Decentralizované finance a pohled na finanční systém (1. díl)

3.7
(7)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Decentralizované finance (neboli DeFi) si za poslední dva roky získaly nebývalou pozornost, proto není od věci si je trochu blíže ukázat. V budoucnu budou mít pravděpodobně ještě mnohem větší dopad na finanční systém a fungování bank, než je tomu nyní.

DeFi aplikace a finanční systém

Decentralizované finance jsou obecným pojmem pro finanční systém, který funguje bez jakékoli třetí strany, jako jsou banky, pojišťovny nebo další finanční instituce. DeFi je tak provozováno na základě chytrých kontraktů (smart contracts).

V létě roku 2020 zažily decentralizované ohromný boom, který katapultoval cenu některých DeFi tokenů do raketových výšin. Do ekosystému byly vloženy miliardy amerických dolarů, kde růst vedly převážně aplikace postavené na síti Etherea. Proč se staly DeFi tak populární?

Kryptopůjčky

Protokoly DeFi poprvé umožňují půjčit si větší obnos peněz mezi neznámými účastníky a bez jakýchkoli třetích stran. DeFi aplikace tak spojují věřitele a dlužníky, kteří sami nastavují úrokové sazby v souladu s nabídkou a poptávkou.

Kryptoměnové půjčky v DeFi odvětví jsou značně poháněny projekty jako Compound nebo Aave. Půjčky jsou skutečně inkluzivní, jelikož jsou bezpečné a může s nimi kdokoli komunikovat z jakéhokoli místa na světě.

Mezi další funkce decentralizovaných financí patří pojištění. Například DeFi společnost Nexus Mutual nabízí pojištění pokrývající chyby v chytrých kontraktech. Decentralizovaná pojištění jsou stále v rané fázi vývoje a nelze na ně v současné době spoléhat.

Stablecoiny

Základ pro decentralizované finance položily stablecoiny, které plní funkci rezervní měny. Stablecoiny založeny na blockchainu, umožňují účastníkům se vzájemně angažovat bez rizika kolísání cen. Decentralizované finance jsou také součástí několika burz.

S vývojem DeFi vzrostla také popularita kryptoměnových decentralizovaných burz, kde držitelé kryptoměn již nemusí opustit kryptoprostor pro výměnu svých tokenů. Příkladem může být například decentralizovaná burza Uniswap.

Závěr

Decentralizované finance jsou prozatím v rané fázi svého vývoje, přesto existuje několik důvodů, proč jednoho dne mohou nahradit tradiční finanční systém. Hlavní důvody si ukážeme ve druhém díle DeFi.

Máte-li jakýkoli dotaz, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img