BUSD se v žebříčku stablecoinů propadl na čtvrtou pozici

4.5
(2)

Poté, co se tržní kapitalizace BUSD za posledních 30 dní propadla o více než 1 miliardu dolarů, klesl tento stablecoin z medailového umístění až na čtvrté místo.

Binance USD (BUSD), stablecoin, který je navázán na americký dolar se se nyní nachází v žebříčku kapitalizace stablecoinů na čtvrté pozici.

BUSD mimo top 3 stablecoinů

Tržní kapitalizace BUSD činí (v době psaní tohoto článku) 4,3 miliardy USD. To je o 29 % méně, než činila 18. května 2023 (tedy 5,54 miliardy USD). Od prosince 2022, kdy tržní kapitalizace tohoto stablecoinu přesáhla 23 miliard dolarů, tak zaznamenává klesající tendenci.

Pokles tržní kapitalizace BUSD jde ruku v ruce s děním kolem Binance po dramatickém pádu FTX v listopadu 2022. Kupříkladu v prosinci 2022 vedla zpráva naznačující, že se americké ministerstvo spravedlnosti zaměří na Binance, k výběrům ve výši 3,6 miliardy dolarů během sedmi dnů.

Partnerství mezi Binance a Paxos Trust vytvořilo stablecoin BUSD v září 2019. Společnost Paxos jej vydává a vlastní, zatímco Binance poskytuje licenci na jeho značku. Pro společnost Paxos přineslo partnerství nové výzvy. V únoru bylo společnosti doručeno Wells oznámení americké Komise pro cenné papíry, podle kterého je BUSD neregistrovaným cenným papírem.

Vyšetřování vedlo newyorský úřad pro finanční služby k tomu, že nařídil společnosti Paxos zastavit vydávání cenných papírů BUSD. Tyto události vedly k výrazné ztrátě tržního podílu BUSD. Ten klesl z 15,88 miliardy dolarů k 12. únoru na 8,38 miliardy dolarů k 13. březnu.

Poslední ránu zasadila 5. června žaloba SEC proti Binance za údajné nabízení neregistrovaných cenných papírů. Americký regulátor vznesl proti burze 13 obvinění, včetně neregistrovaných nabídek a prodejů BNB a BUSD.

Jak jsou na tom ostatní stabilní mince?

Tržní dominance stablecoinů navázaných na americký dolar prošla v uplynulém roce určitými změnami, přičemž Tether (USDT) se dokázal vyšplhat zpět na své historické maximum, přestože tržní kapitalizace většiny stablecoinů klesla.

Mince USD společnosti Circle (USDC) zaznamenala pokles svého tržního podílu z 34,88 % v květnu 2022 na 23,05 % v květnu 2023. Tržní podíl BUSD se ve stejném období propadl z 11,68 % na 4,18 %. Na třetím místě pak vidíme stablecoin DAI.

Závěr

USDT tak i nadále získává na síle. Tržní dominance tohoto stablecoinu činila v květnu 65,89 %, kdy před rokem činila 47,04 %. Jeho tržní kapitalizace pak vzrostla na 83,1 miliardy USD, zatímco tržní kapitalizace USDC klesla z maxima 55 miliard USD na 29 miliard USD.


Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img