Cardano je připraveno k masivnímu vzestupu, ukazují nová data

5
(9)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Cardano (ADA) se v posledním měsíci obchodovalo v cenovém rozpětí 0,95 USD až 1,63 USD. Dnes se ADA obchoduje za 1,15 USD, což je pokles o 2,85 % za posledních 24h. Cena by však mohla být připravena na silnou korekci směrem nahoru. Podle grafu MVRV 365D, který sdílel Ali Martinezem, je ADA za svou současnou cenu velmi podhodnocená.

Analytik tvrdí, že Cardano bylo naposledy takto podhodnoceno během krachu kryptotrhu v březnu 2020, tedy téměř před dvěma lety. V té době cena ADA uzavřela měsíc březen s poklesem o 35,5 % a s cenovkou 0,0831 USD.

Data přes Santiment @ali_charts

Metrika MVRV neboli tržní hodnota k realizované hodnotě pomáhá investorům odhadnout reálnou cenu aktiva. V podstatě poskytuje přehled o procentu investorů do aktiva, kteří jsou aktuálně v zisku nebo mimo něj. Často se používá k označení vrcholu a dna trhu tím, že zaznamená, jak je nízko nebo vysoko.

Podle údajů společnosti Santiment ukazuje MVRV 365D blockchainu Cardano, že investoři mají průměrnou ztrátu -26 %. To naznačuje, že cena by mohla být připravena k masivnímu nárůstu.

Co by mohlo být katalyzátorem nárůstu ADA?

Metrika odráží sentiment trhu k ceně ADA. Blockchain Cardano je uprostřed fáze masivního růstu. Na jeho testnetu i mainnetu bylo spuštěno více decentralizovaných aplikací (dApps). Například Sundaeswap, Minswap, Muesliswap či VyFinance byly spuštěny v tomto roce. Celková hodnota uzamčená na platformách DeFi společnosti Cardano je podle údajů Defi Llama kolem 100 milionů dolarů. V rychle se rozvíjejícím ekosystému se pracuje na několika dalších projektech.

IOHK, vývojáři Cardano, v reakci na zvýšenou aktivitu v řetězci nastínili plány na rozšíření sítě. Ve svém metodickém vzoru, který byl často chválen, IOHK vydala plán pro škálování Cardana v roce 2022, který zahrnuje několik nových aktualizací a také úpravy parametrů pro síť.

Uvedení na trh a plánované upgrady škálovatelnosti vedly k investicím do sítě. Údaje z WhaleStats ukazují, že investoři na institucionální úrovni skupovali ADA. Například velrybí peněženka BNB sledovaná monitorovacím nástrojem nedávno koupila ADA v hodnotě 5,9 milionu dolarů.

Závěr

Aby se token ADA dostal zpět na své maximum, musel by vzrůst o cca 160 %. Pokud předpokládáme, že letos vytvoří nový vrchol, vypadá to jako hezká investice. Co myslíte, podaří se mu to?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr 2

ADA je citliva na jakýkoli výprodej trhu , aleti dolů jako nůž maslem , nemyslím si že dříve než se stabilizuje BTC že ADA něco vymysli

Fantom

Stabilizuje BTC? Možná za pár let. Krypto je silně volatilní = nestabilní už z podstaty (není od čeho odvozovat cenu) a BTC není výjimkou.

Pavel

Veškeré altcoiny jsou citlivé na jakýkoli výprodej trhu a hledět na stabilizaci bitcoinu do budoucna je zcela marné, dokud lidé neobrátí svůj princip pohledu a nepochopí, že volatilní není bitcoin, ale veškeré fiat měny proti němu. Pak se konečně trh stabilizuje a odtud bude všechno vypadat úplně jinak.

Pet

A jak by se to podle vás mělo stát?Funkce peněz je výměna za zboží a služby, proč bych měl platit BTC, když platím několik poplatků, burzám, těžařům. Proč bych měl důvěřovat v BTC, protože je decentralizovaný, má omezenou zásobu. Vidím v BTC, víc problémů než výhod, nerovnoměrná distribuce, malé množství adres drží velké množství BTC, nepředvídatelné poplatky, transakce jsou pomalé ,těžař si vybírá transakce podle výše poplatku, energetická nefektivita protokolu, transakce vs. spotřeba energie. Žádná země, kromě pár banánových republiky nepřijme BTC jako oficiální platidlo. Kdy lidé pochopí, že DLT nemá nahradit fiat, ale vyplnit místa kde fiat nelze použít. Jakmile krypto dospěje ke skutečné adopci, tzn. bude po něm přirozená poptávka a ne pouze spekulativní nástroj, pak se cenově ustálí. Ale dřív jak za pět let to nebude, můj odhad:)

Pavel

1) Protože je to digitální a zároveň decentralizovaná měna.
2) Na jeho blockchainu se rozvíjí software, který je budoucností tohoto světa.

Dalo by se o tom napsat tucet stran. Ale když si uvědomíme dosah těchto dvou bodů, úplně to stačí.

Celý problém před vynálezem blockchainu byl v tom, že bylo možné digitální data jakkoli kopírovat, duplikovat a neexistovala možnost dodržet jejich originalitu. A téměř deset let svět čekal, jestli se bitcoin skutečně nezhroutí, jestli ho někdo nevytuneluje. Ale ukázalo se, že ne. A tohle změnilo úplně od základu celý svět. Neboť jsme mohli vstoupit do další etapy vývoje – digitalizace našeho prostředí. A nějaké fiat měny, úzkostlivě hájené jednotlivými státy, vedle této úžasné možnosti rozvoje ztrácí dočista význam.

Pet

DLT má obrovský potenciál, mnohem větší než má současný internet. Ale proč zrovna BTC? Existuje spousta jiných protokolů, které to dělají efektivněji a dokonce s minimálními nebo nulovými poplatky. Už jsem to psal několikrát, z BTC se dělá ideologie, ale je to pouze technologie jako každá jiná a pouze ta nejlepší má šanci uspět. Pokud BTC komunita přijme část kritiky a bude méně agresivní, pak by BTC mohl najít přijetí i mimo moon boys. Pro mě je současný stav BTC nepoužitelný, i když drzaci tašek tvrdí opak. Fandím DLT, ale v oblastech kde má smysl. V případě BTC mi vadí platit poplatky těžařům, kteří vytvářejí kartely.

Pavel

Ale samozřejmě, to jsme si nerozuměli Pete, ani já si nemyslím, že to bude zrovna Bitcoin. Jsou mnohem rychlejší alty, které jsou vývojově podstatně dál. Myslel jsem tím toliko cryptoscénu. A prozatím jejím králem je bitcoin. Ovšem v dřívějších příspěvcích tady jsem sám zdůrazňoval, že bitcoin nakonec bude spíše jen sběratelským tokenem a obchodovat se s ním příliš nebude. Svou cenu však nejspíš bude mít závratnou. Ovšem obchodovat se tu bude s něčím dočista jiným, a možná ani ne tokeny třetí, ale čtvrté, případně páté generace. 😉

Pet

Pardón, zde na kryptomagazinu je dost BTC maxi a kdo nevelebi BTC je shitconista:) BTC je král DLT a vždy bude, ale v současném stavu je pro širší adopci nevhodný.

David Šír

Máš to jako že zlatem ,je to taky žlutý bezcenný kov ,ale lidi ho chcou

Jirka Kulach

Kdo kde platí Bitcoinem že ho všichni nazývají měnou ? 99% lidi ho vlastní jako investiční nebo spekulativní nástroj a podle toho to tak taky vypadá. Měna musí byt lehce inflační a to tolik aby se nevyplatilo jí držet jako investici. Bitocin prostě nebude v dohledný době nic jinýho než digitální zlato.

Petr 2

Za a , stabilizace ve smyslu změny trendu u btc .
Za b, je rozdíl mezi ADA a ETH i to XRP je silnější než ADA v tuto chvili .
Mam nákup ADA na 1 usd , ale myslím si ze je schopno jit i na 0,25usd

Takže reakce byla na článek ve smyslu pokzd půjde btc na 26k 28,5k , Ada zcela určitě testne 0,5 a níže.

Proto jít do pozice v tuto chvíli s rizikem ztráty 50% je pro mně nezajímavé.
Neříkám ze to tak bude sam jsem v pozici ale opět nakupky několik mám i pod 0,2 usdt

Rob

Petře, zajímáte se o cenu, ale zajímejte se také o produkt. Obzvlášť, když ho kupujete. Cardano má neskutečně nabito technologicky a navíc je to jedna z nejférovějších kryptoměn, co se týče decentralizace a distribuce.

Pavel

Je to tak. Cardano by mohlo být jednou z těch měn, které by dokázaly vyřešit následky, kdyby se, takříkajíc přes noc, začal hroutit fiat. A na to už bychom dnes měli být tak trochu připraveni, že se to může stát.

Fantom

Není fiat jako fiat. Latinskoamerické měny jsou horší než shitcoiny a tam není moc co řešit. Venezuela, Argentina, Salvador – než zavedli BTC a předtím USD tak tam byl colón, čest výjimkám (poslední dobou mexické peso je docela stabilní). Stejně tak africké měny a některé asijské. O budoucím krachu EURa jsem už toho napsal jinde dost. Ale u USD je otázka zda se bude hroutit nebo ne. A co takový CHF. Tam dám klidně ruku do ohně, že ten se nezhroutí nikdy. A je to taky fiat. A proč by právě CHF neměl být bezpečným přístavem místo BTC? Zkuste se zeptat Švýcarů, jestli by chtěli aby jejich národní měnu nahradil bitcoin. Nepochybně by byla většina proti a to i v budoucnu. Protože ač fiat, je jejich měna důvěryhodná a jejich rozpočtová politika odpovědná, i když mají podobné zadlužení jako ČR. Ono ani není až tak náhodou proč je Švýcarsko vstřícné vůči kryptoměnám. Jejich centrální banka se vůbec nemusí obávat, že by BTC nebo jiné krypto nahradily jejich domácí měnu. Na rozdíl od Číny, Indie nebo Ruska, kde to centrální banky dobře tuší a chtějí krypto zakázat nebo alespoň brutálně zdanit, aby odradily co nejvíce lidí.

Petr 2

Vycházím z jiných důvodů proč ADA držím jen z 20% zatim , a ano i z technologických důvodu, kterým dávám menší váhu, jsem už vyléčeny z těchto info. Před léty TRX jeden z lepších coinu měl stejné kecy o BTT a jak to dopadlo .

Za mě je na tom technologicky nejlépe xrp které je také masivně používané spousty i silnými bankami a jak vidno xrp pro nikoho zajímavé zatím není.
Takže u mně BTC kral , xrp,eth, ADA .

Fantom

Jsem na tom podobně. Určitě je dobré sledovat technický vývoj, ale komunita je možná ještě důležitější, alespoň v krátkodobém a střednědobém horizontu. XRP je podle mě na investici zatím také vhodnější než ADA a rovněž DOT (a jeho canary network KSM), který si myslím že bude možná časem lepší než ADA. Všechny coiny mi ale zatím připadají dost drahé, takž nejbezpečnější je v tuto chvíli stále BTC protože pak si za něj budete moci koupit onen vyhlédnutý alt, neboť ten spadne ještě níž. O střednědobé trendu se právě teď rozhoduje, ale zdá se že to bude dále dolů.

Petr 2

Usa všude rozkřikuje že ve středu začne válka . Panika bude asi obrovská . A jestli v pondělí nebo přes tyden po takové inflaci Fed zauřaduje ,nooooo ceny mohou byt zajimavé….

Ale je to pořád takové narychlo všechno ale na pořádný dump by to mohlo stačit .

Rob

Sláva!! Přesně tohle jsem tu kdysi také napsal. Jsem potěšen. 🙂

Pavel

To mě těší též, Robe. Že člověk s podobným názorem není tak úplně sám. 🙂

Rob

No právě. 🙂

Lukis

Z Cardana se bohužel stává stable. Škáluje poměrně špatně viz nedávný upgrade. Výhodou je že je více centralizovany, vhodný k masivnímu přijetí. Bohužel zatím pomalý. Zkuste převádět adu a solanu a srovnejte. V kryptu jde o rychlost, poplatky. I tady už Cardano není až tak konkurenční, výhodná. Tento rok vznikl coin azero. Rychlost převodu 0.2sec. Tohle crypto svět potřebuje. Levné coiny na poplatky, rychlé. Budoucnost ukáže. XRP viz diskuse těžko říct. Těch coinu je hromada…

Fantom

Stable jako stablecoin? To těžko, alespoň ne cenově. Cardano mi připadá až moc “namachrované” a přitom na něm vcelku nic nejede. Hoskinson není zrovna moc důvěryhodný a ty jeho africké projekty už vůbec ne. Etiopie? Sorry jako. V takové zemi vážně ne. Solanu technicky nedokážu vůbec posoudit, ale připadá mi jako podvod. Omlouvám se jejím fanouškům, ale ta vazba na FTX a Rus jako šéf projektu … . Je fakt že v ETH je Buterin, ale to mi připadá jako něco jiného. Jen se podívejte kolik už teď SOL ztrácí od ATH a to může být ještě mnohem hůř.

Rob

Fantome, Solana se svým PoH je děsně rychlá a levná, ale mívá problémy se stabilitou a hlavně je na trhu volných strašně málo mincí oproti tomu, co vlastní insideři. Není v tomhle zrovna fér a i z toho důvodu se dá očekávat propad ceny, která je vyhnána malou nabídkou volných mincí, kterých je ale ve skutečnosti daleko více mezi insidery. Nicméně technologicky je vážně zajímavá. Ne že ne. Jenomže třeba s tou decentralizací a férovosti je na tom Cardano mnohem lépe. Je na tom dokonce hodně dobře. Samozřejmě, jak se tu píše, je naprosto bláhové očekávat, že zrovna Cardano se zásadním způsobem uchytí. Trh s altcoiny je extrémně živý, je extrémně těžké se v tom vyznat a tím je také extrémně rizikový. Je dokonce rizikovější, než Bitcoin. 🙂

Fantom

Dík za info ohledně vlastností Solany. Věřím že jistě má nějaké kvality, to by okolo ní byl jinak těžko takový humbuk. Ale přesně jak uvádíte, obchodování s malým počtem mincí a vyhnání ceny a postupné odprodávání za tuto vysokou cenu od držitelů velkého balíku malým investorům povede k dalším cenovým poklesům a možné ztrátě důvěry. To je problém mnoha především nových altů. Problém celého trhu je zatím ten, že jen málo kryptoměn má v současné době nějaký skutečný užitek. Většinou je to jen převod hodnoty nebo nějaké pokročilé funkce. Potenciál tam jistě je, ale ne pro všechny. Přitom spousta coinů má kapitalizaci stejnou nebo větší než obrovské firmy s mezinárodní působností, které dokáží generovat nemalé příjmy. Jinak řečeno, je to obrovská bublina, která až praskne, což už se možná právě teď děje, tak pošle většinu krypta na onu technickou nulu. Úžasných nových coinů, smart platforem/zabijáků ETH bylo mnoho. Kde jsou dnes EOS, XEM, NXT? Jejich cena nabrala astronomických hodnot, potom došlo k tomu že se držitelé velkých podílů mincí zbavili na úkor drobných investorů a cena dále jen padá, s neustálými drobnými výkyvy samozřejmě. Přitom technicky byly všechny dobré, ale ten obchodní model je na hranici podvodu. EOS má potenciál neustále, ale nic se na něm neděje. Obávám se že SOL dopadne podobně. Jen to jen o pocitu, protože technicky to, jak neustále opakuji, posoudit vážně nedokážu.

Pet

Solana je rychlá díky menším množstvím validatoru, díky tomu není odolná proti ddos útokům (méně decentralizovaná), které už několikrát síť zastavili. Další omezení je velké hw požadavky na spuštění uzlu, pro spuštění uzlu potřebujete výkonný server. V oběhu je velmi malé procento tokenů, většinu drží zakladatel. O max. Množství tokenů se lhalo. To že zvládne až 50 tis TPS za ideální podmínek je spíš líbivý marketing, v dnešní době stačí síť s několika desítkami TPS. Budoucí sítě, pokud získají adopcí by naopak měli mít teoreticky neomezenou škálovatelnost, 50tis rozhodně nebude dostatečné. Pro mě je sol jen dobře povedený marketingový projekt, ale existují mnohem zajímavější protokoly.

Fantom

Díky za info. Máte nějaké tipy na zajímavé projekty? Už jste dříve zmínil IOTu.

fil

dfinity (icp) stojí za prozkoumání, pokud jde o zajímavé a ambiciózní projekty

Pet

Existují pouze projekty s potenciálem, bez záruky na budoucí úspěch nebo širší adopci. Pořád jsme na začátku technologie DLT a myslím, že za dva až pět let bude krypto úplně jiná disciplína. Je dobré sledovat projekty, které jsou tzv. Peer review, jsou podrobeny vědeckým analýzám v současné době vím jen o ADA, IOTA a Aleph zero, ale je možné že budou existovat jiné. Aleph zero vypadá jako zajímavý projekt s finalitou transakcí pod 1 sekundu a s mnohem více transakcí než má sol a s lepší distribucí tokenů. Mainet spustili nedávno. Pak mě zajímají utility tokeny, věřím že umělá inteligence přinese další případy požití, např. Fetch (FET)spolupracuje s Bosch oblasti autonomních systému. Další je cartesi, který propojuje klasické aplikace s DLT, například v budoucnu bude možné outsourcovat výpočetní výkony různých aplikací, určené pro specifické úkoly. Je to protokol, který propojí DLT se současnými aplikacemi. V budoucnu budou složitější chytré smlouvy, které budou vyžadovat úplně jiné výpočetní zdroje, ale bude lepší si za ně dočasně zaplatit než má nich při provozovat samostatné uzly. Určitě bude víc zajímavých projektů a není v silách jednoho člověka to vše sledovat:)

Fantom

Díky za uvedené tipy 🙂

spot_img