Bukele v zemi stále oblíben, Bitcoin již tolik ne

5
(3)

Nedávný průzkum provedený University of Central America (UCA) odhadl, že 77 % dotázaných Salvadoranů si myslí, že přijetí bitcoinu jako zákonného platidla před 13 měsíci byla chyba.

Na druhou stranu však téměř 76 % místních i nadále podporuje svého prezidenta Nayiba Bukeleho. Člověka milujícího BTC, který inicioval četné reformy a pustil se do války proti domácím drogovým kartelům.

Salvadorce svého prezidenta milují, BTC již ne

Malý latinskoamerický stát, Salvador, se v loňském roce dostal na titulní stránky novin tím, že se stal první zemí, která uzákonila bitcoin jako legální formu peněz uvnitř svých hranic. Tato zpráva vyvolala masivní spory napříč celou komunitou. Někteří tuto iniciativu chválili, zatímco jiní se domnívali, že nepřinese ekonomické výhody, o které vláda usilovala.

Začátkem tohoto týdne provedla Středoamerická univerzita (UCA) průzkum, aby zjistila, co si o tomto kroku myslí místní obyvatelé. Naprostá většina (77 %) se domnívá, že se jednalo o neúspěch. Téměř 76 % dotazovaných přiznalo, že v roce 2022 nevyužili a ani neplánují používat žádnou z kryptoměn. Rektor UCA Andreu Oliva ve svém komentáři k výsledkům označil rozhodnutí vlády přijmout bitcoin jako zákonné platidlo za “nejnepopulárnější, nejkritizovanější a nejodpornější opatření”.

Státní nákupy BTC

Negativní postoj ze strany Salvadorců by mohl pramenit ze skutečnosti, že bitcoin (podobně jako mnoho dalších digitálních aktiv) ztratil v posledních několika měsících značnou část své hodnoty. Když jej Salvador přijal jako oficiální prostředek vypořádání, obchodoval se za přibližně 45 000 dolarů a v listopadu 2021 prudce vzrostl na téměř 70 tisíc dolarů. V současné době se však cena pohybuje kolem 19 000 USD.

Aktuální přehled všech kryptoměn můžete sledovat pod přiloženým odkazem ZDE

Země nakoupila BTC ze státních peněz a v současné době drží 2 381 mincí. Tento krok nepodporuje plných 77 % respondentů, podle kterých by prezident Bukele “neměl pokračovat v utrácení veřejných peněz na nákup bitcoinů”.

Přestože nesouhlasí s jeho iniciativami na poli kryptoměn, téměř 76 % dotázaných Salvadorců má o svém vůdci vysoké mínění. V únoru navrhl několik reforem, které by mohly zlepšit život místních obyvatel, včetně nižších daní a udělování občanství výměnou za investice.

Pravděpodobně jeho dosud nejvýznamnějším úspěchem je válka, kterou vedl proti místním drogovým kartelům a zločineckým gangům. Od března 2022 úřady zatkly více než 53 000 osob spojených s těmito organizacemi, čímž výrazně snížily počet vražd v regionu.

Bitcoin znamenal pro Salvador i určité výhody

Ačkoli se mnozí místní obyvatelé domnívají, že učinit z BTC oficiální platební metodu nebylo zrovna nejlepší rozhodnutí, tento krok výrazným způsobem podpořil salvadorský cestovní ruch. Začátkem letošního roku ministryně Morena Valdezová uvedla, že od přijetí BTC se země stala mnohem oblíbenější a navštěvovanější turistickou destinací.

Udělali jsme si průzkum, abychom zkontrolovali aktivitu podle doby před a po zavedení bitcoinu. V listopadu a prosinci došlo k nárůstu turistického sektoru. Zvýšil se o více než 30 %.

Ze zisků z BTC byla také otevřena velká veterinární nemocnice. Zařízení s názvem Chivo Pets je otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a disponuje operačními sály, rehabilitací, karanténou a dalším zařízením.

Závěr

Není pochyb, že prostou řečí čísel se sázka Salvadoru na bitcoin zatím moc nevyplácí. Bitcoin se ovšem zatím ve své historii vždy choval cyklicky a předpokládám, že tohoto faktu si jsou vědomi i mnozí čtenáři Kryptomagazinu. Nejen ti se snaží využít aktuálních cen a akumulovat. Jsou přesvědčeni, že další (ještě větší) růst opět přijde. Zatím se, a neberte to jako investiční radu, trpělivost vždy vyplatila.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

“…77 % dotázaných Salvadoranů si myslí, že přijetí bitcoinu jako zákonného platidla před 13 měsíci byla chyba.”

To shodou okolností odpovídá obecným procentům investorů, kteří o investování ví prd a díky tomu často realizují ztrátu.

spot_img