Cristiano Ronaldo čelí žalobě ve výši 1 miliardy dolarů kvůli reklamám pro společnost Binance

3.7
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Fotbalový hráč Cristiano Ronaldo čelí v USA hromadné žalobě kvůli své propagaci Binance, největší kryptoměnové burzy na světě. Žalobci tvrdí, že jeho podpora přiměla mnohé ke ztrátovým investicím. Požadují náhradu škody ve výši „přesahující” 1 miliardu dolarů.

BBC se obrátila na Ronaldovu manažerskou společnost i na společnost Binance s žádostí o komentář. V listopadu 2022 oznámila společnost Binance ve spolupráci s Ronaldem svou první kolekci non-fungible tokenů (NFT) CR7. Ty podle fotbalisty odmění fanoušky „za všechny roky podpory.“

„CR7” označuje Ronaldovy iniciály a číslo dresu. Používá se jako značka na řadě produktů, od obuvi po parfémy, které z něj pomohly udělat jednoho z nejbohatších sportovců na světě. Ve videu na sociálních sítích, v němž Ronaldo partnerství oznamuje, řekl případným investorům: „Změníme hru NFT a posuneme fotbal na další úroveň.

Cristiano Ronaldo – obvinění a názor SEC

Nejlevnější NFT z této kolekce stálo v listopadu 2022, kdy byl uveden do prodeje, 77 dolarů. O rok později však již stál přibližně 1 dolar. Žalobci tvrdí, že Ronaldova propagace Binance vedla k „500% nárůstu vyhledávání” této kryptoměnové burzy, která je registrovaná na Kajmanských ostrovech.

Tvrdí také, že jeho propagace navedla veřejnost k tomu, aby tuto firmu využívali také k investicím. A to do tzv. neregistrovaných cenných papírů. Například do kryptoměny BNB společnosti Binance.

Podle americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) lze tato aktiva považovat za cenné papíry. A proto se celebrity, které je podporují, musí řídit americkými zákony. Předseda SEC Gary Gensler již dříve uvedl, že celebrity musí „veřejnosti sdělit, od koho a kolik dostávají zaplaceno za propagaci investic do cenných papírů.”

Když celebrity podporují investiční příležitosti, včetně cenných papírů a kryptoměn, investoři by měli pečlivě zkoumat, zda jsou pro ně tyto investice vhodné. Měli by vědět, proč celebrity tyto investice podporují.

– Gary Gensler, zdroj: bbc.com

Žalobci tvrdí, že Ronaldo měl zveřejnit, kolik mu bylo zaplaceno, ale neučinil tak. Nigel Green, šéf poradenské společnosti DeVere Group, řekl, že problémy, které jsou jádrem případu, jsou širší než jen jeden fotbalista.

„Je důležité si uvědomit, že obviňování pouze Ronalda příliš zjednodušuje složitý problém,“ řekl. „Místo toho by se pozornost měla zaměřit také na globální regulační orgány, které pomalu stanovují jasné pokyny pro toto vyvíjející se finanční prostředí, dodal.

Budoucnost Cristiana Ronalda

Zdá se, že Ronaldo a společnost Binance mají v budoucnu v plánu opět spolupracovat. Fotbalista nedávno na sociálních sítích zveřejnil příspěvek, že „něco chystají.“

Na žádost BBC o komentář ani jeden z nich nereagoval. Hromadná žaloba byla podána týden poté, co americké ministerstvo spravedlnosti nařídilo firmě zaplatit 4,3 miliardy dolarů jako pokutu.

Ministerstvo spravedlnosti obvinilo společnost Binance z toho, že pomáhala uživatelům obcházet sankce po celém světě. Dále, že usnadňovala zločincům a teroristům přesuny peněz. Její výkonný ředitel Changpeng Zhao odstoupil z funkce, protože se přiznal k porušování pravidel praní špinavých peněz.

Major League Baseball, Formula 1 a Mercedes-Benz také čelí hromadným žalobám podaným ve stejný den kvůli jejich propagaci neúspěšné kryptoměnové burzy FTX.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img