Další velká rána pro čínskou ekonomiku – Realitní trh se hroutí

5
(10)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Druhá největší ekonomika světa má vážné problémy. O tom například svědčí i nečekané snížení základní úrokové sazby, které na počátku týdne provedla Čínská centrální banka. Jejich ekonomika se nachází ve stavu deflace, když spotřebitelské ceny za červenec poprvé za více než dva roky klesaly. A nyní přichází další velká rána. Realitní trh se de facto hroutí.

Realitní gigant Evergrande požádal o ochranu před věřiteli ve Spojených státech. Jejich čisté ztráty za rok 2021 byly 66,36 miliardy USD a za rok 2022 14,76 miliardy USD. To je v přepočtu přibližně 1,8 bilionu našich korun. Pro lepší představu velikosti dluhu si můžete vzít celý náš stát, který ročně hospodaří s rozpočtem přibližně 2 biliony korun. V pondělí společnosti přiznala dalších 81 miliard USD po splatnosti. Včera večer dorazil k newyorskému soudu návrh na vyhlášení konkurzu této společnosti.

To je samozřejmě problém pro celou ekonomiku. Nejen akciové indexy, ale ztrátu zaznamenalo včera i zlato a kryptoměny. Čínský trh s nemovitostmi je klíčovým. Velké množství bytů je již prodáno a při zastavení výstavby dojde i zastavení splácení hypoték a problém se rozpadne do všech odvětví a postupně i dalších států. Realitní skupina deklaruje, že má rozpracováno více než 1300 projektů ve více než 280 čínských městech.

Problém ale nemá jen Evergrande

Country Garden, další velký čínský realitní gigant, minulý týden varoval, že za první polovinu tohoto roku by mohl zaznamenat ztrátu až 7,6 miliardy USD. JPMorgan odhadují, že přibližně 50 developerů nesplatilo za poslední dva roky offshore dluhopisy v hodnotě 100 miliard USD. Dojde tak pravděpodobně ke konsolidaci čínského trhu. Růst ohlašují pouze velcí hráči a developeři propojení se státem. Ti menší jsou ponecháni k úpadku a mají problémy. Což samozřejmě podkopává důvěru a má vliv na celý trh.

Závěr

Jestli bude včerejší propad finální nebo budeme dál klesat nám ukáže čas. Před námi je víkend a to máme většinou obchodování slabší. I přesto se můžeme ještě dnes dočkat nějaké zajímavé akce. Pro obchodníky s kryptoměnami je to minimálně probrání z letní letargie a konečně nějaký pohyb. Nakupujete nebo ještě čekáte na nižší hodnoty?

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img