Cena bitcoinu včera klesla pod 51 000 USD – bude pokles pokračovat?

4.7
(13)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

I přes relativně negativní informace z největší ekonomiky světa se tento týden na grafu bitcoinu opět tvoří zelená svíce. Ani schválení prodejů akcií GBTC ji nesrazilo. Co bude ale dál? Projdeme si spolu jednotlivé události a pokusíme se najít možné indikátory dalšího vývoje kurzu ceny bitcoinu.

Začneme na hodinovém grafu uplynulého týdne. Vidíme, že hned v pondělí ráno se cena bitcoinu vrátila na páteční uzavírací hodnotu bitcoinových futures na CME (Chicago Mercantile Exchange) a po otevření newyorské burzy nám optimismus ze spotových ETF pomohl překonat hranici 50 000 USD. Euforie trošku opadla v úterý, kdy přišla data o inflaci Spojených států a její opětovný růst srazil cenu zpět téměř na 48 000 USD. Středeční obchodování se zase naopak neslo v duchu pozitivních zpráv o vývoji inflace v Evropě a cena se vyšplhala až téměř k 53 000 USD.

Další růst možná zastavilo soudní rozhodnutí o umožnění zkrachovalé platformě Genesis prodat přibližně 1,3 miliardy USD v akciích Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). To by do budoucna mohlo zapříčinit negativní denní změny spotových fondů na bitcoin. I přes další negativní informace ze Spojených států (stavební povolenky, PPI a další) se páteční uzavření podařilo na hranici 52 000 USD. Aktuálně se sice kurz ceny bitcoinu pohybuje pod touto hodnotou, ale z minulosti víme, že cena má tendenci v pondělí tento gap velmi rychle vyplnit.

Na grafu jsem vyznačil i zelené pásmo, které vidím jako formující se support. Při jeho udržení máme potenciál pro další růst. Opačně lze očekávat korekci. Jedná se samozřejmě o hodinový graf a v potaz musíme vzít hlavně delší časová pásma.

Po silném růstu by měla přijít zdravá korekce

Čtyřhodinový graf hezky ukazuje růst ceny bitcoinu za poslední dva týdny. Logicky by měla následovat korekce nebo alespoň stranový pohyb. Medvědi se o sražení ceny pokusili již včera odpoledne. Cena spadla na 50 600 USD a vidíme i slušný objem svíčky, který lze srovnat s běžným obchodním dnem. Vyznačil jsem hranici, na které se aktuálně růst zastavil. Také si musíme uvědomit, že 52 000 USD je i historicky významná úroveň, kde se kurz ceny bitcoin zarazil již v září a prosinci 2021. Cena bitcoinu se nad tuto úroveň dostala poprvé po 26 měsících. MACD a Bollingerova pásma naznačují potenciální další pokles.

Denní graf ukazuje možný pokles na 45 000 USD

Denní graf ukazuje dlouhodobý pattern ve kterém se bitcoin pohybuje. Při jeho dodržení můžeme očekávat pokles pod hranici 45 000 USD. Relative Strength Index (RSI) máme na hodnotě 76,1. To značí překoupený trh (další medvědí signál) a na MACD se potenciálně také ukazuje prostor pro pokles nebo stranový pohyb.

Týdenní graf prorazil 61,80 % na Fibonacciho retracementu

Na týdenním měřítku vidíme potvrzení prolomení úrovně 61,80 % Fibonacciho retracementu. Tedy velmi důležité úrovně. MACD zažehnala potenciální medvědí překřížení, ale RSI na hodnotě 80 je poměrně dost překoupený signál. Očekával bych ještě návrat a otestování 48 500 USD.

Co na to analytici a obchodníci?

Nejprve se podíváme na obchodníky. Velká část očekává další růst a tak se na úrovni 50 800 USD nahromadila likvidita v hodnotě 1,27 miliardy USD. Pro tu si samozřejmě trh došel a včera odpoledne jí vybral. Aktuálně je velká likvidita nad námi. Na úrovni 52 900 USD bylo více než 1,1 miliardy USD. Dnes ráno byly příkazy evidentně uzavřeny a na této úrovni již zůstalo jen pár stovek milionů. Je ale víkend, takže další příkazy lze čekat spíše až dnes v noci během otevření asijského trhu.

Poplatky jsou ale na téměř všech burzách aktuálně kladné. To znamená, že většina obchodníků je býčí, drží dlouhé pozice a je za to ochotna zaplatit. Názor na tuto informaci nechám na vás, protože já se kloním k častému úkazu, že většina se často mýlí.

Někteří analytici si také všímají klesajícího trendu na čtyřhodinovém grafu. Například populární analytik ChiefraFba poukazuje i na vysoké likvidace ze včerejšího večera.

Michaël van de Poppe podrobně rozebral současný stav a možnosti vývoje kurzu ceny bitcoinu. Při současných, mírně negativních, makroekonomických informacích předpokládá blížící se korekci. Přesto si myslí, že býci míří až na 58 000 USD. Z dlouhodobého hlediska je ale na bitcoinu býčí.

Zajímavostí může být i tento graf s vývojem rizika spojeného s nákupem bitcoinu. Nízké riziko ukazuje potenciál pro nákup a vysoké riziko naopak vhodné prostředí pro prodej. Vypadá to, že riziko postupně roste, ale ještě před námi máme skoro 40 %.

Kam se bude kurz ceny bitcoinu ubírat dál?

Kam se tedy posuneme dál? Z množství signálů lze číst blížící se korekci. Podle historie máme relativně silný support kolem 48 000 USD, ale 50 000 USD je samozřejmě i silná psychologická hranice. Profesionální obchodníci ale míří stále nahoru. Očekávají 53 000 USD a velká část dokonce v dohledné době očekává až 57 000 USD.

Index Fear & Greed nám ukazuje extrémní chamtivost. Historicky předzvěst korekce, ale v současné době nelze index úplně brát vážně. Cenu nám totiž táhnou nákupy velkých institucí a index spíše ukazuje náladu běžných obchodníků.

Hodně záleží na dalším vývoji spotových ETF a samozřejmě na prodejích z GBTC. V jakém okamžiku nastanou prodeje akcií zkrachovalé Genesis a také jakou formou budou probíhat. Osobně má aktuálně otevřené krátké pozice s dobrým nastavením TP a SL. Kolem ceny 48 000 USD mám připravené spotové nákupy s očekáváním pokoření all-time high (ATH) v tomto roce. Halving máme za téměř 55 dní. Historicky před ním vždy korekce přišla. Ale třeba bude současná situace jiná právě díky spotovým ETF na bitcoin.

Ale to vše je samozřejmě jen a pouze můj osobní názor. Pro vás to není ani investiční rada a ani jakákoliv forma doporučení. Udělejte si vlastní průzkum a na jeho základě investujte. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miloš

No dostanem se možná tak na 50 max korekcí a kdovi jestli tohle je neskutečná raketa co nezastavuje..

Bart

Na 58 nebo těsně pod se nejspíš dostaneme. Jak jsem už psal, dokud kupujou fondy,, tak to půjde nahoru. Až se nasyti, přijde obrat. Z predikci se to spíš neočekávalo,že by fondy tolik ovlivnili trh. Z tohoto pohledu je to nová situace.

Ale jinak vše při starém, u retailu nezájem, spíš začíná výprodej, na 58 bude určitě větší. Málokdo zkušenější bude chtít proholdit takovou možnost prodeje a pak zase čekat 2 roky nebo víc.

Martin72

Zajímavá situace, kdy se asi dostaneme na nové ATH nebo hodně blízko. Poté pokles cca 50% a pak vzhůru do nebes.. ,Nebo bude vsechno jinak???

Bart

Nějaký zásadní růst je nepravděpodobny. To by muselo nastat nějaké fomo, ale tím, jak jsou krypto investoři postupně zkušenější a zkušenější, tak na aktuální růst BTC nejspíš nebudou reagovat histericky. Už si zvykaji, že nahoru to může, dolů nakonec musí. Takze spíš se dá očekávat postupná stabilizace kurzu. Na růst až do nebe chce hledat něco jiného, třeba Solanu :).

spot_img