Máme za sebou další týden plný zajímavých informací a událostí. Zkrachovalá burza FTX začala vyplácet svoje klienty, ByBit prodělala úspěšný útok a Donald Trump zpochybnil víru v uložené zlato ve Fort Knoxu. Projdeme si opět spolu grafy z různých časových pohledů a pokusíme se odhadnout, kam se kurz ceny bitcoinu dále vydá.
Než se podíváme na možný další vývoj kurzu ceny bitcoinu, tak si nejprve shrneme události tohoto týdne. Dokážou nám leccos říci o současné náladě na trhu. V pondělí ve Spojených státech slavili svátek (tzv. Washington’s Birthday se slaví třetí pondělí v únoru). Na grafu tedy vidíme, že objemy jsou mizerné a kolem 15:30 se nenavyšují. Přesto bitcoin od víkendu pomalu klesal v očekávání počátku výplaty klientů FTX.
To nastalo v úterý. První platby začaly chodit kolem 15 hodiny a s ohledem na množství probíhaly po dobu skoro dalších tří dnů. Celkem vyplatili zatím 1,2 miliardy USD (další várka přijde na konci května). Evidentně se z dlouho očekávané události stala „sell the news“, protože ihned po jejím počátku přišel na bitcoinu pokles. Nic drastického, ale vytvořili jsme týdenní minimum. Další detaily máte v mém středečním článku.
Po pár hodinách ale již přišel růst a s nezastavily jej ani středeční počty stavebních povolenek ve Spojených státech nebo večerní zveřejnění detailního zápisu z posledního zasedání Fedu ve formě FOMC Minutes. Vidíme vždy kolem času zveřejnění jen mírnou volatilitu.
V pátek bylo na trzích veselo
Kurz ceny bitcoinu krásně rostl až do pátku. Tam nastalo hned několik událostí. Došlo k výplachu amerických akcií. Za pátek odepsaly 927 miliard USD. To je zatím nehorší den letošního roku (jasně, máme teprve únor).
V pátek také byla napadena burza ByBit a odcizili z ní více než 400 000 tokenů Etherea v hodnotě přesahující 1,4 miliardy USD. Lidé kolem burzy celou situaci velice pěkně komunikovali a vidíme, že kurz ceny bitcoinu se za pátek propadl jen o nějakých 5 %. Nic extrémního.
Chicagská burza s kryptoměnovými deriváty nakonec v pátek uzavřela na ceně 96 183 USD za bitcoin. Tam se zatím pohybujeme skoro celý víkend a i na objemech vidíme relativní klid.
Čtyřhodinový graf ukazuje postupné stlačení
Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil dvě trendové linie, které kurz ceny bitcoinu respektuje již od počátku roku. Postupně se přibližují a lze tedy brzy očekávat průlom. Čím déle toto stlačení trvá, tím větší pak průlom většinou přichází.
Od počátku února navíc vidíme, že se pohybujeme v relativně úzkém pásmu a i Bollingerova pásma signalizují nízkou volatilitu. Aktuálně se nacházíme těsně pod středovým pásmem. Bohužel chybí nějaký jasnější signál, kam by se mohl kurz dále vydat.
Denní graf je ale dost medvědí
Jestli jsem na čtyřhodinovém grafu nenašel jasnější signál o směřování, tak na denním grafu pro změnu vidím spoustu medvědích. Aplikoval jsem analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Začneme Tenkan-senem (červená). Ten představuje krátkodobý cenový pohyb. Aktuálně klesá a cena se nachází pod ním. Tedy medvědí signál.
Dále tu máme Kijun-sen. Střednědobý cenový pohyb nám také začíná klesat. Cena se nachází pod ním a mluvíme tedy o medvědím teritoriu. To ostatně potvrzuje i Chikou span (aktuální cena vyznačená 26 dní zpět). Nachází se pod grafem a jen potvrzuje medvědí sentiment.
Supportní mrak Komo v tomto případě tvoří rezistenci. Naštěstí není moc velký, takže odpor není zase až takový. Nicméně de facto celá analýza Ichimoku Kinko Hyo nám dává množství rezistencí k pokoření. Do oblastí supportů řadím 100denní a 200denní exponenciální klouzavý průměr (100DEMA a 200DEMA). Také pásmo 90 až 92 000 USD nám již několikrát dobře posloužilo.
Týdenní graf nám dává jistou míru naděje
Teď potřebujeme nějakou vzpruhu. Po denním grafu plném medvědích signálů jsem se snažil na týdenním grafu najít nějaké pozitivní signály. Tvary svíček (Doji) za poslední tři týdny značí spíše nerozhodnost. V japonštině „doji“ znamená „totéž“. Tam tedy moc optimismu nevidím. Trh prostě neví.
Býčí signál jsem nakonec našel na Relative Strength Index (RSI). Vidíme, že zatímco spodní otevírací nebo uzavírací úrovně cenových svíček rostou, tak RSI nám klesá. To označujeme jako skrytou býčí divergenci a signalizuje možný obrat a růst.
Co si myslí internetoví analytici?
Než se vrhneme na závěry z aktuálně namalovaných grafů, tak se ještě tradičně podíváme na internet. Co si myslí o dalším vývoji tamní analytici?
Hodně se samozřejmě řeší ByBit a další vývoj. Velká část z nich to vnímá jako býčí signál, protože pro útočníky bude velmi těžké ukradené tokeny prodat a současně ByBit bude muset znovu nakoupit dalších 400 000 tokenů Etherea. Přesto se ale naštěstí najdou i tací, kteří stále řeší bitcoin a jeho možný další vývoj.
Například CrypNuevo poukazuje na minimální výkyv po zveřejnění informací o úspěšném napadení burzy. Na denním grafu není skoro poznat, že se něco takového stalo. To poukazuje na sílu bitcoinu.
CrediBULL Crypto sleduje čtyřhodinový graf. Z dlouhodobého hlediska vidí potenciál pro pokles k 84 000 USD, pak odraz a růst nad 120 000 USD. Na grafu ukazuje důležité úrovně, které podle něj bitcoin respektuje.
Analytik Moustache zase na 12hodinovém grafu ukazuje retest klesajícího trendu. Ten tvoří součást vzoru klesajícího klína (Falling Wedge) a při jeho potvrzení nás čeká další růst.
Ještě přidám aktuální hodnotu indexu Fear and Greed. Tady vidíme absolutně neutrální hodnotu 50. Evidentně trh fakt neví, kam se bitcoin dále vydá.
Co nás čeká v příštím týdnu?
Máme tedy připravené grafy. Definovali jsme si důležité úrovně. Čtyřhodinový graf ukazuje blížící se průlom, který by z denního hlediska mohl být klidně i dolů. Celkově to ale vypadá docela dobře a po kratším propadu by mohl přijít růst. To tedy vidím na grafech z pohledu technické analýzy. Jenže takhle to nefunguje. Stále si musíme opakovat, že tady vládne makro.
V příštím týdnu nás čeká závěr měsíce. Spojené státy zveřejní svoje HDP a index PCE. Tradičně expirují měsíční opce a Donald Trump se chce jet podívat do Fort Knoxu, jestli tam to zlato opravdu mají. To všechno jsou události, které nám mohou trh rozkolísat (hlavně jestli tam to zlato nebude).
Začnu opcemi na bitcoin. V pátek na největší opční burze Deribit vyprší smlouvy za 5,1 miliardy USD. Tzv. Max Pain Price (na této úrovni vyprší většina opcí jako bezcenných) se nachází na úrovni 100 000 USD. Poměr Put/Call se nachází na 0,8. To značí spíše neutrální náladu (býčí jen pod 0,75). Býci tedy musí zvýšit svůj tlak, aby dostali cenu nahoru a neskončili ve ztrátě. Medvědům stačí udržet současnou úroveň.
Ostatně potenciální posun nad 100 000 USD hezky koreluje i s průměrnými únorovými výkony v historii bitcoinu. Jednalo by se teprve o třetí měsíc od roku 2013, který by skončil poklesem. Pro zelené zakončení měsíce potřebujeme uzavřít nad úrovní 102 500 USD.
Mapa likvidity za posledních 30 dnů nám také ukazuje, že více jí leží nad současnou úrovní kurzu ceny bitcoinu. Při přesunu na 102 500 USD by došlo k likvidaci více než 6,8 miliardy dolarů. Pro likvidaci stejných objemů při poklesu se dostáváme až někam pod 80 000 USD.
Velryby ve velkém nakupují
Často se vyplácí sledovat velké hráče na trhu. Tzv. velryby mají přístup k dobrým informacím a dokážou vidět rizika nebo příležitosti, které nám unikají. Při pohledu na zůstatky bitcoinů v jejich peněženkách vidíme růst. Od října 2024 dokonce začínají výrazně přibývat nové velryby. To vnímám jako dlouhodobý býčí signál.
Jak budu dále obchodovat?
Složitá otázka. Vím určitě, že dnes nechám deriváty odpočívat. Páteční problém americké ekonomiky ještě nedal prostor asijským trhů na reakci. Klidně mohou dnes po otevření přijít další výprodeje a strhnout sebou dolů i bitcoinu.
Stále se také řeší ByBit. Půjčili si peníze, nakupuje Ethereum a zachovává běžný provoz. Klidně ale v pondělí mohou přijít další komplikace a komunikace vyřešení problému se může ukázat jako nepravdivá.
Počkám tedy do pondělí cca do poledne. Pak očekávám, že si připravím dlouhé pozice. Slibně vidím 94 000 USD (spodní trendová linie z 4h grafu a 100DEMA). Připravím si i další v pásmu do 90 000 USD. Tomu věřím jako silnému supportu, ale samozřejmě si nezapomenu nastavit i dobře SL cca kolem 88 500 USD.
Vybrat zisk plánuji kolem 100 000 USD. Možná i níž, záleží na informacích z trhu. Ale silnější rezistence vidím kolem 99 000 USD a 101 500 USD (Ichimoku Kinko Hyo z denního grafu). Věřím ale v růst. Investorům se vrátilo 1,2 miliardy USD na nákupy a ByBit potřebuje dokoupit Ethereum za 1,4 miliardy USD.
Celý článek samozřejmě vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na celou situaci kolem bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Skvělé jako vždy! Děkuji 😊
Rádo se stalo ☺️☺️☺️
Díky za zpětnou vazbu.
Přesně profesionální rozbor.Bitcoin půjde zas daleko nad 100 tisíc to je téměr jisté, otázka je když chci investovat bez páky jestli je lepší koupit třeba akcie Nvidie nebo jinou kvalitní akcii a nebo ten bitcoin a ten prostě teď nenabízí takový potenciál zisku abych mu dal vzhledem k jeho větší rizikovosti přednost.
Tohle přesně je věc, kterou si každý investor musí zodpovědět sám. Třeba Saylor vidí bitcoin za 500 000 USD v dohledné době. Pro některé investory je bublina kolem NVIDIA nafouknutá a předpovídají brzy návrat pod 100 USD. Jiní zase nakupuvali INTEL za 19 USD a čekají silný růst. Nikdo nemá křišťálovou kouli a já osobně řeším celou záležitost diverzifikací. Mám bitcoin, mám akcie NVIDIA, Intel i dalších pro mne zajímavých firem. Všechny spadají do mé dlouhodobé strategie. Něco roste, něco klesá. Ale celkově jsem v zisku (nerealizovaném). Můj cíl je zajistit sebe a rodinu na důchod.
Přesně tak! Diverzifikovat! To je jediná rozumná odpověď! Jak a do čeho, toť „otázka za milion“ 😀 a ta je na každém.
Osobně vidím velký potenciál jak v BTC tak i v technologických akciích – obojí mám ale pořád je to holt riziková investice. Jako protiváhu proto mám dluhopisy, realitní fondy a globální ETFka. A zatim to jako celek pěkně drží… Zajimave je, že akcie NVidia a Bitcoin je aktuálně z pohledu trhu skoro úplně to samé.
A propo, opět perfektní článek a shrnutí trhu. Děkuji, pane inženýre 😉
Souhlas, a díky za zpětnou vazbu.
Bacha na to, poslední léta nebyly etalonem pro běžne investování. Po kovidu šlo vše nahoru rekordním tempem. Kryptomeny zažily růst s 0 na 100. Tohle je mimořádně, snad ani nejde být ve ztrátě. Ale další roky takové nejspíš už nebudou, stačí se podívat na politickou situaci světa a dá se odhadnout, ze pro další masivní růst nebude moc důvodu. Krypto už taky neporoste takovým tempem, každý další růst je nižší než ten minulý. Keci o BTC za mil.dolaru je třeba brát s rezervou, to je marketing. Každých dalších 10tis USD bude stát extrémní objemy.
Druhá věc je, že pokud chceš teď nějak více investovat, tak je možné, že chybíš vrchol před propadem. Ano, mluví se o tom léta, ale o to hůř, az to jednou přijde (a ono to prijde).
Tomu na důchod se spíš směju. Nevim, kolik ti je, ale touto strategii se stane, že stárnoucí svět za 20-30 let půjde z půlky populace bohatého sveta do důchodu a bude chtít vybrat zisky. Jak to asi pak dopadne?
Za mě nejlepší vydělávat dokud to jde, zvyšovat si odbornost, treba programovat po večerech a průběžně investovat přebytky. Ale nespolehat na to, ze pak vyberu násobky. Když to dobře půjde, tak to vyjde tak plus mínus inflace. Myšleno pasivní investování. Samozřejmě správným časováním se da udělat hodně. Ne nadarmo se říká, že kupovat akcie je třeba, kdyz na ulicích tece krev.
Já jsem také neřekl, že jsem provedl jednorázový vklad, který se zhodnotí takovým způsobem, že mne zajistí na důchod. Základem je samozřejmě můj pravidelný vklad. Investováním se pouze snažím překonat míru inflace. Stejně tak na důchod nepočítám s jednorázovým výběrem, ale s postupným vybíráním pro dorovnání požadované životní úrovně.
Jsem se nevšiml, že je to váš příspěvek :).
No po ctyricitce uz se ti fakt nechce nikde po vecerech pro nekoho programovat … dneska si staci na svojem serveriku priohnout nejakoj AI treba deepseek a ta ti vydela …
To je zajímavé, můžete to trochu rozvést? S AI jsem si trochu hrál a měl jsem (snad) dobrý nápad na co to použít (bylo by z toho dost peněz), bohužel ale nejsem schopný na to AI naprogramovat. Dříve či později to někoho napadne a bude pozdě.