DeFi na Binance chainu nabírá na obrátkách, máme zde však i první faily

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

DeFi – Decentralizované finance si našly při vysokých transakčních poplatcích na ETH síti své nové pole působnosti. Tím se stal Binance Smart Chain (BSC). Daří se zde aktuálně takřka všemu. Ale…

Coin decentralizované směnárny Pancakeswap (CAKE) takřka den co den překonává své ATH a není jediný. Daří se i jeho konkurenci BAKE a dalším pilířům na BSC.

Nové odvětví však má i své stinné stránky, nadstandardní zisky na BSC jsou vykoupeny „nováčkovstvím“. BSC je poměrně nový chain, a tak se zde teprve budují desítky/stovky zajímavých projektů, (některé přecházejí z jiných chainů). A pokud je něco nové, tak samozřejmě to zatím není prověřeno časem. Na to nyní doplatili uživatelé Spartan Protocolu.

Co je Spartan Protocol – decentralizovaná směnárna

Spartan Protocol je komunitně řízený automatizovaný tvůrce trhu (AMM), který usnadňuje vytváření syntetických aktiv, poskytuje jim likviditu a dovoluje swapy (směny). Dá se říci, že je to konkurence CAKE a BAKE.

Aby mohly směny probíhat, uživatelé zde uzamykají vybrané tokeny. Tím pak poskytnou likviditu pro směny a získají odměnu z každé transakce. Včera se ovšem stala velmi nepříjemná věc. Z tohoto uzamčeného liquidity poolu někdo vyčerpal 30 mln USD. Což by se samozřejmě nemělo stát. Kdo za to může?

Špatně napsaný kód – chyba

Útočník použil částku 61 mln USD a využil chyby v kódu, která mu jakýmsi způsobem umožnila vyčerpat z poolu 30 mln USD navíc. Přitom projekt celou dobu (jednotky měsíců) fungoval perfektně. Někdo však našel chybu a využil ji. Přestože má projekt audity kódu, nějaká chybka tam očividně zůstala.

Závěr

I když tato chyba/hack nejspíše projekt Spartan Protocol nepohřbí, je to velice nepříjemná věc. Myslíme si, že se po tomto hacku bude snažit pomocnou ruku nabídnout i Binance, aby se pokusili dohledat ukradené prostředky… Dejte si tedy pozor, vysoké zisky jsou vykoupeny „nováčkovstvím“ a projekty nemusí být neprůstřelné. Některé budou očividně potřebovat více času, aby se podobný scénář neopakoval. S tím se ale nese fakt, že cena těchto tokenů, až budou za 3 roky neprůstřelné, bude úplně někde jinde…

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: