Spojené státy se dlouho brání možnosti mít své bitcoinové ETF fondy obchodované na burze. Členka samotné komise SEC, která se o tuto bariéru postarala, říká, že to může neblaze postihnout americké invetory.
Odkládání ETF může mít důsledky
Komisařka z americké komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Hester Peirce uvedla, že zpoždění bitcoinových ETF může mít důsledky, které pro ochranu investorů nebudou příznivé. Zdůrazňuje pak, že SEC by měla umožnit retailovým investorům bezpečný a regulovaný přístup ke kryptoměnám.
Podle vyjádření komisařky, která je v kryptokomunitě známá jako Krypto Máma, může odmítavý postoj její vlastní komise lidem uškodit. Podle jejího názoru totiž zpoždění bitcoinových ETF může způsobit, že lidé budou hledat rizikovější a méně renomované způsoby, jak investovat do nové třídy aktiv.
Nesouhlas s kolegy
Z veřejných výroků Hester Peirce je zřejmé, že nesouhlasí s některými svými kolegy v otázce burzovně obchodovatelných fondů podložených Bitcoinem. Říká, že povinností komise je zajistit větší regulační jasnost pro sektor kryptoměn.
Mezitím, jak víte, probíhá soudní spor SEC proti společnosti Ripple za údajnou neregistrovanou nabídku cenných papírů, kterými jsou podle tvrzení komise mince XRP. Zajímavé je, že také společnost Ripple opakovaně vyzývá k regulační jasnosti a tvrdí, že si na nejasnost předpisů stěžuje již dlouhodobě a naznačuje, že to vede ke svévolným rozhodnutím agentury.
Krypto Máma na tuto potřebu opakovaně odkazuje pokud je o Bitcoinové ETF, které SEC v minulosti tvrdohlavě zamítala. Tak došlo, že USA předběhla Kanada, kde již své bitcoinové burzovně obchodované fondy mají od letošního roku.
Žadatelé neví, co mají vylepšit
Peirce říká, že mnoho žadatelů se (pravděpodobně neúspěšně) pokusilo prozkoumat odmítnutí svých fondů, aby pochopili, co musí udělat, aby vyhověli. Říká:
„Také si myslím, že jsme se ponořili do trochu obtížné díry stanovením standardů pro schválení, u kterých je obtížné zjistit, jak jim vyhovět.”
Závěr
Komisařka SEC kritizuje vlastní komisi, která opakovaně odmítala žádosti o ETF. Vnímá přitom růst zájmu o kryptoměny a říká, že investoři k nim přistupují nezávisle na potenciálně bezpečnějších a regulovaných prostředcích. Hester Peirce nakonec dodává, zda by:
„..Bylo lepší, kdybychom jim umožnili přístup k nim [BTC] prostřednictvím těchto standardnějších produktů obchodovaných na burze, které jsou známější?“