Cardano usnadní transakce s dalšími blockchainy

5
(3)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Komunita kolem blockchainu Cardano je velice aktivní. Nedávno spustili algoritmický stablecoin Djed, úzce spolupracují s OSN a nyní připravili upgrade sítě na protokol v8. Ten přijde na Valentýna a přinese například nová kryptografická primitiva Plutus SECP. Aktualizace by měla proběhnout 14. února 2023 ve 21:44:51 UTC.

Kryptografická primitiva mají funkci základních kamenů blockchainu. Jsou často velice specializovaně zaměřené a musí být absolutně spolehlivé. Plutus SECP slouží k bezpečnému vývoji DApp napříč blockchainy využívajícími křivku SECP (konkrétně SECP256k1) k implementaci kryptografie veřejného klíče. Samo Cardano používá Edwardsův algoritmus digitálního podpisu (EdDSA) s eliptickou křivkou25519 jako svůj přirozený podpisový algoritmus.

Pro komunikaci s blockchainy využívajícími SECP (například Bitcoin, Ethereum či Binance Coin) museli tedy programátoři implementovat vlastní kód. To zabírá čas, úsilí a v neposlední řadě snižuje zabezpečení, protože ne každá implementace se podaří. Tuto funkci nyní převezme právě kryptografické primitivum Plutus SECP.

Upgrade je povinný pro uživatele i operátory

Po aktualizaci přejde mainnet Cardano na protokol v8. Všichni uživatelé a SPO (Stake Pool Operator) musí svoje uzly aktualizovat na nejnovější verzi. Verze před 1.35.4 nebudou s protokolem v8 kompatibilní a uzly se starší verzí tak nebudou po upgrade sítě fungovat.

Závěr

Cardano má letos hezky našlápnuto. Od začátku roku si ADA připsala nárůst ceny o 50 %. Je evidentní, že tím to nekončí. Aktuálně je tržní kapitalizace 13,2 miliardy USD a někteří analytici věří, že má potenciál se letos dostat na 10 USD. Aktivit k tomu vyvíjí rozhodně dost, tak už jen ty příznivé makroekonomické podmínky.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img