou, tak se to zase rychle vrátí nahoru. Udělaly by to burzy kdyby viděly že na trhu chybí likvidita – ony vidí na všechny ordery. Třeba na Krakenu v letech 2017 a 2018 byly výplachy na altech až skoro na nulu (třeba DASH) – a pak zase návrat na skoro původní cenu. Tohle už se snad nestane, ale jen pro ilustraci čeho jsou burzy schopné.

FC Slaboj Višněhrad

Tak já se třeba nikam vracet nechci a chci jít z těch bájných 12k rovnou na 200k :-DD.

Fantom

Proč je 12k bájných? Já opravdu čekám že půjdeme pod 10k – to je magická hodnota. Navíc zde před lety byl zmiňován gap na cca 8-9k. Ten už je určitě zneplatněn, ale jako humorná připomínka by mohl být zajímavý 😀

FC Slaboj Višněhrad

Protože pod 10k (ale v podstatě i pod 14k) už by to byl pokles skoro shitcoinerských parametrů a vážné zpochybnění BTC. Navíc to v pásmu 15-18k „poučený retail“ kdyžtak prostě vykoupí.

Fantom

V pásmu 15-18k to poučený retail vykoupí, aby to na 6-7k prodal 😀
Cena sama o sobě není žádné zpochybnění, problém je jinde.

Vojtech

Vzpomínám, jak před rokem cca touto dobou fed „očekával“, že bude NEnavyšovat min. do druhé poloviny 2023, ještě dříve min.do 2024. Více lidí tu psalo, že radno z těchto proklamací vycházet – poněvadž „poslední, co fed chce, je zhroucení US akciových trhů“. 2022 a ejhle, je to tu – navyšování o 0,25, 0,50, 0,75 … Dělají to chytře, pravděpodobně skutečně cílují na „soft landing“ us ekonomiky (konečným cílem je však pochopitelně chránit prdele své a tedy zejména svých „protektorů“ – díky tomu může ze strategie „soft landing“ ještě časem sejít). Psychologie (a ještě dříve naši prapradědové) tento přístup nazvali trefně „pomalým vařením žáby“ (když budu přidávat pod kotel pomalu, tak kupodivu mrcha nevyskočí a uvaří se). Pro nás z toho plyne jednoduché poučení – když nás top „bankéři“ (dnes spíš státní úředníci) ujišťují, že je vše ok, bussines as usual, je třeba bystřit, když se zrovna moc nevyjadřují nebo dokonce straší (naposledy „vážná pandemie“ jako záminka k brutálním ekonomickým pobídkám), dává smysl zariskovat.

dada

Jardo, rakouska skola nebo kaynes? nebo je ti to jedno a jenom analyzujes?

FC Slaboj Višněhrad

Aneb jak říkal Milton Friedman: Centrální banky skoro vždy reagují blbě a hlavně pozdě. Třeba ta česká je toho vzorovým příkladem.

Milan

Očekávám hyperinflaci a plánovaný krach bank a ekonomik států a fiat měn. USD jako poslední z fiat měn zavře za touhle érou státních peněz dveře. Likvidace ekonomik běžných lidí, plus inflace zdůvodňované vyvolanými krizemi ovšem způsobená centrálními bankami, možná pomůže BTC a defoltně privátním altům jako je Monero, ARRR, Dero apod. Ty v případě kolapsu peněžních trhů budou jednou z málou možných alternativ rychlých, bezpečných a defoltně privátních plateb. Proti nim budou stát kreditní systémy států, které jsou v přípravě, ale předpokládám, že důvěra v ně bude slabá. Osobně jsem optimista a tak věřím, že soudruzi z NWO udělají ještě spoustu chyb a proto sázím na defoltně privátní krypto a BTC.

Marty

Nezapomeň brát léky pravidelně, aby se to nezhoršovalo.

Pavel

Berte tuto dobu jako velkou příležitost získat finanční nezávislost. To, co se právě teď děje je přelévání kapitálu ze staré ekonomiky do nové. Technologické akcie firem 4 průmyslové revoluce brutálně vyklesaly a jsou výrazně podhodnocené, naproti tomu korporáty silně nadhodnocené. Teď je ten správný čas opustit minulost a investovat do budoucnosti jak krypta tak akcií. (umělá inteligence, iontové počítače, těžaři lithia, robotika, palivové články,… a crypto ISO 20022)

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: