EIP1559 bude součástí červencového hard-forku London

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Core vývojáři ETH dnes potvrdili, že Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559 bude i přes nesouhlas velké části těžařského průmyslu zabalen do červencového hard forku s názvem London.

Půjde tak o jeden z nejvýznamnějších milníků, které kdy byly na blockchainu Etherea provedeny. Z dostupných informací vyplývá, že součástí upgrade bude nejspíše ještě asi pět dalších EIP.

Hádky o EIP 1559

Vysoké poplatky za gas v blockchinu Etherea jsou již nějakou dobu poměrně velkou nepříjemností. Za pár měsíců tomu už ale může být úplně jinak. Návrh Ethereum Improvement Proposal (EIP) – 1559 by mohl přinést řešení vysokých poplatků tím, že zlepší fungování transakcí na Eetheru a upraví současnou ekonomiku měnové politiky sítě.

Významnou vlastností této nové struktury poplatků je, že poplatek za zařazení transakce do bloku (tzv. BaseFee) bude automaticky spálen, což se pochopitelně mnohým těžařům nelíbí. Tady je třeba dodat, že výše tohoto poplatku není dopředu stanovena, ale bude se měnit podle aktuální vytížěnosti blochainové sítě. Co by těžařům naopak zůstávalo, jsou poplatky za prioritní zařazení transakce do bloku (tzv. Miner tip).

Vzhledem k aktuálním problémům ohledně výše poplatků za transakci byl tento návrh vývojáři, uživateli sítě Ethera a i některými mining pooly velmi dobře přijat. Na druhé straně tu je ovšem také nemalá skupina těžařů, kteří naopak proti tomuto návrhu aktivně vystupují a snaží se zabránit jeho nasazení do mainnetu.

Kampaně pro (a proti) EIP 1559

Těžba Etherea byla v poslední době až neuvěřitelně lukrativní záležitostí. Celkové výnosy z těžby v únoru letošního roku překonaly rekordních 1,3 miliardy USD, přičemž (jak uvádí CoinMetrics) přibližně 50 % pochází pouze z poplatků. Zvýšení ceny ETH i transakčních poplatků přineslo do sítě vlnu nové hashovací síly, která je více než dvojnásobná oproti době před rokem.

Flexpool, jeden z menších mining poolů, zahájil reklamní kampaň proti nasazení tohoto EIP. K němu se připojilo několik dalších menších poolů a ty poté následovaly Ethermine a SparkPool. To znamená, že aktuálně je více než polovina celkové hashrate ETH proti návrhu.

Naopak na druhé straně barikády stojí třeba F2Pool, který aktuálně obstarává cca 10 % celkové hashrate.

Společně s nasazením EIP 1559 se vývojáři rozhodli posunout úpravu obtížnosti. Jde o plánovanou událost (difficulty bomb), která nastává každých 100 000 bloků a zvyšuje se obtížnost těžby v síti ETH.

Závěr

Odhady říkají, že nasazení EIP 1559 řečí čísel znamená, že mineři mohou přijít o až třetinu svých zisků, což opravdu není málo. Na druhou stranu by se tímto mohla vyřešit absurdní výše poplatků a mnoho uživatelů, kteří z ETH odešli, by se mohlo vrátit zpět.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: