Pro Ethereum od minulého roku platí, že již není rezistentní vůči těžbě na ASIC minerech. Po tom, co Bitmain loni představil první ethash miner, Ethereum komunita volá po hard-forku, který by změnil těžební algoritmus této kryptoměny. Pro tuto potřebu byl dokonce vytvořen nový algoritmus – ProgPow.
O případném přechodu na nový těžební algoritmus si dnes povídali Ethereum vývojáři a opět došli k závěru, že by bylo vhodné implementovat jej do ETH mining protokolu. Core vývojář Greg Colvin během setkání poznamenal, že se o tom již jednou bavili a shodli se, že ProgPow je cestou vpřed. Takže… kdy a kde?
Mohlo by vás zajímat: Ethereum vývojáři hledají nového koordinátora hard-forků
Teorie: Vývojářům Etherea se nechce zbytečně forkovat
Nakonec však nepadl přesný termín (resp. blok), kdy by mělo být zmíněné vylepšení aktivováno. Sám Vitalik Buterin je známý názorem, že žádná změna vlastně není nutná. Pouze by jim zabrala čas.
Je třeba si uvědomit, že změna mining algoritmu s sebou nese dalekosáhlé následky a není zcela jasné, nakolik by nový algoritmus pomohl.
Neexistuje nic jako imunita vůči ASICům. Vždy, když máte dobře definovanou úlohu, je možné vytvořit zařízení, které danou úlohu vypočítá rychleji a efektivněji než grafická karta. Co se stane, když půl roku po forku Bitmain přijde s dalším ASICem? Bude se zase forkovat? Ethereum vývojáři se přece musí soustředit na důležité projekty jako Casper, Sharding a Plasma (které mimochodem obejdou současný problém s ASICy)! A nakonec, je vůbec nutné kvůli ASICům forkovat? Bitcoin na nich běží již více než pět let a navzdory tomu, co tvrdí jistí členové komunity, funguje velmi dobře.
Současné Ethereum tak aspoň dělá radost AMD a NVIDII.
Co číst dál?
Intercontinental Stock Exchange (ICE) razantně rozšiřuje nabídku kryptoměn
Zdroj:
cointelegraph.com
Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Samuel.
Já mám pocit, že kdyby Ethereum pokaždé s příchodem ASIC zařízení změnilo algoritmus pro PoW, výrobcům HW minerů by to hodně stížilo život. Vemte si už jen čas na vývoji specializovaného výpočetního čipu. Poté uvedení do provozu linky na výrobu minerů, rozvaha, jak naplánovat rychlost výroby v závislosti na poptávce atd. No a Vemte si, že oni tím vším projdou a Ethereum si přitom změní algoritmus dříve, než se výroba začne rentovat. To je pak špatná práce, která by nedávala vůbec smysl. No… Takhle by to zkusili dvakrát třikrát a příště už by to raději neriskovali, protože proces vývoje zařízení a nastavení sériové výroby přecijen stojí dost peněz. Ještě může Bitmain zvolit taktiku, že si vyrobí ASIC HW v tajnosti jen pro sebe a budou si tím těžit sami. Stále budou mít totiž tu výhodu, že umí těmto hardware vyrobit. A to je jejich výhoda, ze které mohou těžit vždy. Narozdíl od zbytku komunity, včetně core vývojářů kterékoliv z kryptoměn.
Zdravím.. No, upřímně, ten ASIC není žádná sláva… tím nevalným hashratem mi to připadá spíš jako pár vykuchaných grafik nacpaných do jednoho boxu…
Prostě, oproti ostatním ASIC-ům (poměru cena/výkon) je tohle spíš pseudo-ASIC.
Daleko větší problém bude to, že se těžba už vůbec nevyplatí… leda s elektřinou zadarmo, nebo cenou blížící se nule. Možná někde na poušti se solárními panely.. cena určující měny, tedy BTC, by musela stoupnout tak na 10.000 USD, aby se těžení grafikama vyplatilo, takže….
Navíc, pokud má někdo 5 grafik, tak je to prakticky stejný jako jeden etash-ASIC, a možná nakonec ten ASIC vyjde cenově levněji…
Oprava.. ne poměr cena/výkon, ale příkon/výkon, nebo lépe, příkon/hashrate…
Jinak nic proti grafikám, mám dvě doma, ale už jsem je vypnul…