CEO společnosti Blockstream označil blížící se halving Bitcoinu za „kvantitativní kalení“

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Na téma bitcoinového halvingu, jenž se má uskutečnit 13. května 2020, se tento týden vyjádřila pěkná řádka krypto osobností. CEO společnosti Blockstream, Adam Back, ho dokonce označil za “kvantitativní kalení”.

Dan Morehead a Joey Krug, spoluzakladatele investiční společnosti Pantera Capital se zaměřením na blockchain, vysvětlili v blogu dne 30. ledna 2020, co pro bitcoiny znamená halving, neboli snížení odměny za vytěžení bloku na polovinu:

  • nový bitcoinový blok se vytěží každých deset minut
  • při každém halvingu se odměna za těžbu nových bloků sníží na polovinu, tzn. síť generuje o 50 % méně bitcoinů
  • halving se plánuje na každých 210 000 bloků, tj. přibližně každé čtyři roky, dokud není dosaženo bitcoinové pevné hranice (nebo maximální nabídky) 21 milionů bitcoinů.

Poslední halving proběhl 16. července 2016, kdy byla odměna za vytěžený blok snížena z 25 BTC na 12,5 BTC. Když se bitcoinová síť začala vytěžovat, odměna činila 50 BTC.

Ačkoli historicky docházelo k určité korelaci mezi snižováním odměn a výrazným zvýšením ceny bitcoinů v měsících před (či krátce) po této události „kvůli vnímanému nedostatku dodávek“, tak ne každý v krypto komunitě si je jist, že k tomu dojde i nyní.

V zásadě existují dva myšlenkové směry

  • Pesimisté, kteří jsou silnými věřícími v hypotézu efektivního trhu (EMH), neočekávají v důsledku nadcházejícího halvingu velký nárůst cen bitcoinů.
  • Optimisté naopak říkají, že skutečnost, že v krypto komunitě existuje debata o tom, jak příští halving ovlivní cenu bitcoinů, naznačuje, že příští halving nebyl ještě plně oceněn. Myslí si také, že jen velmi málo retailových investorů skutečně chápe, co halving pro jejich investice znamená. A nakonec říkají, že cena bitcoinů po prvním a druhém halvingu v roce 2012 a 2016 vzrostla, což naznačuje, že brzy může dojít k výraznému cenovému rally.

Kvantitativní zpevnění bitcoinů

CEO společnosti Blockstream, Adam Back, na Twitteru poukázal na zajímavý fakt. Stejně jako centrální banky po celém světě jsou zaneprázdněny obrovským množstvím kvantitativního uvolňování (QE), Bitcoin se těší na to, čemu se říká kvantitativní zpevnění, jenž by mělo dorazit příští měsíc společně s přicházejícím halvingem.

Takto vysvětluje kvantitativní uvolňování britská centrální banka Bank of England:

„Kvantitativní uvolňování je nástroj, který mohou centrální banky, stejně jako my, použít k vložení peněz přímo do ekonomiky.

„Peníze jsou buď fyzické, jako jsou bankovky, nebo digitální, jako jsou peníze na vašem bankovním účtu. Kvantitativní uvolňování vyžaduje, abychom vytvořili digitální peníze. Poté je použijeme k nákupu věcí, jako je státní dluh ve formě dluhopisů. QE nebo nákup aktiv, není v tom rozdíl.”

„Cíl QE je jednoduchý: vytvořením těchto nových peněz usilujeme o posílení výdajů a investic do ekonomiky…”

„Nákupy státních dluhopisů ve velkém měřítku snižují úrokové sazby nebo výnosy z těchto dluhopisů … To tlačí na úrokové sazby nabízených půjček dolů, protože sazby na státní dluhopisy mají tendenci ovlivňovat jiné úrokové sazby v ekonomice.”

„QE může navíc stimulovat ekonomiku tím, že podpoří širokou škálu cen finančních aktiv.“

Back na to reagoval tak, že označil příští bitcoinový halving za kvantitativní kalení.

#moneygrowsontrees2020

V úterý 31. března bývalý partner společnosti Goldman Sachs, předseda představenstva a generální ředitel krypto obchodní banky Galaxy Digital, označil současnou dobu za skvělý čas k nákupu bitcoinů, protože světové centrální banky tisknou peníze ve velkém. Novogratz odkazoval na tento tisk peněz pomocí hashtagu #moneygrowsontrees2020:

K blížícímu halvingu se vyjádřila také analytický společnost PlanB grafem níže.

Závěr

Na to, jak to bude s cenou Bitcoinu při třetím halvingu, si budeme muset ještě chvíli počkat. Někteří bitcoinoví skeptici tvrdí, že Bitcoin již na halving reagoval zvýšením ceny v minulém roku a k dalšímu zvýšení ceny nedojde. Jiní pro změnu očekávají cenový nárůst. Současná situace však znesnadňuje jakékoliv dedukce a odhady, které by za jiných okolnosti mohly být mnohem přesnější. Budoucnost je tak nyní špatně čitelná a jakýkoliv důsledek halvingu na cenu Bitcoinu může být ovlivněn silnějšími faktory, které dnes tíží nejednoho investora.

CEO společnosti Blockstream označil blížící se halving bitcoinu za „kvantitativní kalení“. Co tím má na mysli?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Zapomněli jste na třetí skupinu lidí. Těch, kteří jsou schopni uznat oba scénáře. Oba se totiž mohou vyplnit. Já jsem přesvědčen o tom, že halving výrazně zamává s cenou. Ať už dolů (protože Bitcoin ztratí důvěru investorů a většina těžařů se odpojí) nebo nahoru (v případě, že hodnoty hashrate nezažijí strmý pád). Scénář, který se mi zdá nepravděpodobný, je ten, že by se cena významným způsobem nějakým směrem nerozhodla jít.

spot_img