Zlato si v posledních měsících udržuje silný růst a opět potvrzuje svou roli klíčového aktiva v době nejistoty. Po výrazném růstu v roce 2024 se jeho cena dál zvyšuje i na začátku letošního roku. Tím překonává výkonnost hlavních akciových indexů.
Tento trend podporuje nejen rostoucí poptávka centrálních bank, ale také obavy investorů z možných dopadů nové obchodní politiky Spojených států. S pokračujícími geopolitickými riziky a očekávaným uvolněním měnové politiky Federálního rezervního systému (Fed) zůstává zlato pro mnohé atraktivní investiční volbou.
Tento článek se zabývá analýzou současné situace žlutého kovu a jeho perspektivy.
Rekordní zájem o investici do zlata
Poptávka po zlatě dosahuje nových rekordních úrovní, a to díky zrychleným nákupům ze strany centrálních bank i investorů. Ti hledají bezpečné útočiště uprostřed hrozby eskalujících cel. Ve středu zlato dosáhlo rekordních maxim již pátý den v řadě. V obchodování překonalo hranici 2 877 USD za unci, zatímco futures kontrakty vzrostly na nová maxima nad 2 900 USD.
Zpráva Světové rady pro zlato (World Gold Council) uvedla, že tento trend rozhodně neustává. Nákupy ve čtvrtém čtvrtletí přitom výrazně zrychlily. Celková poptávka v loňském roce dosáhla nového rekordu ve výši 4 974 tun.
Centrální banky v roce 2024 pokračovaly v hromadění zlata závratným tempem.
Joe Cavatoni, tržní stratég Světové rady pro zlato, uvedl, že nákupy centrálních bank byly poháněny „obavami z přetrvávající inflace, geopolitického napětí a potřebou diverzifikovat jejich portfolia.“
Cyklus snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému, který začal v loňském roce, podpořil globální přílivy do fyzicky krytých burzovně obchodovaných fondů (ETF) se zlatem, a to včetně západních investorů. Prostředí nižších úrokových sazeb je pro zlato příznivé, protože se nemusí konkurovat aktivům nesoucím výnos.
Slibný potenciál ETF
Podle zprávy zůstala globální poptávka po ETF stabilní a rok 2024 se stal prvním rokem od roku 2020, kdy se držby těchto fondů v podstatě nezměnily. To je v kontrastu s výraznými odlivy v předchozích třech letech.
Cena zlata od začátku roku vzrostla přibližně o 8 % poté, co v roce 2024 posílila o více než 27 %. Tím překonala zhodnocení indexu S&P 500, který si připsal 23,1 %. Koncem ledna pak analytici Goldman Sachs zopakovali svůj býčí výhled pro tento drahý kov. Jako hlavní důvod uvedli pokračující poptávky uvedli hrozbu eskalace cel.
Opakujeme, že dlouhá pozice ve zlatě zůstává naší největší obchodní sázkou mezi komoditami, a to díky strukturálním (nákupy centrálních bank) a cyklickým (nákupy ETF) faktorům.
Dále potvrdili svůj cenový odhad ve výši 3 000 USD za trojskou unci pro druhé čtvrtletí roku 2026.
Ačkoli byla cla, která USA o víkendu oznámily vůči Mexiku a Kanadě, odložena, další 10% cla na vybrané dovozy z Číny vstoupila v platnost v úterý.
Pokud jde o rok 2025, poptávka po zlatě bude pravděpodobně záviset na americké politice. Hlavními faktory budou snižování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem a dopad cel, řekl Cavatoni. Dále uvedl:
Důvody pro setrvání centrálních bank na trhu zůstávají silné.
Co se týče investic do zlatých ETF, „pokud dojde k opětovnému snižování sazeb, pravděpodobně uvidíme větší poptávku západních investorů po ETF,“ dodal Cavatoni.
Závěr: Zlato je klíčovým aktivem
S rostoucím napětím na globálních trzích, nejistotou ohledně obchodních politik USA a očekáváním změn v měnové politice Fedu zůstává zlato klíčovým aktivem pro investory i centrální banky. Jeho rostoucí poptávka a neochvějný status bezpečného přístavu naznačují, že by si mohlo udržet svou silnou dynamiku i v následujících měsících.
Pokud se potvrdí další snižování úrokových sazeb a geopolitické riziko neustoupí, může cena zlata dál růst a potvrdit tak svou dominanci mezi komoditními aktivy.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.