Cena bitcoinu v ohrožení? Index amerického dolaru potvrzuje býčí „zlatý kříž“

4
(7)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Index síly dolaru (DXY) dosáhl 22. září nejvyšší úrovně za téměř 10 měsíců, což naznačuje rostoucí důvěru v americký dolar ve srovnání s jinými fiat měnami, jako je britská libra, euro, japonský jen či švýcarský frank.

DXY „zlatý kříž“ potvrzen

Investoři se navíc obávají, že tento nárůst poptávky po americkém dolaru může představovat výzvu pro bitcoin a kryptoměny celkově, i když tyto obavy nemusí být nutně propojeny.

DXY potvrdil zlatý křížový vzor, ​​když 50denní klouzavý průměr překonal delší 200denní klouzavý průměr, což je signál, který techničtí analytici často považují za předzvěst býčího trhu.

Dolar, dopady recese a inflační rizika

Navzdory tomu, že někteří investoři věří, že historické trendy jsou určovány výhradně cenovými vzory, je důležité poznamenat, že v září americký dolar vykazoval sílu, a to i přes obavy z inflace a hospodářského růstu v největší světové ekonomice.

Tržní očekávání růstu hrubého domácího produktu USA v roce 2024 se pohybují na úrovni 1,3 %, což je méně než průměrná míra 2,4 % za předchozí čtyři roky. Toto zpomalení je připisováno faktorům, jako je přísnější měnová politika, rostoucí úrokové sazby a snižující se fiskální stimuly.

Ne každý nárůst DXY však odráží zvýšenou důvěru v hospodářskou politiku americké centrální banky. Pokud se například investoři rozhodnou prodat americké státní dluhopisy a ponechat si hotovost, naznačuje to jako nejpravděpodobnější scénář hrozící recesi nebo výrazné zvýšení inflace.

Když je současná míra inflace 3,7 % a na vzestupné trajektorii, existuje jen malá pobídka k zajištění výnosu 4,4 %, což vede investory k tomu, aby od 19. září požadovali roční výnos 4,62 % z pětiletých amerických státních dluhopisů, což je nejvyšší úroveň za posledních 12 let.

Tyto údaje jednoznačně ukazují, že investoři se vyhýbají státním dluhopisům ve prospěch bezpečnosti hotovostních pozic. To se může zpočátku zdát neintuitivní, ale odpovídá to strategii čekání na příznivější vstupní bod.

Investoři očekávají, že Fed bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což jim v budoucnu umožní získat vyšší výnosy.

Pokud investoři postrádají důvěru ve schopnost Fedu omezit inflaci, aniž by to způsobilo významné ekonomické škody, přímá souvislost mezi silnějším DXY a sníženou poptávkou po bitcoinu nemusí existovat. Na jedné straně skutečně existuje snížená chuť riskovat a investovat do aktiv, což je patrné ze záporné výkonnosti indexu S&P 500 ve výši 4,3 % v září. Investoři však uznávají, že hromadění hotovosti, a to ani ve fondech peněžního trhu, nezajišťuje stabilní kupní sílu.

Více peněz v oběhu je pro cenu bitcoinu pozitivní

Jak vláda pokračuje ve zvyšování dluhového stropu, investoři čelí ředění, což činí nominální výnosy méně významné kvůli zvýšené nabídce peněz. To vysvětluje, proč vzácná aktiva, jako je bitcoin, a některé přední technologické společnosti mohou fungovat dobře i během ekonomického zpomalení.

Pokud bude index S&P 500 pokračovat v sestupném trendu, investoři mohou opustit rizikové trhy bez ohledu na jejich nedostatek nebo růstový potenciál, alespoň zpočátku. V takovém prostředí by bitcoin skutečně mohl čelit negativnímu výkonu.

Je však důležité poznamenat, že tato analýza přehlíží skutečnost, že stejné tlaky z inflace a recese pravděpodobně zvýší peněžní zásobu, a to buď prostřednictvím dodatečné emise státních dluhopisů nebo nákupů dluhopisů FEDu výměnou za americké dolary.

Závěr

Ať tak či onak, zvýšená likvidita na trzích má tendenci upřednostňovat bitcoiny, protože investoři mohou hledat útočiště v alternativních aktivech, aby se ochránili před „stagflací “ – což je situace, která se vyznačuje stagnujícím ekonomickým růstem spolu s nekontrolovatelnou inflací.

Zlatý kříž DXY proto nemusí být nutně čistým zlem pro bitcoiny, zejména v delších časových rámcích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

Čím víc podobných zpráv, tím dřív to ustřelí nahoru…

Michal
Hodnocení článku :
     

No to mi přijde jako nesmysl hledat zajištění v době recese/ stagflace rizikových aktivech jako jé krypto. Taky nechápu jak jste dosel k závěru, že poroste množství peněz v oběhu,to naopak klesne vydáním dluhopisů a tj stažením likvidity z trhu, což je pro btc taky špatně,btc vyrostl na levných, penězích,a ty už nejsou

Čumsem

naopak klesne vydáním dluhopisů a tj stažením likvidity z trhu”??? Není to spíš přesně naopak? 😉

spot_img