Ethereum pokořilo 4 000 USD – upgrade Dencun přijde již ve středu

5
(18)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera odpoledne hodně lidí upíralo zrak ke grafu bitcoinu a sledovalo doslova minutový výlet nad hranici 70 000 USD. Současně s ním ale i ethereum zaznamenalo prolomení ceny 4 000 USD. Dostalo se nad tuto hranici poprvé od prosince 2021. A vypadá to, že další růst bude brzy následovat.

Cena etherea nabrala velmi pěkný kurz. Od počátku února již narostla o více než 75 % a s největší pravděpodobností ještě nekončí. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) aktuálně řeší možné schválení spotových ETF na ethereum. Druhým býčím signálem se zdá důležitý upgrade Dencun, který nastane již ve středu 13. března a přinese například významnou úpravu poplatků.

Upgrade Dencun přináší nejen EIP-4844

Spuštění upgrade vývojáři nastavili na 13. března 2024 ve 14:55 našeho času. Součástí aktualizace je deset EIP (Ethereum Improvement Proposals). Nejčastěji zmiňovaným bývá však EIP-4844, který zavádí takzvaný „proto-danksharding“. To je funkce, která umožní blockchainu používat blob. Některá data se tak začnou ukládat mimo samotný blockchain. Tím se zjednoduší transakční proces, zrychlí samotné transakce a sníží náklady. Tato implementace udělá z Etherea vysoce konkurenceschopnou globální transakční síť. Což se jistě projevuje na zájmu a ceně.

Spotová ETF na ethereum by měla přijít do konce května

Dalším tahounem ceny jsou rozhodně žádosti o spotová ETF na ethereum. Někteří analytici upozorňují, že ethereum využívá Proof-of-Stake a SEC může právě tento argument využít jako důvod k neschválení (viz. soudní pře v USA kolem stakingu). Ve hře máme ale opět i finanční skupinu BlackRock a jejich 99 % úspěšnost schválení podaných žádostí o ETF. To dává investorům velkou naději na schválení a předpokládají opakování podobného vývoje růstu ceny nejen do schválení fondů, ale i po nich. Mezní termín pro schválení první žádosti vychází na 23. května 2024. A možná SEC opět schválí všechny současně.

Bitcoin versus ethereum

Pro srovnání vám ještě ukážu zajímavý graf ETHBTC. Na týdenním grafu se tvoří zajímavá trendová linie, kde často dochází k zamítnutí. Věřím, že právě díky středečnímu upgrade a blížícímu se potenciálnímu schválení spotových ETF se podaří tuto linii pokořit a ethereum v letošním roce dosáhne lepšího zhodnocení než bitcoin. Vypadá to na další růst.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek
Hodnocení článku :
     

Díky za super článek!

StichL83

Po delší době fundovaný článek (nečtu všechny).
Eth pár mám, BTC minimálně, myslím, že ETHBTC půjde přes 0.1, takže nemá smysl držet BTC.

StichL83

Spíš tak 6-12 měsíců.

spot_img