Co hledat za poklesem ceny bitcoinu? Analytici nabízí 5 důvodů

4.3
(13)

Cena bitcoinu se za posledních 7 dní propadla o více než 11 procent a mnozí se snaží najít odpovědi na otázku, co stojí za tímto poklesem. Analytici poukázali na pět možných důvodů.

Dne 18. srpna kolem 21:35 UTC cena bitcoinu náhle během 10 minut klesla o více než 8 %. To se samozřejmě projevilo i na ceně ostatních kryptoměn. Twitter tak zaplavily podobné otázky a výkřiky.

Možné důvody, proč cena BTC tak náhle propadla

Tržní analytik společnosti EToro Josh Gilbert připsal pokles ceny BTC zprávě, že společnost SpaceX se možná zbavila všech (nebo zásadní části) bitcoinů v hodnotě 373 milionů dolarů.

Kdykoli se objeví velké jméno v oboru, které prodává Bitcoin, zejména někdo tak vlivný jako Elon Musk, dostane to cenu pod tlak.

Gilbert uvedl, že další teorií by mohla být rychlá změna sentimentu v důsledku očekávání širších trhů ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému.

Pokud vezmeme v úvahu také některá oslabení, která jsme v posledních týdnech zaznamenali napříč globálními trhy (zejména rizikovými aktivy) s očekáváním, že sazby pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu, byl to recept na pokles. Bitcoin se v posledním měsíci snažil o leg up, obchodoval se v úzkém pásmu mezi 29 a 30 tisíci dolary, přičemž bylo jen málo ‘dobrých zpráv’, které by toto aktivum posunuly výše, což tento výprodej jen povzbudilo.

Tina Tengová, tržní analytička ze společnosti CMC Markets, má jiný názor. Za hlavní příčinu výprodeje považuje nedávný nárůst výnosů státních dluhopisů.

Tengová vysvětlila, že rostoucí výnosy dluhopisů obvykle ukazují na snížení likvidity širšího trhu. To by mohl být ten hlavní důvod, proč se tedy kryptoměny tak propadly. Tengová navíc uvedla, že ačkoli krize Evergrande mohla mít na cenu bitcoinu nepřímou příčinu, nepředpokládá, že by patřila mezi hlavní příčiny poklesu.

Má to spíše vliv na sentiment vůči čínské ekonomice a investorům.

Čínský jüan stále představuje riziko pro bitcoin

Zatímco Tengová krizi v Evergrande jako hlavní příčinu výkyvu ceny bitcoinu pominula, vedoucí výzkumu společnosti Matrixport Markus Thielen to vidí jinak. Prohlásil, že významnou roli při výprodeji mohlo sehrát riziko devalvace čínského jüanu.

Největší makro riziko představuje potenciální devalvace čínského jüanu, který se obchoduje na nejslabší úrovni od roku 2007. V srpnu 2015, kdy Čína naposledy devalvovala jüan, klesla cena bitcoinů během dvou týdnů po devalvaci o -23 %.

Velký prodej velryb

Podle pseudonymního obchodníka s deriváty TheFlowHorse by pohyb dolů mohl být důsledkem velkého prodeje jediného aktéra, které pak vyústil v další tlak na deriváty.

Nebyla to jen přirozená kaskáda. Někdo velký to uvedl do pohybu. Spotový objem se sotva dal srovnat s objemem perpetuí

Podle údajů kryptoanalytické platformy Coinglass bylo během čtyř hodin zlikvidováno více než 427 milionů dolarů v dlouhých pozicích na BTC. V průběhu 24 hodin došlo k likvidaci více než 822 milionů dolarů u obchodníků s otevřenými dlouhými pozicemi.

Závěr

Můžeme jen spekulovat, co všechno mělo na nedávný pád ceny BTC vliv. Zaznamenal jsem třeba i spekulace o schválení Ethereum Futures ETF Komisí pro cenné papíry a burzu SEC teď v říjnu. Nějaký velký fond by se tak mohl zbavit BTC a spustit kaskádu nákupů ETH. Může jít klidně také o přípravu lepších nákupních cen k návratu na trh po pomalu končících prázdninách. A určitě by se našlo i mnoho dalších potenciálních důvodů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img