Debut Bitcoin ETF, tokenizace aktiv, zpětný odkup Ripplu a další novinky ze světa kryptoměn

3.7
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Schválení Bitcoin ETF může otevřít dveře dalším derivátovým produktům a posílit roli BTC v decentralizovaných financích. Dlouhodobý dopad schválená ETF však může jít dál, než jen na hranice finančních trhů.

Deset let poté, co Cameron a Tyler Winklevossovi v roce 2013 poprvé požádali o založení fondu Winklevoss Bitcoin Trust, byly konečně spuštěny první Bitcoin ETF. Americká Komise pro cenné papíry a burzy schválila 10. ledna deset žádostí o ETF od několika velkých firem spravujících aktiva.

Analytici trhu očekávají, že celkový objem investic, které poputují do všech schválených ETF bude činit do konce roku 2024 zhruba 10 miliard dolarů. Samotné schválení Bitcoin ETF jen upevňuje status Bitcoinu jako legitimního aktiva.

Kromě toho může toto rozhodnutí potenciálně posílit roli Bitcoinu v rámci decentralizovaného finančního prostoru (DeFi). A to zejména jako kolaterálního aktiva, což vytváří příležitosti k další integraci kryptoměnového průmyslu s tradičními finančními trhy.

Definitní důsledky schválení Bitcoin ETF však mohou mít přesah i za hranicemi finančních trhů.

Přikývnutí ze strany amerického regulátora představuje přelomový okamžik pro širší adopci BTC. Symbolizuje tak posun přesahující rámec kryptoměn a její základní technologie blockchainu. Podobné okamžiky mohou přetvořit kryptoměnový ekosystém jako celek. Dále mohou změnit důvěřivost širokého trhu.

Podle očekávání byli kryptoměnoví nadšenci v posledních dnech na emoční horské dráze. Díky schvalovacímu procesu a hackerskému útoku na účet X SEC se minulý týden v médiích nepsalo o ničem jiném. Právě kvůli nedávné mediální horečce jsou předmětem tohoto článku jak ETF, tak i jiná přehlížená témata. Mezi důležité novinky patří tokenizace aktiv společností Brevan Howard a Hamilton Lane. Dále zpětný odkup Ripple, nadměrná nabídka akcií Core Scientific a rebalance fondů Grayscale.

Objem investic do spotových Bitcoin ETF překročil 1,6 miliardy dolarů během několika minut po spuštění

Spotové Bitcoin ETF zaznamenaly pozoruhodný start, když 11. ledna oficiálně zahájily své obchodování. Jen několik hodin po oficiálním zahájení obchodování celkové investice překročily objem 1,6 miliardy. Od zahájení obchodování byly v čele seznamu fondy Grayscale (GBTC), BlackRock (IBIT), Fidelity (FBTC) a Ark (ARKB).

Brevan Howard a Hamilton Lane tokenizují aktiva prostřednictvím protokolu Libre

Společnosti Brevan Howard a Hamilton Lane budou prvními správci aktiv, kteří budou tokenizovat aktiva na připravovaném protokolu Libre. Za protokolem stojí společnosti WebN společnosti Brevan Howard a Laser Digital společnosti Nomura. Protokol Libre má být spuštěn v prvním čtvrtletí roku 2024 a bude nabízet tokenizaci aktiv a smart kontrakty prostřednictvím sítě Polygon.

Bude podporovat zajištěné půjčky a automatické rebalancování samostatně spravovaných účtů. Pokud jde o společnost Brevan Howard, známou svým zaměřením na makroekonomické obchodní strategie, Libre umožní tokenizaci jejího portfolia nelikvidních aktiv. Hamilton Lane bude protokol používat pro produkty s pevným výnosem.

Společnost Ripple Labs odkoupí v nabídkovém řízení podíl ve výši 285 milionů dolarů

Ripple Labs plánuje odkoupit od svých dřívějších investorů a zaměstnanců podíl ve výši 285 milionů dolarů. Společnost během tohoto procesu plánuje utratit 500 milionů dolarů. Rozpočet zahrnuje náklady na konverzi omezených akciových jednotek na kmenové akcie.

Podle agentury Reuters mohou investoři prodat pouze 6 % svých podílů. Transakce ocení společnost na 11,3 miliardy dolarů. Očekávají se další zpětné odkupy, protože Ripple se snaží zajistit exit pro první investory. Generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse uvedl, že společnost neplánuje v dohledné době vstoupit na burzu v USA. A to kvůli nejistému regulačnímu prostředí.

Zdroj: twitter.com

Grayscale v rámci rebalance fondů opouští MATIC a přidává AVAX, XRP

Podle oznámení z 5. ledna správce aktiv Grayscale rebalancoval poměr svých fondů. Odstranil kryptoměnu Polygon a přidal Avalanche a XRP. Nové alokace jsou součástí čtvrtletní revize společnosti Grayscale a mají dopad na její fondy Digital Large Cap Fund (GDLC), DeFi Fund a Smart Contract Platform Ex-Ethereum Fund (GSCPxE Fund). Ačkoli je nyní token MATIC z nového složení fondu GDLC vyřazený, ve fondu GSCPxE zůstává. Co se týče fondu DeFi Fund společnosti Grayscale, změny zahrnují odstranění tokenu Curve DAO (CRV) z portfolia.

Těžební společnost Core Scientific dokončila emisi akcií v hodnotě 55 milionů dolarů

Společnost Core Scientific, která se zabývá těžbou bitcoinů, uzavřela kolo financování kapitálu v hodnotě 55 milionů dolarů. Podle oznámení z 8. ledna skončila nabídka vlastního kapitálu ve výši 55 milionů dolarů předminulý týden a byla nadměrně upsána.

Generální ředitel Adam Sullivan uvedl, že získané finanční prostředky spolu s úplným splacením jejich dlužnického financování umožňují společnosti opustit bankrot podle kapitoly 11 do konce ledna. Podle posledního zveřejnění finančních údajů společnosti z listopadu 2023 měla společnost Core Scientific aktiva ve výši 2,3 miliardy USD oproti 559 milionům USD závazků, což vedlo k čistému vlastnímu kapitálu ve výši 1,8 miliardy USD. Společnost rovněž hodlá po ukončení konkurzního řízení znovu vstoupit na burzu Nasdaq.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img