Chainanalysis odhaluje, jak se scammeři adaptují na medvědí trh

5
(1)

Vzhledem k tomu, že se obchodníci s kryptoměnami začali uprostřed kolapsu Terry v roce 2022 obávat investičních rozhodnutí, scammeři se přesunuli do světa bezplatných dárků a “romantických” podvodů.

Zatímco mohou kryptozimu pocítit i scammeři, jelikož příjmy ze scamů klesly celkem o 46 %, někteří z nich se i navzdory medvědímu trhu nadále přizpůsobují a prosperují.

Méně investic, více důchodcovských scamů

Eric Jardine, vedoucí výzkumu kybernetické kriminality ve společnosti Chainalysis, která se zabývá blockchainovou analýzou, na webináři o kryptokriminalitě popsal, jak podvodníci mění své strategie podle toho, jak se mění situace na trhu.

Podle Jardina sice celkové příjmy z kryptopodvodů v roce 2022 klesly, ale ne všechny podvody se chovaly podobně. Vysvětluje si to nasledovně:

Jednou z novinek v letošním reportu bylo rozdělení scamů do jednotlivých typů. A právě tam jsme zjistili, že ne všechny scamy se v kontextu bear marketu chovaly stejně.

Eric Jardine, Chainanalysis

Zatímco kvůli kolapsu Terry v roce 2022 byli kryptoinvestoři vůči investicím skeptičtí, scammeři se zaměřili na jiné strategie, například na chamtivost pomocí podvodů s dárky zdarma (free giveaway scams) a na klasicky důchodcovské scamy prostřednictvím “romantických podvodů”. Jardine dále uvedl:

Ze strany scammerů dochází k adaptaci. tržní podmínky způsobují, že investiční scamy pravděpodobně nebudou ziskové; možná svou taktiku substituují směrem k jiným scamům, které hrají na jiný emocionální smysl.

Eric Jardine, Chainanalysis

Odborník na kybernetickou kriminalitu také zdůraznil, že kromě romantických podvodů targetovaných na emoce a dárkovými scamy se v roce 2022 na podvodech ztratilo celkem 5,9 miliardy dolarů. Jardine ukázal, že mezi nejvýznamnějšími podvody v daném roce patřil tzv. “hyperverse scam”, který si na své konto připsal přibližně 1,3 miliardy dolarů, což představuje zhruba 22 % příjmů ze všech podvodů v daném roce.

Závěr – scamy a superscamy

Jakmile přestanou být investiční podvody účinné, romanitckých podvodů s podvodů s dárkovými smlouvami ubude, což naznačuje, že podvodníci jednoduše “nehrají podle stejného scénáře stále dokola” a mohou se měnit v závislosti na situaci na trhu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img