Decentralizované finance a pohled na finanční systém (2. díl)

0
DeFi, decentralizace, finance
Zdroj: pixabay.com

Decentralizované finance (neboli DeFi) si za poslední dva roky získaly nebývalou pozornost, proto není od věci si je trochu blíže ukázat. V budoucnu budou mít pravděpodobně větší dopad na finanční systém a fungování bank, než tomu je nyní.

Potenciál DeFi

Decentralizované finance mohou v budoucnu překonat tradiční finanční systém, jaký známe dnes. DeFi si získává pozornost ve vědeckých, ekonomických ale i veřejných debatách, což může opět způsobit cenový boom.

Výhoda decentralizovaných financí spočívá ve vysoké škálovatelnosti a globálním ekosystému. Pokud DeFi jako celek prokáže lidstvu svou užitečnost, exponenciální růst je zaručen. Existuje již několik stránek, které sledují vývoj a adopci DeFi ve světě.

Podle analytické společnosti Messari činila kapitalizace všech DeFi aplikací v červenci minulého roku pouze 1,5 % z celkového trhu s kryptoměnami. Lze tedy s jistotou říci, že existuje velký prostor pro růst decentralizovaných aktiv v kryptoměnovém odvětví.

Světová banka ve své nedávné zprávě uvedla, že 1.7 miliardy lidí na celém světě nemá přístup k bankovním službám. DeFi, který obchází nutnost třetích stran, tak může být pro tyto lidi bez přístupu k finančním institucím naprosto klíčové.

K používání decentralizovaných financí je potřeba pouze elektřina a připojení k internetu. DeFi by tak mohly poskytnout životaschopnou alternativu v regionech, kde jsou bankovní služby nedostatkové, příliš drahé nebo existuje vysoká nedůvěra k finančním institucím.

 Závěr

DeFi aplikace prozatím mohou konkurovat finančním institucím z hlediska bezpečnosti, vysoké škálovatelnosti a snadného použití. DeFi lze využít v mnoha průmyslových odvětvích a zefektivnit tak současné problémy. Tradiční finanční systém tak může v blízké budoucnosti podlehnout chytrým řešením decentralizovaných financí.

Máte-li jakýkoli dotaz, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře