EK: Evropa ještě není připravená na regulace kryptoměn

0
(0)

Evropská komise (EK) by měla s regulacemi virtuálních měn ještě počkat a to navzdory negativnímu názoru na tento sektor ze strany státních orgánů např. Německa a Francie. Podle vysoce postaveného úředníka EK jsou obavy zatím zbytečné a je třeba tomuto fenoménu lépe porozumět.

Co přesně regulovat?

Podle Petera Kerstense, šéfa finančně-technické sekce Evropské komise, by místo okamžitých regulací měl být brán na kryptoměny větší ohled. Serveru Euractiv v interview řekl:

„Měli bychom nejdříve pochopit jejich rizika, abychom věděli, co přesně regulovat.“

Evropa se podle něj zatím nemusí regulací obávat, jelikož většina trhu, který v době psaní článku má kapitalizaci 456 miliard dolarů, je stále vlastněna investory z Asie. S názory Kerstense a Evropské komise mnozí souhlasí.

FINTECH plány do budoucna

V březnu by měla Evropská komise vydat plán týkající se regulací fintech sektoru. V něm by se zřejmě měl objevit i plán vydávání licencí pro stratupové crowdfundingové projekty.

Co se týče vzniků blockchainových projektů, tak EK jim v poslední době nijak nebrání, jelikož se hlavně zaměřuje na omezení podvodů. Ba naopak, podle Kerstense chce Evropská komise zlepšit podmínky pro crowdfundingové projekty, založené na blockchainu.

Názory se liší

Evropské orgány finančního dohledu na začátku února vydaly varování, ve kterém kryptoměny nazývají jako “vysoce riskantní a neregulované produkty, které jsou nevhodné pro investování nebo spoření”. Toto varování přišlo poté, co se Augustin Carstens, ředitel Banky pro mezinárodní platby, o Bitcoinu vyjádřil jako o “kombinaci bubliny, Ponzi schématu a přírodní katastrofy”.

Francouzský ministr financí Bruno le Maire a dočasný německý ministr financí Peter Altmaier nedávno napsali dopis ministrům financí skupiny G20, ve kterém tvrdí, že kryptoměny jsou nejen riskantní pro investory, ale také ohrožují dlouhodobou finanční stabilitu.

Také Europol vidí kryptoměny jako problémové. Tvrdí, že se napomáhají praní špinavých peněz. Podle něj se v Evropě samotné použilo 4,1 až 5,5 miliardy dolarů k financování kriminálních činů.

Ne všichni mají ale takový negativní pohled na kryptoměny. Například britský konzervativec Ashley Fox řekl, že kryptoměny existují, jelikož je po nich poptávka. Stále ale preferuje blockchainovou technologii.

Závěr

V poslední době se ale názor začíná pomalu měnit ve prospěch rozumných regulací, které umožní další vývoj a zároveň se regulační orgány začínají zajímat o blockchain a o to, jak by z této převratné technologie mohly také těžit.

Jednoho dne budou pravděpodobně kryptoměny v Evropě regulované. Téma regulací dlouhodobě monitorujeme a zprávy o chystaných regulacích vám tak neuniknou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img