[Demystifikace] Jak je to ve skutečnosti se zákazem kryptoměn v Číně?!

0
(0)

Při čtení série různých titulků typu „Čína zakazuje kryptoměny,” je velmi obtížné, se v tom vyznat. Proto se nyní na toto téma zaměříme a řekneme si, jak je to se zákazem Bitcoinu a dalších kryptoměn v Číně.

Bitcoin je v Číně legálně uzaným majetkem

Co se týče vlastnictví kryptoměn, zde není co řešit. Čína to povoluje a nedávno to potvrdil také soud v nedávném rozsudku v Hangzhou. To znamená, že lidé kteří vlastní Bitcoin jsou pod ochranou a v případě krádeže apod. se mohou obrátit na příslušné orgány. Neznamená to však, že by uzávali Bitcoin jako legální měnu.

Použití bitcoinů je nezákonné, ale…

Vlastnictví je sice legální, ale obchodování už ne. Jakékoli použití bitcoinů jako měny je nezákonné. Příležitostné transakce OTC typu peer-to-peer jsou však přijatelné, pokud se jedná o transakce „v malém měřítku.”

Není žádným tajemstvím, že čínští občané jsou i nadále hluboce zapojeni obchodování. Platba může být zpracována mezi dvěma stranami, jakmile se dohodnou na obchodu prostřednictvím WeChat, Alipay nebo bankovním převodu. Čína je však neúprosná a blokuje také mobilní platební platformy ke zpracování kryptoplateb.

ICO

V oblasti ICO a různých podvodů je pak čínská pozice jednoznačná. V roce 2017 Čína začala zákazem všech ICO. Důvodem bylo finanční riziko a časté podvody. Následoval velmi tvrdý a přísný postih všech ICO a také všech podvodníků. V tomto se Čína opravdu snaží být velmi důsledná.

Různé podvodné projekty jako Hero Chain, EOSPLUS, TronDotWallet, PlusToken, MGC a DOGX byli stíhaní. Někteří se přestrojili za peněženky, jiní za fondy s vysokým výnosem a všichni svým způsobem prodávali podvody. Největší z nich, PlusToken, překonal brutální cifru – 3 miliardy dolarů. Hlavní členové týmu nyní čelí 10letým trestům ve vězení.

Burzy

Pravidla zákazu ICO také omezila činnost kryptoměnových burz se sídlem v pevninské Číně, protože jsou považovány za napomáhající nelegálnímu získáváním finančních prostředků. Řada z nich proto přesunula své sídlo do Japonska, Singapuru či na Maltu.

V praxi však určitým omezeným způsobem pokračují v činnosti v Číně. Například Huobi a OKEx i nadále obsluhují čínské zákazníky v kryptoobchodech s kryptoměnami a usnadňují výměnu jüanů za BTC / USDT. Činnost opírají na toleranci přepážkového prodeje “OTC typu peer-to-peer”.

Těžba Bitcoinu v Číně

V Číně je soustředěna značná část těžby Bitcoinu. Proto vám mohly být divné příležitostné zprávy o zákazu těžby kryptoměn v zemi. Jak to tedy je? Je to nejasné. “Zákaz” nebyl vydán právním nebo regulačním orgánem, ale  pocházel z doporučení reformy struktury průmyslu, tedy nikoli od zákonodárce, ale od státní plánovací agentury.

Těžba tedy v Číně zakázána není a pokud někteří těžaři opouštějí zemi, je to spíše kvůli velké konkurencí, než kvůli regulacím.

Přečtěte si k tématu na českém webu Kryptohodler: KYC za prodej?! Číňané Mohou Obchodovat na Zakázaných Burzách s Pomocí Kradených Údajů!

Závěr

Oficiální údaje uvádějí, že procento obchodování s kryptoměnami, oproti juanu, se v důsledku nařízení z roku 2017 snížilo z 90% na 1%. Nepočítá se však s obchodováním tzv. “na přepážce”. Přestože Čína utahuje šrobky poměrně silně, kryptoměny se jí zcela zakázat nepodařilo. Možná o to již ani nestojí, podobně jako USA, kde se nyní snaží vydat cestou podporujících regulací a chtějí se stát leaderem.

Co číst dále?

Obchodní válka s Čínou eskaluje – jak na situaci vydělat?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hoven

Proste narovinu: Cina dela vsechno proto,aby na kryptomenach vydelala a netratila.Cinska ICO a kryptomeny pro zahranicni investory jsou OK – priliv kapitalu,naproti tomu vetsina obcanu Ciny se k tomu nedostane – odliv kapitalu do zahranici,utopeni penez ve scamech nebo “progambleni” na burzach,to nepotrebujeme.

spot_img